İ5 4590 Quad Channel RAM destekliyor mu?

Heroman

Kilopat
Daha fazla  
Halihazırda 2x4GB DDR3 1600 Mhz RAM'e sahibim ve bunun yanına yine 2x4GB olacak şekilde 8GB daha RAM eklemek istiyorum. Bu şekilde toplamda 4x4GB şeklinde 16GB RAM'e sahip olmayı planladım. Anakartım ASUS Z97-P'de toplamda 4 adet RAM yuvası var. İşlemcim ise İntel İ5-4590.

Sorun şu ki işlemcim aynı anda 4 adet RAM destekliyor mu, yani Quad Channel çalışıyor mu bundan emin değilim. Intel® Core™ i5-4590 Processor (6M Cache, up to 3.70 GHz) Ürün Teknik Özellikleri İntel'in sitesinden baktığımda maksimum bellek kanalı sayısının 2 olduğu yazıyor. Bunun anlamı aynı anda 4 adet RAM'i desteklemiyor mu demek?

Son düzenleme:
Desteklemiyor demek ama benim aklıma daha farklı bir şey takıldı. Z170 yonga setli bir anakart ile nasıl 4. nesil olan i5-4590'ı çalıştırabiliyorsunuz acaba?

O anakart ile o işlemciyi çalıştıramazsınız. İşlemci de çift kanal RAM destekliyor. Ama 4 tane RAM yuvası olan uyumlu bir anakartta 4 adet RAM takarak kullanabilirsiniz. Ama ''quad channel'' olarak çalışmaz. O farklı bir durum. RAM modülü sayısı ile farklı yani kanal olayı.

Desteklemiyor demek ama benim aklıma daha farklı bir şey takıldı. Z170 yonga setli bir anakart ile nasıl 4. nesil olan i5-4590'ı çalıştırabiliyorsunuz acaba?

Pardon ana kartın ismini dalgınlıkla yanlış yazmışım, doğrusu Z97-P olacak.
O anakart ile o işlemciyi çalıştıramazsınız. İşlemci de çift kanal RAM destekliyor. Ama 4 tane RAM yuvası olan uyumlu bir anakartta 4 adet RAM takarak kullanabilirsiniz. Ama ''quad channel'' olarak çalışmaz. O farklı bir durum. RAM modülü sayısı ile farklı yani kanal olayı.

Yanıtınız için teşekkürler. Aslında amacım Quad Channel kullanmaktan ziyade işlemcinin 4 RAM'ide algılayıp 16GB'i RAM'i sorunsuzca kullanabileceğimden emin olmaktı. Dual Channel şeklinde olsa da 4X4GB RAM kullanabilirsem yeterli olacaktır bana. Aynı CL ve Mhz değerine sahip RAM'ler alacağım. Umarım herhangi bir uyumluluk sorunuyla karşılaşmam.

Aradan 3 gün geçti ama birazdan sipariş edeceğim için şunu sormak istiyorum. Başka bir markanın aynı CL ve Mhz değerlerine sahip tek modül 8GB modeli var. Fiyatı 330TL. Benim almayı düşündüğüm RAM ise halihazırda sahip olduğum RAM'lerle aynı marka ve çift modül, fiyatı da 430TL. Halihazırda Dual Channel'a sahibim ama yine de yeni alacağım RAM'ide çift modül almanın bir faydası olur mu? Yoksa 100TL az verip aynı özelliklere sahip tek modül RAM'mi almalıyım?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı