i5 6200U sistem oyun oynarken donup kalıyor

emreyesilyurt

Hectopat
RAM
8GB
Ekran kartı
Amd Radeon R5 M430
İşlemci
i5 6200u
1 hafta önceden beri bilgisayarım oyun oynarken birden donup kalıyor ve "drrrrrrrrr" diye ses çıkarıyor kulaklıktan. Ekran tamamen donuyor hiçbir şey yapamıyorum. Neden olduğunu anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.
Oynadığım oyunlar CS:GO, Valorant.

** NOT: PES 21 oynuyorum onda böyle bir hata ile karşılaşmadım şuana kadar. **

Son düzenleme:
İşlemci ve ekran kartı sıcaklığı ne durumda oyun oynarken? Fazla ısınıyorsa ondan kaynaklı olabilir ama diskten de kaynaklı olabilir. Diskine dair bilgi edinebilmemiz adına CrystalDıskInfo indirip SS atabilir misin? Oyun içi sıcaklıklara bakmak için ise MSI Afterburner kullanabilirsin.

İşlemci ve ekran kartı sıcaklığı ne durumda oyun oynarken? Fazla ısınıyorsa ondan kaynaklı olabilir ama diskten de kaynaklı olabilir. Diskine dair bilgi edinebilmemiz adına CrystalDiskInfo indirip SS atabilir misin? Oyun içi sıcaklıklara bakmak için ise MSI Afterburner kullanabilirsin.

Isınma sorunu olduğunu düşünmüyorum. Isınma sorunu bir kere yaşadım direkt sistemi kapatıyordu öyle bir durumda. Bir yerden yardım aldım disk iyileştirme yap dedi yaptım düzeldi 2-3 gün sonra tekrar aynı durum oldu. CrystalDiskInfo yapıp atayım hemen SS.
1650841518398.png

Ram yetmediği için diskten kullanıyor ve diskiniz şişiyor. Dikkat edin donduğu zaman diskiniz %100 olur. Ctrl alt del yaparak bakınız. Büyük ihtimalle sorun bu. Ram yükseltin veya hızlı bir SSD takın.

RAM yetmediği için diskten kullanıyor ve diskiniz şişiyor. Dikkat edin donduğu zaman diskiniz %100 olur. CTRL alt del yaparak bakınız. Büyük ihtimalle sorun bu. RAM yükseltin veya hızlı bir SSD takın.

Donduğu zaman kapatmaktan başka hiçbir işlem uygulayamıyorum. Neden durduk yere birden böyle bir sorun ortaya çıktı ki arkada sadece DC ve CS:GO açık.

Donduğu zaman kapatmaktan başka hiçbir işlem uygulayamıyorum. Neden durduk yere birden böyle bir sorun ortaya çıktı ki arkada sadece DC ve CS:GO açık.
Dediğim gibi.. bende de WD HDD var, sistemim baya iyi fakat donma, kasma arada bende de oluyor. Çözümü SSD almanız ve windowsu ona kurmanız.

HDD ile bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Sadece CSGO ve Valorantta oluyor.
Hocam bir diğer seçenek şu. Ekran kartınızı güncellemek. Yazılımsal olabilir. Bir diğeri de yardımcı programlar kullanıyorsanız onları tamamen kaldırın. Geriye son bir seçenek kalıyor. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi sıcaklık. Dediğiniz şeyi ben de yaşamıştım eskiden, yazılımsal bir hataydı.

Isı değerlerine bakmadan yorum yapamam, ondan kaynaklı değil bundan kaynaklı değil diyip duruyorsunuz. Madem bu kadar bilgilisiniz neden konu açtınız ki?
Oyun içi ısı değerlerine bakılan programlar oyun içi değerleri göstermiyor. Arkada açık bırakıp bakmaya çalışıyorum fakat alta aldığım gibi değerler birden düşmeye başlıyor.

Geri
Yukarı