i5 6400 ve GTX 1050 Ti FPS sorunu

HolyAkhilleus

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evet merhaba öncelikle herkese, sistem bilgilerim şu şekilde:

8 GB 1600MHz DDR3L RAM.
GTX 1050 Ti OC 4 GB'ekran kartı.
Intel i5 6400 2.7GHz işlemci ( Turbo ile 3.30A kadar çıkıyor )
1TB HDD.

Bu kadarı yeterli herhalde, bilgisayarımda şöyle bir sorun yaşıyorum neredeyse her oyunda drop var. Sıcaklık değerleri normal CPU ve RAM kullanımları oyunlarda 80'in üstünde ekran kartımda da hiçbir sorun yok ama mesela Fortnite oynuyorum 120 FPS'e kadar falan alıyorum FPS, FPS değerlerimde sorun yok ama her dakika bir drop mouse çevirdikçe oyun oynanmayacak derecede droplu. Ağır oyunların hepsinde bu böyle FPS'te sorun yok ama oyunlar droptan oynanmıyor. Sistem kaldırmıyorda değil aynı sistem arkadaşımda var Fortnite oynarken yayın yapıyor ben daha Minecraft yayını bile denediğimde yayın drop yiyor :D daha öncesinde bir sorun yoktu ben sisteme yükseltme yapmıştım ekran kartı GT 730'du 1050 Ti almıştım ve ilk başlarda her şey harikaydı PUBG yayını bile yapabiliyordum 0 dropsuz şimdi oyunu oynatmıyor. Ha PUBG yeni güncellemeler yüzünden böyle de değil çünkü genel olarak ağır oyunlarda öyle misal R6 veya GTA 5, ve ek olarak şöyle bir sıkıntı daha var Discord diye bir sesli konuşma programı var bilenleriniz vardır çok popüler zaten, oyun oynarken arkadaşlarımla konuşurken sesim gitmiyor onların sesi de takılarak geliyor bana. Bunun nedeninin işlemci olduğunu düşünüyorum çünkü çoklu işlemlerde yetersiz kalıyor ama oyun performansı da yetersiz nerede sorun var acaba işlemci de mi ne yapmam lazım? Termal macunu değiştiriyorum PC'yi temizliyorum BIOS güncelledim yani bu yolları denedim ekran kartının termal macununu bile değiştirdim içerisindeki onun dışında acaba sistem kaynaklı değil de işletimsel bir sorun olabilir mi? Format ta atıyorum düzenli 3-4 ayda bir düzelme yok ( formatı direkt sistem üzerinden W10 özelliğinden yararlanarak atıyorum) acaba yeni bir Win 10 Pro Key'i alarak sıfırdan bir işletim kurulumu mu yapmalıyım önerilerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum. (Bazenleri masaüstünde bile sorun yaşıyorum PC çok açık kaldığında)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşımızın sorunuyla alakasız bir şey yazman arkadaşa bir şey katmaz. Harddisk veya RAM'den kaynaklı olabilir mi?

Bundan kaynaklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Boşu boşuna para ver miyim diye diyorum çünkü alırsam da SSD alırım sistemi ona kurarım ve baktım kasma yok HDD'yi çöpe atarım herhalde ama şöyle bir şey var ben sistemi aldığımdan beri orijinal Windows kullanıyorum bana verdikleri yeni bir HDD veya SSD alırsam yeni bir Key alıp sıfırna kurmam gerekir galiba bu da uğraştırır yani anlamam için bir yol var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bundan kaynaklı olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Boşu boşuna para ver miyim diye diyorum çünkü alırsam da SSD alırım sistemi ona kurarım ve baktım kasma yok HDD'yi çöpe atarım herhalde ama şöyle bir şey var ben sistemi aldığımdan beri orijinal Windows kullanıyorum bana verdikleri yeni bir HDD veya SSD alırsam yeni bir Key alıp sıfırna kurmam gerekir galiba bu da uğraştırır yani anlamam için bir yol var mı?

HD Tune kurup HDD'nin sorunu olup olmadığını anlayabiliriz. Test sonucunu buraya resim olarak atabilirsen yardımcı oluruz. RAM'e nasıl bakılabilir bilmiyorum sorun olacağını da sanmıyorum sadece yetersiz gelebileceğini düşündüm.

HD Tune kurup HDD'nin sorunu olup olmadığını anlayabiliriz. Test sonucunu buraya resim olarak atabilirsen yardımcı oluruz. RAM'e nasıl bakılabilir bilmiyorum sorun olacağını da sanmıyorum sadece yetersiz gelebileceğini düşündüm.

buyrunuz herhangi başka sekmedekileri de atmalı mıyım?

Dosya Ekleri

• hdtune.png
    hdtune.png
    16 KB · Görüntüleme: 49
Grafikteki düşüş neden olabilir mi diye düşünüyorum ama tam emin değilim bunu daha tecrübeli bilgili arkadaşın yorumlaması daha doğru olabilir. Healt kısmını da atarsanız daha faydalı olabilir. Başka şartlarda drop neyden kaynaklanabilir bilemiyorum. Başka harddisk takıp deneme şansınız olabilir mi?

Grafikteki düşüş neden olabilir mi diye düşünüyorum ama tam emin değilim bunu daha tecrübeli bilgili arkadaşın yorumlaması daha doğru olabilir. Healt kısmını da atarsanız daha faydalı olabilir. Başka şartlarda drop neyden kaynaklanabilir bilemiyorum. Başka harddisk takıp deneme şansınız olabilir mi?

maalesef, başka harddisk bulmam çok zor ve health kısmında sorun yok diyor ok diyor hepsine :/
Acaba bilgisayardaki güç kaynağı parçalara yetmiyor olabilir mi? Aklıma öyle bir fikir geldi bunun olma ihtimali var mıdır? ( kaç watt bilmiyorum benim bilgisayarın )
Aklıma bir fikir geldi, bilgisayarım bir ara kapanmıştı acaba PSU yetersiz geldiğinden olabilir mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı