i5 5200U ve GT 920M laptop ısınma sorunu

Mert Efe Engin

Hectopat
Daha fazla  
  • i5-5200U
  • 8GB RAM
  • Intel HD Graphics 4 GB
  • Nvidia GeForce GT920M 2 GB
Bilgisayarı aldıktan 1-2 ay sonra önceden kasmadan oynadığım oyunları şimdi 5-6 saniye ara ara kasarak oynamaya başladım. Bunu fark ettikten sonra sıcaklık değerlerini kontrol ettim. Ekran kartı 70-80°C
arası, işlemci 85-90°C idi. İşlemci ısısını düşürmeye çalıştım ve çeşitli programlar 80 dereceye kadar düşürmeye başardım. Fakat bu kasmayı çözmeye yetmedi. Bu konu hakkında sizden yardım istiyorum.

Adsız.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarı aldıktan 1-2 ay sonra önceden kasmadan oynadığım oyunları şimdi 5-6 saniye ara ara kasarak oynamaya başladım.
Kış ve yaz mevsimindeki oda sıcaklığı değişimi etkiler. Bunun dışında, tozlu ortamda kullanılıyorsa rutin olarak temizlik yapılmalı. U serisi işlemciler alt frekanslara düşmeyi severler güç tüketimi ön planda olduğu için. Sıcaklık yükseldikçe frekans yükselecektir. Temizlik sonrası ısınma sorunu biraz çözebilirsen, güç seçeneklerinden yüksek performans ayarı ile oyuna girmeni öneririm.

Kış ve yaz mevsimindeki oda sıcaklığı değişimi etkiler. Bunun dışında, tozlu ortamda kullanılıyorsa rutin olarak temizlik yapılmalı. U serisi işlemciler alt frekanslara düşmeyi severler güç tüketimi ön planda olduğu için. Sıcaklık yükseldikçe frekans yükselecektir. Temizlik sonrası ısınma sorunu biraz çözebilirsen, güç seçeneklerinden yüksek performans ayarı ile oyuna girmeni öneririm.
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Bilgisayarın içini açtığımız zaman garanti dışına çıkmaz mı ? Servise götür derseniz Acer servisine pek güvenmiyorum. Başka bir çözümünüz var mıdır ? Ayrıca tozlu ortamda kullanmıyorum ve fan tarafının açık kalmasına özen gösteriyorum. Bir de frekans derken neyi kastediyorsunuz ?

Frekanstan neyi kastettiğinizi anladım. Bu arada işlemciyi 80°C ' ye frekansı düşürürerek sıcaklığı düşürttüm.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı