Çözüldü i5 4590'dan i7 4790'a geçiş sonrası ekran kartı görüntü vermiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
33
Dün i5-4590 işlemcimi satıp i7-4790'a geçiş yaptım ancak işlemci değişimi sonrası ekran kartından görüntü alamıyorum. İşlemciyi değiştirene kadar sorunsuz kullandığım bir sistemdi.

Onboard olarak görüntü alabiliyorum, sistem açılıyor ancak ekran kartı hiçbir şekilde sinyal vermiyor, bootup logo dahi görünmüyor. Ekran kartının fanları dönüyor.

• BIOS sıfırlamayı denedim.
  • RAM'leri söküp taktım.
  • Ekran kartını söküp başlatıp sonra taktım.
  • PSU'da sorun yok.
  • BIOS son sürüm.

Sistem:
Intel i7 4790 @3.6 GHz
Zotac GTX 1070 AMP! Extreme
Asus H81M-K
Crucial 2x8 DDR3
Gigabyte 550W PSU

Size son bir önerim olacak, chipset sürücüsünü kaldırıp, yeniden kurar mısınız?

Eski işlemci hala elindeyse ve taktığında ekran kartından görüntü alabiliyorsun sorun işlemcide gibi duruyor. Geriye şüphelenecek başka parça kalmıyor zira.

Hocam yeni işlemci de, IGPU'dan görüntü veriyor.

Son düzenleme:
Eski işlemci hala elindeyse ve taktığında ekran kartından görüntü alabiliyorsun sorun işlemcide gibi duruyor. Geriye şüphelenecek başka parça kalmıyor zira.
Parasını üstüne ekleyeceğim diye satmıştım. Bilgisayarcı yolu göründü gibi, denettireceğim. Eğer işlemci sorunluysa aldığım arkadaşa geri vermeyi teklif edeceğim.

Size son bir önerim olacak, chipset sürücüsünü kaldırıp, yeniden kurar mısınız?
Maalesef. Denedim ancak değişen bir şey olmadı, ayrıca şu an bilgisayar yine açılmıyor.

Hocam yeni işlemci de, IGPU'dan görüntü veriyor.
Olabilir. Bildiğiniz üzere işlemcinin milyonlarca görevi var. Basitçe anlatacak olursam belki ekran kartı - işlemci arasındaki iletişim biriminde bile sorun olabilir.

RAM'ler sağlamsa, BIOS sorunsuz ise, ekran kartı sorunsuz ise, anakart onboard ile çalışıp görüntü veriyorsa ve tek sorun yeni işlemciyi taktığınızda başlıyorsa benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Default BIOS ayarlarında zaten bir sistemin kararlı çalışması gerekir, o yüzden BIOS'tan ayar değişikliğinin de bir sonuç getireceğini sanmıyorum.

Öncelikle bilgisayarcıda yeni işlemciyi denettir farklı parçalarla. Aynı hatayı verirse sorunun kaynağı basitçe kanıtlanır.

Olabilir. Bildiğiniz üzere işlemcinin milyonlarca görevi var. Basitçe anlatacak olursam belki ekran kartı - işlemci arasındaki iletişim biriminde bile sorun olabilir.

RAM'ler sağlamsa, BIOS sorunsuz ise, ekran kartı sorunsuz ise, anakart onboard ile çalışıp görüntü veriyorsa ve tek sorun yeni işlemciyi taktığınızda başlıyorsa benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Default BIOS ayarlarında zaten bir sistemin kararlı çalışması gerekir, o yüzden BIOS'tan ayar değişikliğinin de bir sonuç getireceğini sanmıyorum.

Öncelikle bilgisayarcıda yeni işlemciyi denettir farklı parçalarla. Aynı hatayı verirse sorunun kaynağı basitçe kanıtlanır.

O konuda haklısınız, ama işlemcide bir sorun olsa, başka sorunlarla da belli eder diye düşüyorum.
Ben yine sorunun basit bir şey olduğunu, hatta görüntü kablosundan kaynaklandığını düşüyorum.

O konuda haklısınız, ama işlemcide bir sorun olsa, başka sorunlarla da belli eder diye düşüyorum.
Ben yine sorunun basit bir şey olduğunu, hatta görüntü kablosundan kaynaklandığını düşüyorum.
Bu aşamadan sonra basitten zora doğru test işlemlerin yapılması gerekiyor. İşlemci de 2. el olduğu icin güven vermiyor bana, her türlü çakallık dönüyor bu islerde.

i5 işlemciyi sattığım @364809 arkadaşımız konuyu görünce bana ulaştı. Elinde bulunan fazlalık 4. nesil i3 işlemciyle sistem testi gerçekleştireceğiz, konuyu güncel tutarım.

@Marix @Yener K. @Jira
İşlemci bozuk çıktı. Satan arkadaş da iade almamak üzere direniyor ve satarken sağlam olduğunu iddia ediyor.

Peçeteye sarmış bırakmış, bir şeyi yokmuş. :D

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı