i5 4690K Çekirdek Sayısı

batsutk

Picopat
Bundan 15 gün önce Aliexpress'ten 2.el i5 4690K işlemci aldım.

Geçenlerde geldi ve takarken anakart pinini kırdım. Sonrasında ASUS'un H81M-K anakartını alıp bugün takmayı başardım ama bir de ne göreyim DxDiag, CPU-Z gibi yerlerden de baktığımda çekirdek sayısı 2'yi gösteriyordu. Ben mi yanlış biliyorum bu işlemci 4 çekirdek değil mi?

Yardımcı olabilir misiniz?

1598622364156.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Bundan 15 gün önce Aliexpress'ten 2.el i5 4690K işlemci aldım.

Geçenlerde geldi ve takarken anakart pinini kırdım. Sonrasında ASUS'un H81M-K anakartını alıp bugün takmayı başardım ama bir de ne göreyim DxDiag, CPU-Z gibi yerlerden de baktığımda çekirdek sayısı 2'yi gösteriyordu. Ben mi yanlış biliyorum bu işlemci 4 çekirdek değil mi?

Yardımcı olabilir misiniz?

Eki Görüntüle 651160
Sıcaklıktan çekirdekleri kapatıyormuş gibi geldi ama öyle olduğunu pek sanmıyorum. Neyse sıcaklık kaç?

Arkadaşlar geçici süreliğine engellendim burdan devam edicem yazmaya

Sıcaklıktan çekirdekleri kapatıyormuş gibi geldi ama öyle olduğunu pek sanmıyorum. Neyse sıcaklık kaç?

40 derece

Doğrudur 4 çekirdek işlemci.

E peki neden bende böyle

Görev yöneticisinde ne gösteriyor?

2 çekirdek gözüküyor. Aliexpressten aldığım yere baktım fotolarda bazıları çift çekirdek gösteriyor benimki gibi 4 çekirdek olanların genellikle voltajı düşük ondan dolayı olabilir mi

Temiz Windows kurulumu yaptınız mı? İnternette aynı işlemciyle aynı sorunları yaşayanlar var. Windows'u tekrar kurduğumda düzeldi diyenler var. BIOS'ta işlemci çekirdek ayarı gibi bir seçenek olması lazım. Bunu 4 yapıp birkaç kez bilgisayarı açıp kapattığımda düzeldi diyenler var.

Temiz Windows kurulumu yaptınız mı? İnternette aynı işlemciyle aynı sorunları yaşayanlar var. Windows'u tekrar kurduğumda düzeldi diyenler var. BIOS'ta işlemci çekirdek ayarı gibi bir seçenek olması lazım. Bunu 4 yapıp birkaç kez bilgisayarı açıp kapattığımda düzeldi diyenler var.

Hayır yapmadım çünkü açılışta direkt win. açılınca gereği yok diye düşündüm. BİOS'ta eğer öyle bir çekirdek kilidi varsa yardıma açığım pek bir bilgim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı