i5 6400 Overclock için Anakart Önerisi

Mustafa Berkay

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
BPO Takım Yöneticisi
Merhabalar, elimde i5 6400 işlemci var ve bunu overclock edebilmek için Z serisi ikinci el bir anakart alma peşindeyim. Yalnız beni nelerin beklediğini bilmediğimden konu açma ihtiyacı hissettim.

Hangi anakartı almalıyım?
Yapacağım işleme değer mi?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim.

Hali hazırdaki sistemim:

Anakart : Gigabyte B250M D2V
İşlemci : Intel Core i5 6400
Ram : Corsair Vengeance 16GB(8X2) DDR4 2400 Mhz
Ekran Kartı : Sapphire Pulse RX 570 4GB
PSU: High Power 600W 85+ Bronze
Kasa : Zalman ZM-T5

Merhaba. Z serisi bir anakart alsanız bile overclock yapamazsınız. İşlemcinin çarpan kilidi açık olmalı. K ibaresi olan bir işlemci gerekli. i5-6600K, i7-6700K gibi.

Merhaba. Z serisi bir anakart alsanız bile overclock yapamazsınız. İşlemcinin çarpan kilidi açık olmalı. K ibaresi olan bir işlemci gerekli. i5-6600K, i7-6700K gibi.

Eskiden Z serisi anakartlarla yapılıyordu diye hatırlıyorum,artık yapılmıyor mu?

Overclock yapabilirsiniz. Bütün anakartlar buna izin vermiyor. Non-K OC desteği olan anakart modellerini aramanızı öneririm. Şu an bilgisayar başında olmadığım için araştırmam zor olacak. Olmazsa, size birkaç model bulur ve söylerim. :)

Overclock yapabilirsiniz. Bütün anakartlar buna izin vermiyor. Non-K OC desteği olan anakart modellerini aramanızı öneririm. Şu an bilgisayar başında olmadığım için araştırmam zor olacak. Olmazsa, size birkaç model bulur ve söylerim. :)

Boş vaktinizde model önerirseniz çok çok sevinirim. İnternette birkaç rehber var BCLK ile ilgili, bazıları yapılamadığını söylüyor, o yüzden kafam epey karıştı :)

Engellenmiş olabilir. Son durumu araştırmak lazım, haklısınız. Resmî olmayan BIOS ile veya eski bir sürüm ile kullanılıyor olabilir. Başka bir yöntem ile de engellenmiş olabilir. Benim bilgim de pek güncel değil şu anda. :)

@Mustafa Berkay Dostum senin şu anda yapabileceğin en mantıklı hareket elindeki işlemci ve anakartı makul bir fiyattan satıp yeni nesil bir anakart ve işlemci almak olur. i5 9500f ve yeni bir anakartı 1600 liraya alabilirsin elindekileri 1000 lira ve üstüne satabilirsen sistemini yenilersin.

@Mustafa Berkay Dostum senin şu anda yapabileceğin en mantıklı hareket elindeki işlemci ve anakartı makul bir fiyattan satıp yeni nesil bir anakart ve işlemci almak olur. i5 9500f ve yeni bir anakartı 1600 liraya alabilirsin elindekileri 1000 lira ve üstüne satabilirsen sistemini yenilersin.

Elimdekileri 1000 lira ve üzerine satabileceğimi sanmıyorum ederleri bu değil.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı