i5 4690'dan i7 4790'a geçmek değer mi?

emrah_8

Kilopat
Makaleler
3
i5 4690'dan i7 4790'a geçmeyi düşünüyorum, ikinci el olarak alacağım ama aradaki kazanım ne kadar olur, oyunlara ve sistemin genel performansına ne kadar yansır merak ediyorum. İkisi arasında önemli tek fark, i7 4790'da Hyper-threading var.
Dolayısıyla biri 4 çekirdekken, diğeri 8 çekirdek gibi davranıyor. Burada merak ettiğim 2. bir nokta:" hyper- threading ile 8 çekirdek ile hyper-threading olmayıp saf 8 çekirdek arasındaki fark nedir?
@ @Sercan1096
Sizde aynı yükseltmeyi yapmışsınız, nasıl önerir misiniz, farkı bariz bir şekilde görebildiniz mi uygulamalarda, oyunlarda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de aynı durumdayım. Arkadaşın komple yeni sisteme geçmesi maddi yönden çok külfetli olur. Her şeyin değişmesi gerekecek çünkü. Takipteyim.

Ben daha önce i5 4460'dan i7 4770 geçiş yapmıştım. Sistemi birçok oyunda rahatlatmıştı. Uygun fiyata bulamazsanız eğer DDR4 sistem kurmanız çok daha iyi olacaktır.

Değmez, elinizdeki ürünü satip DDR4'e geçin. i5 10400 veya i3 10100 daha mantikli olur.
Hocam yeni bir sisteme geçmek için anakart, işlemci, ram üçlüsü gerekiyor. Aldık mıda uzun süre götürmesi gerek fikrimden dolayı en az 5-6 bin TL ayırmak gerek. İşlemciyi sıfırdan yenilersem 8 çekirdeğin altına inmeyeceğim, işlemci ayağında ı bu çekirdek mevzusu içimde kaldı...

Ben daha önce i5 4460'dan i7 4770 geçiş yapmıştım. Sistemi birçok oyunda rahatlatmıştı. Uygun fiyata bulamazsanız eğer DDR4 sistem kurmanız çok daha iyi olacaktır.
Bin TL den aşağı ikinci eli yok, oradaki handikapta nasıl kullanıldığı belli olmayacak, ikinci el sonuçta bu çalışıp yarın bozulursa bin TL hiç olacak...

Hocam yeni bir sisteme geçmek için anakart, işlemci, RAM üçlüsü gerekiyor. Aldık mıda uzun süre götürmesi gerek fikrimden dolayı en az 5-6 bin TL ayırmak gerek. İşlemciyi sıfırdan yenilersem 8 çekirdeğin altına inmeyeceğim, işlemci ayağında ı bu çekirdek mevzusu içimde kaldı...

Bin TL'den aşağı ikinci eli yok, oradaki handikapta nasıl kullanıldığı belli olmayacak, ikinci el sonuçta bu çalışıp yarın bozulursa bin TL hiç olacak...

Hocam sistem toplamak için pek uygun bir zaman değil. Fiyatlar uçtu gitti. Elinizdekiyle idare eddbiliyorsanız edin, edemiyorsanız ve bütçenizi zorlamayacaksa i7 4790K alıp overclockla kullanabilirsiniz. Ben olsam 1 sene daha bekler yeni sistem toplardım.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı