i5 5200u Sistemin kötü oyun performansı

İşletim sistemi
Windows 10

tanerizm

Hectopat
Makaleler
1
Yer
4 Ekim 2003 Bostancı Duman Konseri
Herkese selamlar. Elimde bir dizüstü sistem var. Fakat sistemden istediğim performansı alamıyorum.
Ekran kartları: R5 M330, Intel HD 5500.
İşlemci: i5 5200u.
8 GB RAM.
Driverlarım güncel. Fotoğrafta da göründüğü gibi oyunları R5 M330 ile çalıştırıyorum. Lütfen gidip de 'bu sistemden ne bekliyorsun ki zaten' veya 'bu sistemden çok bir şey bekleme' tarzı cevaplar yazmayın. Örneğin CS:GO minimum ayarlarını hayli hayli karşılarken CS:GO'da 1024x768 çözünürlük Low ayarlarda 30-40 FPS veriyor.

Yine GTA V minimum sistem gereksinimlerini karşılarken 10-15 FPS veriyor. Neden böyle acaba? Dün CS:GO'ya girdiğimde görev yöneticisinden baktım GPU'nun %25'ini kullanıyordu ve 60 derece sıcaklıktaydı GPU. Bana bu değerler de az gibi geldi. Ne önerirsiniz? FPS sorununu çözmek için ne yapmalıyım?

1620492260869.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selamlar. Elimde bir dizüstü sistem var. Fakat sistemden istediğim performansı alamıyorum.
Ekran kartları: R5 M330, Intel HD 5500.
İşlemci: i5 5200u.
8 GB RAM.
Driverlarım güncel. Fotoğrafta da göründüğü gibi oyunları R5 M330 ile çalıştırıyorum. Lütfen gidip de 'bu sistemden ne bekliyorsun ki zaten' veya 'bu sistemden çok bir şey bekleme' tarzı cevaplar yazmayın. Örneğin CS:GO minimum ayarlarını hayli hayli karşılarken CS:GO'da 1024x768 çözünürlük Low ayarlarda 30-40 FPS veriyor.

Yine GTA V minimum sistem gereksinimlerini karşılarken 10-15 FPS veriyor. Neden böyle acaba? Dün CS:GO'ya girdiğimde görev yöneticisinden baktım GPU'nun %25'ini kullanıyordu ve 60 derece sıcaklıktaydı GPU. Bana bu değerler de az gibi geldi. Ne önerirsiniz? FPS sorununu çözmek için ne yapmalıyım?

Eki Görüntüle 1014074
Hocam işlemci güçsüz falan değil. Aynı işlemci ve 920m ekran kartı ile CS:GO'da 1366x768'de 60-70 FPS alıyorum. Yazılımsal bir sorun olmalı.

Hocam ben de onu anlamadım işte. Fake ekran kartı falan mı takılı sisteme anlamıyorum.
Laptop kaç yıllık ayrıca boştayken RAM CPU Disk kullanımı nedir?

Boştayken görev yöneticisinden yüzdelik dilimlerini atmanız mümkün mü?

Son olarak, Nvidia Denetim Masası üzerinden "Maksimum Performansı Tercih Et" seçili mi eğer Nvidia'nın kendi karar verdiği " Optimum Güç Tercih Et" seçili ise gerçekten FPS değerlerini çok düşüren bir etken.

Laptop kaç yıllık ayrıca boştayken RAM CPU Disk kullanımı nedir?

Boştayken görev yöneticisinden yüzdelik dilimlerini atmanız mümkün mü?

Son olarak, NVIDIA Denetim Masası üzerinden "Maksimum Performansı Tercih Et" seçili mi eğer NVIDIA'nın kendi karar verdiği " Optimum Güç Tercih Et" seçili ise gerçekten FPS değerlerini çok düşüren bir etken.

4 yıllık bir laptop. Ekran kartım NVIDIA olmadığı için dediğiniz seçeneği yapamıyorum. Boştaki değerler ise aşağıda.

1620493285320.png

Kusura bakmayın yukarda 920M olarak gördüm farklı yorummuş.

Disk Kullanımı normal değil, hep bu şekilde mi seyrediyor?
Stabil bir değer yok fakat evet genelde yüksek değerlerde seyrediyordu. Demin full 100'deydi görev yöneticisinde arka planda Team Wiever'in çalıştığını gördüm, zar zor kapadım (kapanmadı en başta sürekli geri açıldı.) şimdi hep değişiyor. Şu an 0 kullanım.
İntel Extreme Utility indir, indirdikten sonra haber ver.
Hocam OC yapmak istemiyorum bilgisayara.

Stabil bir değer yok fakat evet genelde yüksek değerlerde seyrediyordu. Demin full 100'deydi görev yöneticisinde arka planda Team Wiever'in çalıştığını gördüm, zar zor kapadım (kapanmadı en başta sürekli geri açıldı.) şimdi hep değişiyor. Şu an 0 kullanım.

Hocam OC yapmak istemiyorum bilgisayara.
OC yapmanı söyleyen kim?

Yeni konular

Geri
Yukarı