İ5 4690 ve R9 290X ile Düşük FPS Sorunu

007 Jets

Hectopat
Yer
Ankara, Turkey
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. İlk önce sistemimi yazayım;

• Core i5 4690
  • MSI GAMING 3 Anakart
  • Powercolor R9 290X PCS+
  • G-SKILL 8GB(4X2) 1866Mhz RAM
  • Windows 8.1 Pro
  • 750W Cooler Master 80+ PSU

Bu sistemle Advanced Warfare da bölümlerin bazı yerlerinde 30-40 FPS alıyorum. 1920x1080 Ultra ayarlarda (Supersampling açık değil).
AC IV : Black Flag de tüm ayarları Ultra'ya alınca 35-36 FPS oluyor.
Sherlcok Holmes Crimes And Punishments da ise 30-50 FPS arası değişiyor.

Garip olan şey ise bu gibi bazı oyunlarda GPU Usage FPS düşükken (yani 30-40 FPS iken) % 30-60 arası değişiyor. Fakat FPS yüksekken (mesela havaya doğru bakarken 90-100 FPS oluyor) ve GPU Usage % 90-100 arası değişiyor. Neden böyle ? Bir sorun mu var ki? Her yerde GPU Usage %100 olsa çok daha yüksek FPS alacağım fakat nedense olmuyor. Şaka gibi bu sistemle 60 FPS nin altına düşmek :(
Driverlar ve Updateler her şey güncel. Ayrıca belirtmek isterim Advanced Warfare 7100MB RAM harcıyordu :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sistemin uçması lazım. Darboğazın yanına bile yaklaşmazsın. Sisteminde virüs olabilir, oynadığın oyunda optimizasyon sorunları olabilir ya da oyun orijinal değilse bundan da kaynaklanabilir.

Bu sistemin uçması lazım. Darboğazın yanına bile yaklaşmazsın. Sisteminde virüs olabilir, oynadığın oyunda optimizasyon sorunları olabilir ya da oyun orijinal değilse bundan da kaynaklanabilir.
İşletim sisteminiz Windows 8.1'mi ? R9 290x'in son driverlarını yükleyin.

Bence de uçması lazım :) Virüs-malware-spyware taraması düzenli olarak yaparım. Ccleaner ile temizlik de düzenli olarak yaparım. Tüm driverlar ve Windows Update'ler son sürüm.
290X Driver daha yeni çıktı hatta CCC 14.11.1 Beta :)

Acaba bu sorunlar oyunlarla mı alakalı? Çünkü Shadow of Mordor 'da 1-2 kısım hariç 70+ FPS alıyordum. Valla sistemde bir sorun mu var diye düşünmeye başladım... Far Cry 4 oynuyorum ve ayarlar her şey Ultra'da olmamasına rağmen ( Shadows , Post-FX ve AA'yı kıstım ve NVIDIA Fur Kapalı) bazı outpostların olduğu mekanlarda 38-39 FPS ye kadar düşüyor. Full Ultra'ya alsam her şeyi 27-28 FPS ye düşüyor 1080p'de. Şaka gibi. Ama outpostlar dışında 60+ FPS oluyor ki araba sürerken - koşarken mili-saniyelik takılmalar var.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı