i5 4670 ve RX 570 Sisteme Yükseltme Önerisi

schevchenko

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
  • Intel i5 4670 3.4 GHz İşlemci
  • MSI H81M-P33 1600 MHz DDR3 Anakart
  • Corsair XMS 8 GB 1600 MHz RAM
  • Corsair VS450 Güç Kaynağı
  • Sapphire RX 570 4 GB ITX Ekran Kartı
Herkese merhabalar. Yukarıda belirttiğim sistemi işlemci darboğazından dolayı upgrade etmek istiyorum. Aklımda 2 seçenek var. 1. seçenek şöyle;
GIGABYTE GA-X58A-UD3R LGA1366 SOKET ANAKART - 670₺
INTEL XEON X5680 3.3GHz İŞLEMCİ -205₺
KULE TİPİ SOĞUTUCU -81₺
İşlemciyi overclock yaparak kullanmak istiyorum. Overclocklu oyun test videosu:Test Videosu
Bu sistemin toplam maliyeti 950₺ oluyor. elimdeki işlemci ve anakartı satarak bütçe oluşturabilirim.
2. seçenek ise sadece i7 4790 almak. Bu işlemcinin maliyeti de 850-900₺ civarında. Sizce hangi seçenek daha mantıklı olur? Başka şekillerde upgrade önerileriniz var mı? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleme:
İ5 4670 ile RX 570 nasıl darboğaz yapıyor emin misiniz? Birbirleri için tam ideal bir ikili aslında. Hem alacağınız yeni işlemcide durumlar dahada kötü olur. Değişecek bir şey var ise oda DDR3'ü bırakmak.

Hitman 2 ve Assassins Creed Origins'te yaşadığım darboğazlar. Her türlü grafik seçeneklerini denedim bir türlü gideremedim. Mass effect andromeda'da hiç darboğaz olmuyor Ultra'da 60FPS sabit alabiliyorum, NFS Payback Ultra'da ise 60FPS sabit alıyorum ama GPU kullanımı dalgalanıyor sürekli. Eğer başka bir nedenden kaynaklanıyorsa nasıl bulabiliriz sorunu?

Dosya Ekleri

• hitman2.png
    hitman2.png
    29,5 KB · Görüntüleme: 75
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    26,1 KB · Görüntüleme: 78
Son düzenleme:
Hitman 2 ve Assassins Creed Origins'te yaşadığım darboğazlar. Her türlü grafik seçeneklerini denedim bir türlü gideremedim. Mass effect andromeda'da hiç darboağz olmuyor Ultra'da 60FPS sabit alabiliyorum, NFS Payback Ultra'da ise 60FPS sabit alıyorum ama GPU kullanımı dalgalanıyor sürekli. Eğer başka bir nedenden kaynaklanıyorsa nasıl bulabiliriz sorunu?
Hitman 2 ve AC Origins gerçekten CPU gücüne ihtiyaç duyan oyunlardır. İşlemincin güçlü olmasına rağmen bu oyunlarda hafif darboğazlar normaldir. Çözünürlüğü yükselt ayrıca o oyunlara göre aldığın değerler normal.

Çözünürlüğü yükseltmeyi de denedim ama darboğazı gideremedim. ASC Origins'te RX 560 4GB ile benzer değerleri alıyordum GPU kullanımı da çok iyiydi. GPU kullanımı düşmediğinde Hitman gayet akıcı oluyor hatta ilk görev çok sadeydi 60 FPS sabit alıyordum, 2. görevde kalabalığa girince GPU kullanımı bu hallere düştü.

Çözünürlüğü yükseltmeyi de denedim ama darboğazı gideremedim. ASC Origins'te RX 560 4GB ile benzer değerleri alıyordum GPU kullanımı da çok iyiydi. GPU kullanımı düşmediğinde Hitman gayet akıcı oluyor hatta ilk görev çok sadeydi 60 FPS sabit alıyordum, 2. görevde kalabalığa girince GPU kullanımı bu hallere düştü.
İşte o kalabalık CPU'ya çok yük bindiriyor ki dediğim gibi zaten o dediğin iki oyunda gerçekten CPU sömüren oyunlar. Yani sakın o değişiklikleri yapma hatta o yeni almak istediğin işlemci daha kötü sonuçlar verecektir.

Darboğaz görülüyor fakat Gpu kullanımı çok çok düşük. Arka planda çalışan uygulama varsa görev yöneticinden kapatmayı deneyin. Geniş kapsamlı bir virüs taraması yapın onlarda CPU’ nun sağlıklı çalışmasında engeldirler. Hala sorun çözülmediyse i7 4770/90 alın fakat 1080p odaklı oyun oynarken işlemci ve ekran kartınız sadece işlemciye yüklenen battlefield 1 ve AC Origins tarzı oyunlarda darboğaz yapabilir ama oyun zevkinizi kıracak şekilde değil.

Hafif bir darboğaz söz konusu olsa sıkıntı etmeyeceğim. 0'lara kadar iniyor GPU kullanımı. En iyisi bir format atayım ben.

Son durum nedir? Aynı sorunu ben de i5 4460 ve 1050ti ile her oyunda yaşıyorum eğer Windows ile alakalı ise format deneyeceğim sizin söyleceklerinize göre.
RAM tek slot 8 GB'lıktı onu 2x4 dual yaptım sorun düzeldi. Sizin farklı bir nedenden de yapıyor olabilir. Önceki kartım RX 560 4G idi hiç bir şekilde darboğaz gibi sorunlar olmuyordu sizin kartınıza yakın bir kart.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı