i5 4690K ve GTX 980 Darboğaz Sorunu

Andolphin

Decapat
Herkese merhaba.
Başlıkta da belirttiğim üzere, sistemimde i5 4690K işlemci ve GTX 980 ekran kartı ve 16 GB RAM bulunmakta. Rainbow Six Siege oyununda V-Sync'i 60 kareye sabitlemeden oynayamıyorum. Daha doğrusu oynayabiliyorum ancak arka planda çalışan Discord gibi sesli iletişim programları çalışmıyor. Çünkü işlemci yük altında %100 çalışırken ekran kartım %84 civarında geziniyor. Aradaki %15-16'lık darboğazı gidermek için işlemcimi 3.50 GHz hızından sırayla 3.70, 3.80 ve 4.2 GHz hızlarına yükselttim ve bu hızlara ek olarak turbo ile birlikte işlemci 5.03 GHz seviyelerine kadar yükseldi. 5.03 GHz stabil çalışmadığı için 3.80 GHz'e geri dönüp, turbo ile de 4.11 GHz hızda stabil çalışma elde ettim. Yaptığım oyun testinde ise, ayarlar yine en düşükte olacak şekilde oyuna girdiğim de işlemci yine %100 olup ekran kartım ise %86 ile %91 aralarında kullanım değişikliği gösterdi.

İşin ilginç yanı ise, arkadaşımda da aynı işlemciden var iken, GTX 1070 ekran kartı ve oyunun grafik ayarlarını low'da kullanmasına rağmen işlemci %100 olmamakla birlikte, Discord gibi arka planda çalışan uygulamalarda sorun yaşamamakta. Sizce yaşadığım sorun ne ile ilgilidir? Sürücülerin ve Windows'un kendisi güncel buna BIOS'da dahil olmak üzere. Ancak sorunu hala bulmuş değilim. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.
Not: İşletim sistemim Windows 10 Pro.

Teşekkürler şimdiden.

Herkese merhaba.
Başlıkta da belirttiğim üzere, sistemimde i5 4690K işlemci ve GTX 980 ekran kartı ve 16 GB RAM bulunmakta. Rainbow Six Siege oyununda V-Sync'i 60 kareye sabitlemeden oynayamıyorum. Daha doğrusu oynayabiliyorum ancak arka planda çalışan Discord gibi sesli iletişim programları çalışmıyor. Çünkü işlemci yük altında %100 çalışırken ekran kartım %84 civarında geziniyor. Aradaki %15-16'lık darboğazı gidermek için işlemcimi 3.50 GHz hızından sırayla 3.70, 3.80 ve 4.2 GHz hızlarına yükselttim ve bu hızlara ek olarak turbo ile birlikte işlemci 5.03 GHz seviyelerine kadar yükseldi. 5.03 GHz stabil çalışmadığı için 3.80 GHz'e geri dönüp, turbo ile de 4.11 GHz hızda stabil çalışma elde ettim. Yaptığım oyun testinde ise, ayarlar yine en düşükte olacak şekilde oyuna girdiğim de işlemci yine %100 olup ekran kartım ise %86 ile %91 aralarında kullanım değişikliği gösterdi.

İşin ilginç yanı ise, arkadaşımda da aynı işlemciden var iken, GTX 1070 ekran kartı ve oyunun grafik ayarlarını low'da kullanmasına rağmen işlemci %100 olmamakla birlikte, Discord gibi arka planda çalışan uygulamalarda sorun yaşamamakta. Sizce yaşadığım sorun ne ile ilgilidir? Sürücülerin ve Windows'un kendisi güncel buna BIOS'da dahil olmak üzere. Ancak sorunu hala bulmuş değilim. Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Teşekkürler şimdiden.
V-Sync açık iken işlemine normalden daha fazla yük biner bence V-Sync i kapatırsan sorunun çözülür büyük ihtimalle
V-Sync açık iken işlemcine normalden daha fazla yük biner bence V-Sync i kapatırsan sorunun çözülür büyük ihtimalle

Herkese merhaba.

Teşekkürler şimdiden.
Hocam merhabalar öncelikle sorununuzu inceledim. Görev yöneticisi üzerinden boşta ve yükte değerleri, MSI Afterburner testlerini bizimle paylaşır mısınız ?

Hocam merhabalar öncelikle sorununuzu inceledim. Görev yöneticisi üzerinden boşta ve yükte değerleri, MSI Afterburner testlerini bizimle paylaşır mısınız ?
Tabi bir sonraki testten sonra değerleri vereyim hocam. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

V-Sync açık iken işlemine normalden daha fazla yük biner bence V-Sync i kapatırsan sorunun çözülür büyük ihtimalle

V-Sync açık iken oyunu 60 fps'e sabitlediğim için daha az güç kullanarak yüksek kalitede performans alabiliyorum. Potansiyel olarak 150 ile 180 fps alıyorum oyun içerisinde. V-sync'i kapattığım zaman işlemciye daha fazla yük bindiği için ekran kartını besleyemiyor. Ancak birazdan elde ettiğim bir sonucu daha yazacağım.

Ayarları yükselt, ekran kartına yük binsin ve işlemciyi sal.

Ayarları yükseltince fps değerleri düştüğü için oyun oynama performansıma etki ediyor bu sefer de. Yani ben daha çok fps istiyorum ki karşı taraf ile daha eşit şartlarda olabileyim. (Tabi ping sorununu tamamen hiçe sayarsak.)

Son olarak ilginiz için teşekkür ederim. yarım saat önce yaptığım test ve oyun denemelerinde, oyunu genel olarak düşük grafik profiline aldım. Ardından görev yöneticisinden oyunu ve discord'un çalışma önceliğini gerçek zamanlı yaptım. Hatta daha da zorlamak adına Wallpaper Engine'ı çalıştırıp arka planda da moderatörlüğünü yaptığım kanalı Chrome üzerinden açtım. (7 sekme açıktı Chrome'da)
Sonrasında alt tab yapınca karşınıza discord gelecek şekilde programı alta alıp oyuna girdim ve fps değerlerim 150 ile 180 arasında değişti, sahneye göre ve tüm bunları stock hızda yani 3.50 Ghz (turbo ile anlık olarak 3.80- 3,84 Ghz) hızında yaptım. Ancak işlemci yine %100'deydi ve arka plan uygulamalarında özellikle discord'da ufak tefek takılmalar dışında sorun yaşamadım. Böyle kullanmaya devam etmem sağlıklı olur mu acaba. ? Her ihtimale karşı da termal macunu yenilesem mi diye düşünüyorum. En son geçen yaz değiştirmiştim.
Bahsettiğim test sonuçları ektedir. Dediğim gibi, görev yöneticisinden oyunun ve istediğiniz uygulamanın önceliğini "gerçek zamanda" olacak şekilde ayarladıktan sonra, arka planda hangi uygulamanın çalışmasını istiyorsanız, alt tab yapınca karşınıza gelecek şekilde bırakınca, sorununuz çözülecektir. Zamanında çok aradım böyle bir kaynak ancak yoktu, umarım benim gibi sorun yaşayanlara çözüm olur. 20190725213830_1.jpgboşta.JPG

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı