i5 6400 vs i3 6100 ?

interesteas

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar, Msi R9 380 4G'li sisteme i3 6100 mü yoksa i5 6400 mü koysam bilemedim. Hangisi daha iyi performans verir ? Yardımcı olursanız sevinirim.

Hangisi daha iyi? Sorusu çok yanlış, boşuna i3-i5 isimlendirmesi yok orada. Bunun yerine hangisi daha verimli olur demek daha doğru. Şimdi biz ne bilelim senin işlemciden beklentini, sistemi kullanım amacını.

Bunlar ve daha fazla benzeri detay değerlendirmesi yapılır, cepteki paraya bakılır ona göre alınır. Verimlilikten kastım para, yani sen 200-250 lira fazla vererek i5 aldığında daha iyi olsa bile, ne kadar işine yarayacak, bunların değerlendirilmesi yapılmalı.

Merhaba işlemcileri incelerken kafam karıştı. i5 nesil tabiki i3'den iyidir ama arada fazla fark var mı ? Özellikleri karşılaştırırken bu kadar fiyat farkı olacak kadar fark göremedim ben. Aşağıdaki tabloyu intel sitesinden bakarak yaptım.

gg.jpg

i3 : Intel® Core™ i3-6100 Processor (3M Cache, 3.70 GHz) Teknik Belgeler
i5 : Intel® Core™ i5-6400 Processor (6M Cache, up to 3.30 GHz) Teknik Belgeler

Çekirdek sayısı ve önbellek bu kadar fiyat farkı yaratacak kadar değerli mi ? 4 çekirdekle 2 çekirdek arası fazla fark olur mu ? aynı şekilde önbellekler arası 3MB lık fark fazla hissedilir mi ?

Temel frekansda i3 6100 fark atmış. i5 6400 285tl lik farka değer mi ?

Aynı şekilde i5 6400 ile i5 6402p 'yi karşılaştırdığımda tek fark i5 6400 2.7/3.3 GHz, i5 6402p 2.8/3.4 GHz ama i5 6402p 40 tl daha ucuz.

Fiyatla performansı oranladığımızda i3 6100 diğerlerinin önünde durmuyor mu ? Ben mi yanlış yorumluyorum ?

Bütçeni belirtirsen daha iyi yardımcı olabiliriz. Fiyat performans olarak Skylake serisinin her işlemcisi zirvede şu anda. Fiyatlara Webdenal gibi sitelerden bakmanı tavsiye ederim. Bu arada i5 6400'da HD 530, İ5 6402P'de HD 510 bulunuyor. İşlemciler aynı aileden olmadığından temel frekansı pek bir şey ifade etmiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçen varsa 6400 alman ileriye dönük olur ve ilerde yükseltme yaparsan sıkıntı çıkarmaz i3 6100 şimdi yeterli ama ilerde ekran kartına yükseltme yapmak istersen mecburen işlemciyide değiştircen o yüzlen ileriye dönük ve daha performanslı olmasını istiyorsan 6400, yok kardeşim benim bütçem yok beni idare etsin hemde iyi bir işlemci olsun diyorsan 6100 al. :D

Ayrı bir konu açmamak için bu konuya yazmıştım ancak benden sonra yazanlar sanırım ilk mesaja cevap verdi :)

Üstteki sorumu up'lamış olayım. i3 6100 'ün birde 2 sanal çekirdeği var ve birnevi 4 çerkirdekli yapıyor. Çekirdek konusunda da pek geri sayılmadığına göre nedir bu fiyat farkını oluşturan özellikler ?

Ayrı bir konu açmamak için bu konuya yazmıştım ancak benden sonra yazanlar sanırım ilk mesaja cevap verdi :)

Üstteki sorumu up'lamış olayım. i3 6100 'ün birde 2 sanal çekirdeği var ve birnevi 4 çerkirdekli yapıyor. Çekirdek konusunda da pek geri sayılmadığına göre nedir bu fiyat farkını oluşturan özellikler ?

i5-6400, %18 daha performanslı.

2.jpg

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı