i5 4690K ve RX 5500XT açıldıktan sonra siyah ekran

3lackbess

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Makine Mühendisi
Merhaba, yeni ve sıfır bir ekran kartı aldıktan sonra bilgisayarımda ikinci kez bu hata ile karşılaştım. İlk başlarda herhangi bir problem yoktu ama kartı alalı henüz 1 hafta oldu ve dediğim gibi ikinci kez böyle bir sorun ile karşılaştım.

Ekran kartı: ASUS Dual RX 5500 XT OC.
İşlemci: i5 4690K.
RAM: 16 GB DDR3 1600MHz.
PSU: 600W.
Anakart: MSI H97 PC Mate.

Sorun, dediğim gibi bilgisayarı açtıktan sonra şifremi giriyorum ardından bilgisayar masaüstü görüyorum ya da tam görecek iken ekran kararıyor. Hatta monitör bile kapanıyor sanki PC kapalıymış gibi ama sistem çalışıyor. Ardından bilgisayarı kasa üzerinden kapatıp tekrar açıyorum ve düzeliyor.

Bilgisi olan varsa yardım edebilir mi lütfen, teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Driverlarda sıkıntı var gibi geldi bana. AMD Driver 20.2.2 kurmanı öneririm. Kurulmuşsa DDU ile safe modda başlatıp neti kes, driveri sil ve üstte dediğim sürümü kur.

Driverlarda sıkıntı var gibi geldi bana. AMD Driver 20.2.2 kurmanı öneririm. Kurulmuşsa DDU ile safe modda başlatıp neti kes, driveri sil ve üstte dediğim sürümü kur.
Olabilir aslında, önceden 20.2.2 yüklüydü ama daha sonra onu silip AMD'nin sitesinden 20.4.2 olan sürümü kurdum ve bu driver güncellemesinden sonra yaşadım bu sorunu. Muhtemelen dediğiniz gibi driver problemi olabilir. Ama anlamadığım konu şu, ben sadece AMD'nin sitesinden önerilen olan driveri indirip kuruyorum ve daha sonrasında Radeon programı içerisinde sadece önerilen olan sürümlere güncelleme yapıyorum. Buna rağmen böyle bir problemle neden karşılaştım acaba, ilginç.

Şuan ki 20.4.2 sürümünü kaldırıp daha sonra 20.2.2 olanı temiz kurulum ile yapsam yeterli olur mu? Dediğiniz safe modda başlatıp interneti kesme proseslerini yapmam şart mı yani, bilgilenmek için soruyorum.

İlginiz için çok teşekkür ederim. 😊
AMD 20.2.2 sürümünü nerde bulabilirim?

Son düzenleme:
Gene AMD sitesinden bulabilirsiniz. Bu Driver'lar yeni çıkarılan aşılara benziyor. Herkeste her ekran kartında aynı etkiyi vermiyor. Bende de RX 480 var, ben de 20.4.2 sürüme yükseltince sıkıntı çıkıyor. Var olan bir sürümün üzerine başka bir sürüm indirdin mi sıkıntı çıkıyor veya yeni Driver sıkıntılı bazı kartlarda. AMD'nin zaten kusursuz bir Driver yazılımı yok hep sıkıntılı .NET'i kesip safe modda Driver'i silmek daha etkili oluyor bizzat AMD temsilcisi müşteri danışmanı yazdı bana bu bilgiyi.
https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-2-2 sayfayı alta çekin bulacaksınız linkini.

Yine bir siyah ekran problemi daha. Evet DDU programı ile şuan kullandığınız 20.4.2 sürümünü kaldırıp 20.2.2 sürümünü yükleyip deneyin. Yine bu sorunla karşılaşırsanız yazarsınız konuyu takipteyim.

Anlıyorum, peki DDU programı ile ,NET kesip safe moda geçme işlemini daha detaylı açıklayabilir misiniz? Bu işlemi daha önce yapmadım, ilk defa deneyeceğim. Zaten böyle bir problemle de ilk defa karşılaşıyorum.

Ayrıca sormak istediğim bir nokta daha var. Mevcut 20.4.2 sürümünü silip 20.2.2 sürümünü yüklediğim zaman yeni çıkan sürücülere güncellemeyecek miyim? Yani 20.2.2 daha sorunsuz olduğu için bu sürümü mü kullanacağım hep?

Yine bir siyah ekran problemi daha. Evet DDU programı ile şuan kullandığınız 20.4.2 sürümünü kaldırıp 20.2.2 sürümünü yükleyip deneyin. Yine bu sorunla karşılaşırsanız yazarsınız konuyu takipteyim.
İlginiz için teşekkür ederim.. 🙂

Anlıyorum, peki DDU programı ile ,NET kesip safe moda geçme işlemini daha detaylı açıklayabilir misiniz? Bu işlemi daha önce yapmadım, ilk defa deneyeceğim. Zaten böyle bir problemle de ilk defa karşılaşıyorum.

Ayrıca sormak istediğim bir nokta daha var. Mevcut 20.4.2 sürümünü silip 20.2.2 sürümünü yüklediğim zaman yeni çıkan sürücülere güncellemeyecek miyim? Yani 20.2.2 daha sorunsuz olduğu için bu sürümü mü kullanacağım hep?

İlginiz için teşekkür ederim.. 🙂
Aslında AMD kartlarda sürücü güncellemek yerine en stabil değerleri aldığınız sürücüyü kullanmak daha iyi. Yani yeni nesil kartlar kullanıp da eski sürümleri kullanan kullanıcılarda var. Ama misal aynı kart aynı model kullansak bile 20.4.2 sürümünde ben sorunsuz kullanırken sizde sorun çıkabilir. Aynı ayarları bile kullanamayız yani. DDU programı şöyle. İnterneti kesmenize gerek yok. Sadece Windows güvenli mod açıp, güvenli modda DDU programını açıp yüklü olan sürücüyü kaldırırsınız. Sonra yeniden başlar bilgisayar. 20.2.2 sürümünü kurarsınız.

Aslında AMD kartlarda sürücü güncellemek yerine en stabil değerleri aldığınız sürücüyü kullanmak daha iyi. Yani yeni nesil kartlar kullanıp da eski sürümleri kullanan kullanıcılarda var. Ama misal aynı kart aynı model kullansak bile 20.4.2 sürümünde ben sorunsuz kullanırken sizde sorun çıkabilir. Aynı ayarları bile kullanamayız yani. DDU programı şöyle. İnterneti kesmenize gerek yok. Sadece Windows güvenli mod açıp, güvenli modda DDU programını açıp yüklü olan sürücüyü kaldırırsınız. Sonra yeniden başlar bilgisayar. 20.2.2 sürümünü kurarsınız.
Teşekkür ederim, şimdi deniyorum..
Bahsettiğiniz gibi yaptım ve 20.2.2 sürümünü kurdum. Şimdilik bir sorun gözükmüyor. Eğer ilerleyen zamanlarda bir problem ile karşılaşırsam tekrar buradan konuyu güncellerim.

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Ayrıca sormak istediğim bir konu daha var. Bundan sonra 20.2.2 sürümünü kullanmaya devam etmemi mi önerirsiniz? Yani hiç güncelleme yapmadan?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı