i5 4670K ve MSI GTX 970 tabanlı Mını ITX sistem toplama

Hocam parçalar elinize ulaştığında tüm parçalar takılı şekilde kasanın fotoğrafınıda eklerseniz çok sevinirim.
Halen kalan 3 parçayı bekliyorum, üçü de en kilit parçalar, biri PSU, biri işlemci, biri ekran kartı. Onlar da gelsin, bir ihtimal resimli rehber şeklinde bir şey yapmayı düşünüyorum, parçaları takarken heyecandan unutmazsam tabi :)

Bu arada önerilen monitörleri inceledim, sanırım monitör konusunda çok seçici olmaya gerek yok, 1ms LED, 5ms IPS, hepsi de güzel monitörler. Sanırım birini seçip geçeceğim.

İşlemci soğutucusunu tekrar hatırlatmak istedim, mini ITX kasada kullanabileceğim, yukarıda bahsettiğim özelliklerde soğutucu önerileriniz olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cm vortex plus da önerebilirim ama en iyi seçenek cm 120v. Alırsanız içindwki fanı kullanmayın uçak kalkıyormuş gibi ses çıkartıyor. 

Soğutucu olarak da biraz araştırma yaptım. CM Hyper 103, CM Hyper TX3, Xigmatek Praeton ve CM Vortex Plus dikkatimi çeken modeller.
Dik konumda durmaları nedeniyle, ki bellek modüllerinin üzerine çıkmıyorlar, Hyper 103 ve Hyper TX3 Evo daha çok hoşuma gitti, ama diğer ikisi de kısa boylu ve etkili soğutucular. Ben her ne kadar Corsair Vengeance Low Profile ram almış olsam da tam boy bellek bile kullanılabiliyor bu Hyper serisi soğutucular ile.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz, sizce direkt işlemci üzerine üfleyen fanlı olan modelleri mi tercih etmeliyim yoksa dik konumdakileri mi?

Selam, bu kasaya su soğutma imkanın var. Bence su soğutma kullanmalısın. Mini olduğu için dahada verimli hale getirebilirsin soğutma işini. Sistemde gayet güzel olmuş. İyi günlerde kullan. İyi forumlar. :)

Teşekkür ederim @Mahspat, aslında ilk başlarda su soğutma sistemi düşünmüştüm ama okuduğum pek çok forumda elde edeceğim soğutma performasına göre gereksiz pahalı olduğu ve nadir bile olsa sızdırma riski olduğundan dolayı biraz bu sistemlerden soğudum. Sızdırma gibi bir problem olur mu olmaz mı bilemiyorum ama yine de insan endişe etmiyor değil. Neticede bir sürü para verip sistem topluyoruz, çöp olmasın sonra.
Su soğutma olarak önereceğiniz ürünler var mı?
Şimdi benim kasanın yan kısmında iki adet 12cm fan yuvası var, biri üzerinde takılı, biri boş, o boş olan yere Corsair Seidon 120V takmayı düşünmüştüm ama açıkçası bana bu ürün çok dandik göründü. Sıvı boruları ve soğutma zemini çok amatör göründü gözüme. 24cm radyatörlü bir sistem de takabilirim ancak bu kez kasanın içindeki sıcak havayı dışarı atmak sıkıntı olur, neticede radyatörler belirgin bir hava direnci oluşturacak. Özellikle buna uygun olarak 12cm radyatörü olan su soğutma sistemi önerileriniz olursa sevinirim.

Bu sıvı soğutma çok güzel ama fiyat olarak çok pahalı genede bak derim. Sızdırma gibi bir durum olmadı bir tane kasa da kullandık. Fotoğraflarını atma imkanım olursa atarım. Biz bunu eksoz fan kısmına takmıştık. Yukarı kısımda fanlar vardı ortalama 45 derece sıcaklık oluyordu ama hava soğutmada düşük profil olsa Zalman öneririm. Gerçekten çok kaliteli bir firma. Yada Noctua NH-L12 Low Profile . Hydro Serisi™ H80i SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ - Vatan Bilgisayar 272 Tl değerinde.

Noctua'nın bu modelini incelemiştim, soğutma açısından çok başarılı ancak şuradaki resimde ve şuradaki resimde de görüldüğü gibi bu ve buna benzer üstten aşağı soğutma yapan soğutucuların hemen hepsinde Mini-ITX anakartlar açısından bellek modüllerini bloke etme gibi bir sorun var. Bunu alıp taktığımda low-profile bile olsa bellek takamıyorum. Sırf bu yüzden dikey konumdaki CM Hyper 103/CM Hyper TX3 Evo benzeri soğutuculara kayıyorum.
Sıvı soğutma konusundaki öneriniz de her ne kadar saf performans açısından oldukça iyi olsa da açıkçası fiyat/performans açısından pek de başarılı sayılmaz. İşlemci soğutucusu için bütçem en fazla 100TL'ye kadar. Belki biraz daha üstü ama bu oldukça fazla.

Son düzenleme:
Son olarak işlemci ve güç kaynağı da geldi ama bir yanlış anlaşılma nedeniyle ekran kartını ödemesi yapılmadığı için getirmemişler. O da bir iki güne kadar gelirse tüm sistem tamamlanmış olacak. Ek olarak klavye, fare ve monitör de aldım.
Güncel olarak parçaları listeyelim, ileride buna benzer bir sistem toplayacak arkadaşlar açısından yönlendirici olabilir.
İşlemci soğutucusu olarak iki model arasında kaldım. CM Hyper TX3 Evo ve CM Hyper 103. Şimdilik almadım, her ikisinin de tam boyu 14cm civarında, işlemci üzerine taktıktan sonra kasanın tavanına değmeyecek olursa almayı planlıyorum. Vatan'daki arkadaşlarla konuştuk, ekran kartım geldiğinde malzemeleri götürüp orada toplayacağız, soğutucuları da orada deneyip, eğer sorun çıkmazsa ona göre almayı planlıyorum.

Ekran kartının soğutucu kısmı sizin de malumunuz, PCB'nin üstünden taşıyor. Tam olarak kaç cm taştığını da bilemediğim için kafamda soru işareti oluşturuyor. Kartı yakın zamanda satın alan arkadaşlar kaç cm taştığına bakıp söyleyebilirlerse çok sevinirim. O da kasanın tavanına değmesin de.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı