i5-480M Intel HD Graphics 10.8.5 QE/CI kurulum rehberi

1080p

Hectopat
PACKARD BELL TK85 ve ACER 5742G için i5-480M Intel HD Graphics 10.8.5 QE/CI kurulum rehberi.

Çok Önemli bir Not;

• Masaüstü PC ler de DSDT vb kaynak dosya bulmak özellikle bios mod bulmak kolay olsa da MacOSX yüklemek temel de bazı önemli bilgiler gerektirir.
  • Laptoplarda ise bu daha da FAZLASINI gerektirir.
  • Dolayısı ile " TEK TIKLAMA İLE KURAR KEYFİME BAKARIM" DÜŞÜNCESİ İLE YAKLAŞAN VARLIKLAR, Emek vermeden, Öğrenmeye açık olmadan gerekiyor sa GEREKLİ DONANIMI sağlamadan HACKINTOSH Kurmanız Başarısızlıkla sonuçlanacaktır.

Kesinlikle bu işe başlarken;

• Çalışır vaziyette 2. bir bilgisayar veya Laptop ( Windows veya Linux)
  • En az 8GB hızlı bir USB'niz , USB'den takılabilir 2.5" HDD kutusu gibi donanımlarınız hazır olsun çünkü çok sayıda fazla .kext silecek kopyalayacaksınız.
  • -x safe boot'ta usb flash belleklerinizi MAC tanısa da erişemeyebilirsiniz.
  • .Kext leri mutlaka mac üzerinden Yükleyin , istediğiniz OS platformundan silin.
  • Windows üzerinden Mac diske erişmeinin en iyi yolu Paragon HFS+ programıdır. Bunu veya benzerini edinin.
  • Boot Camp ile gelen 2 dosya + 1. Reg kaydı olan çözüm sadece Mac diskleri windows üzerinden OKUMAYA yarar.Yani veri yazamazsınız haberiniz olsun.
  • Şimdiden kendinizi uykusuz geçecek saatlere hazırlayın; Çünkü en az 10 defa kuracak belki sonrasında başarılı olacaksınız. ( Tecrübe, Bilgi, Deneyime göre değişir.

• Birinci nesil İ3-İ5-İ7 ( XXX-480M gibi) işlemcilere sahip dizüstü bilgisayarlarda HM55 Chipsetli anakartlar tanınmasına Camera, Touchpad, Ses, Wifi vb. sürücüler yüklenmesine rağmen, işlemciye dahil edilen "1. Nesil IntelHdGraphics" GPU ları bir türlü tanıtılamıyordu.
  • Ekran çözünürlüğü bazılarının uzun modifiye uğraşları sonucunda çalışsa da genel de çözünürlük 1024*768 de QE/CI olmaksızın software desteği ile açılış ekranı karşımız da çıkmaktaydı.
  • Sene başında iatkos denemelerim de sadece Sleep ve GPU HD graphics de başarısız olunca (2 ay TK85) bırakmştım.
  • O zaman IntelHDGraphics 0046 :8086 Rev 02 kodlu 1.nesil gpu ya sahip olduğumuzu biliyor fakat bunun HD2000-3000-4000 yoksa 5700 olup olmadığını bilmiyor, benzer mac var mı diye araştırma yapıyordum. Macbook Pro 6.1 ve 6.2 Mid 2010 serilerinde aynı işlemciler kullanılmasına rağmen bizim laptoplar da ki Optimus gibi değildiler.

Sözü uzatmadan IntelHDGraphics 0046:8086 Rev 02 kodlu 1.nesil I3-I5-I7 XXX kodlu işlemcilerle gelen İntel GPU ları QE/CI desteği ile gerçek native çözünürlükte nasıl çalıştırabilirsiniz bu konuda yardımcı olacağım.

1. Adım : İlk önce LCD Paneli'niz hangi konektöre sahip bunu bilmeliyiz.

LVDS veya EDP (Daha yeni) Konektörden birine sahipsinizdir.

• Eğer LVDS konektör ise Native Çözünürlük ile QE ve CI grafik hızlandırma %99* aktif edilir.
  • EDP konektör ise Native Çözünürlük aktif edilebilir (Kısmi) + Uzun yazılımsal Modifiye işlemleri sonrasında CI aktif edilebilir.

Laptopınıza fiziksel müdehale etmeden Linux terminal de birkaç kod satırı ile bunu öğrenebilirsiniz.
Bunu sonra ekleyeceğim önce temel meseleleri öğrenelim.

LCD Panelim anakartıma LVDS mi yoksa EDP konektörle mi bağlı? ;
-
[GUIDE] 1st Generation Intel HD Graphics QE/CI - Intel - InsanelyMac Forum

PACKARD BELL TK85 ve ACER 5742G Ortak özellikler;

• Bios INSYDE H20 v3.5 (Aynı biosu kullanırlar elimde bazı ektra özellikleri açılmışs 1.29 Unlocked Bios vardır eklerim)
  • 1. nesil İ5-480M Arrandale
  • 1. nesil Intel HD Grapihics Arrandale 4046:8086 rev. 02
  • HM55 PEW91 Anakart
  • LVDS Konektör
  • Nvidia GT-540 1GB Optimus +1. nesil IntelHDGrapihics Arrandale 0046:8086 rev. 02
  • Tüm Görüntü çıkış portlarını VGA+HDMI ve birincil internal dahili LCD işlemleri IntelHdGrapics yürütür.
  • Synaptics Touchpad Atheros Wifi 597 ( Broadcom veya diğer markalarla değişkenlik gösterebilir

iAtkos un 10.8.5 sürümü olmadığından Orijinal ML 10.8.5 Droplr • [rutracker.org].t4121627.torrent sürümünü kullandım. Başarılı olursanız 30-35 liraya mutlaka orjinal alınız.

Gerekenler:

1. Droplr • [rutracker.org].t4121627.torrent adresinde ki imaj dosyasını indirin.( Ben ingilizce kurdum Türkçe olmayabilir)
  2. R-Drive İmage Restore programı
  3. Min 8gb hızlı usb
  4. Gerekli .kext ler ,dosylar eklenecektir.
  5. TK85.zip https://mega.co.nz/#!eRgxVDzC!cRNxbCd8NI4pREvRkdqjKSl1VQF7ADcSdIRHq-Hsx8E

Kurulum;

Not: FakeSMC.kext yükledikten sonra yine usb den boot edin, diskinizi parametre girmeden seçin. Mac login ekranı gelmezse şayet -x safe boot ile yapmak zorundasınız. -X safe boot'ta usb aygıtlarınıza , ntfs fat disklerinize erişemeyebilirsiniz.)

1. OSX ML imajını USB nize R-Drive ile restore edin.
  2. Bootable USB niz üzerinde ki tüm IntelHDgraphics.kexts leri silin.Paragon HFS ,çalışır bir mac üzerinde ya da sanal mac üzerinden silin. Yeniden Başlat
  3. Usb ML ile Kuruluma geçin Disk utility ile kuracağınız diski erase ile formatlayın.
  4. Kurulum bittikten sonra Paragon HFS+ veya benzeri uygulama ile TK85.zip dosyasını kurulu Macosx diskinizin User/Mac Desktop masaüstüne kopyalayın. IObluetoothContr........ da takılı kalırsa (ki kalacaktır) tekrar usb den boot edin ama kurduğunuz MACOSXi -x -v komutu ile açın.
  5. USB ML üzerinde ki Kext.Utillity uygulamasını masaüstüne kopyalayın.
  6. Tüm IntelHDgraphics.kext lerini 2000-3000 ne varsa silin.
  7. TK85.zip de ki FakeSMC.kext i kextutility ile yükleyin. (Normal Boot da açılması gerekli. Açılmazsa -x safe boot 'a açıp işlemleri yapmaya devam edin.)
  8. Yeniden başlatın açılmazsa -x safe boot da açıp "AppleHDA,IO80211family,IONetworkfamily,AppleSmartbattery, AppleACPIPlatform" hepsini silin ve TK85.zip deki .kext leri kext utility ile yükleyin. Yeniden Başlatın.
  9. Açılmaz sa -x safe boot da iken tüm IntelHdGrapics.kext'leri kaldırın (5 Ad.)
  10. IntelHdGrapics1085 klasöründen 4 ad. kexti yükleyin. Ardından " Framebuffer" klasöründen "LCD" > LW1 deki IntelHDgraphicsFB.kexti yükleyin. Natit.kext i yükleyin. Yeniden başlatın. Açılmazsa -x safe boot da tüm IntelHDgraphics kextlerini silin (4-5 Ad.Biri FB.Kext dir.) LCD>LW2 veya diğerlerini aynı şekilde kopyalayın. SMBIOS.plist ve gerekli tüm dosyalar ektedir.

Fazla ısınmaya overheat e karşı dosya eklenecektir.

Tüm Risk uygulayana aittir.

"Insanelymac sitesi ve sartemd adlı arkadaşa teşekkür ederim."

Çalışan Donanımlar:

• Cpu
  • MB,
  • INTEL GPU,
  • SSD,
  • SSD TRIM,
  • SOUND,
  • MICS,
  • TOUCHPAD,
  • KAMERA,
  • FACETIME,
  • PHONEBOOTH,
  • IMESSAGE ,
  • USB
  • 1366x768x32 full QE/CI

Çalışmayan Donanımlar:

• Nvidia GT 540m
  • Bluetooth
  • Ekran Parlaklığı değiştirme

Not: Bir Mac'e ihtiyacım asla yok. Çünkü 29 TL'ye Win8 Pro aldım gerçekten memnunum.
Fakat artık bir PC de Mac sahibiyim.
İstiyorsanız, uğraşmalısınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim de kulanigim i5-480M Intel HD Graphics o forumdaki gereken dosiyalri indirdim kurulumu yapmadim.
Recep usta o forumdaki i5-480M Intel HD Graphics icin verilenleri tükce yapsan bize yukme yapsak.

Kurulum yaptıktan sonra ekranın full çözünülürlüğü için, eğer ekranın 15.6 inch ise Bu dosyayı indir Kext vizard ile yükle ekranın full çözünülürlüğe kavuşur.. Çalışması umulur... :)

Talatimac ustam benim 1 aydir zor zor maci kurdum. Yane kurlumda usta oldum artik simdi gelde suruculeri yukle. Burdan stop etim. Zamanin varsa kardesine bir el uzat Tamwier uzeri. Bir aydir canim cikti. Ekran surucusu icin verdigin linkteki dosiya winrar ile aciliyor. Acmayi deneyim tek sorunum ekran karti ile wirless surucusu.

Denedim olmadi gene :) En sonunda laptopu almaniyadan Technopata yolayacam posta ile tek cözüm bu olmasi gerek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı