i5-6402P Sistem Yükseltme

Deathern

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Benim aşağıdaki sistem özelliklerine sahip 4-5 yıllık toplama bir bilgisayarım var.
  • Işlemci: Intel Core i5-6402P 2.80 GHz
  • Ekran kartı: MSI GTX960 2 GB
  • Anakart: ASUS B150M PRO GAMING
  • Kasa: Zalman Z11 Neo
  • Güç kaynağı: Zalman ZM600-LE 600 Watt 80+ bronz
  • Işlemci soğutucusu: Intel stok fan
  • HDD: Seagate Barracuda 1TB
  • SSD: Hi-Level 120GB
Sizce bu sisteme ne gibi bir yükseltme yapmamı tavsiye edersiniz? 8 GB RAM eklemeyi ve ekran kartını değiştirmeyi düşünüyorum. Yaklaşık 3000-4000 civarı bütçem var ekran kartı için. İlave RAM eklemesini daha sonradan yapacağım. Darboğaz yapmayacak şekilde ve bütçeyi aşmayacak şekilde ciddi bir performans artışı sağlamak için alabileceğim en uygun ekran kartı ne olur?

Hocam o işlemci de artık yavaş yavaş yetersiz kalmaya başladı. Fakat işlemci değiştirmem derseniz RX 570'den yukarı çıkmayın derim çünkü darboğaz olacaktır. RAM şart, SSD yükselt. Ama senin yerinde olsam o sistemi satar, yeni sistem toplardım kendime.

RX 570 yerine RX 5500 XT alsam darboğaz yapar mı?

Aslında satabilsem satıp yeni sistem dizmek istiyorum ama satamıyorum bir türlü. Konudan alakasız ama eğer siz benim yerimde olacak olsaydınız bu sistemi kaça koyardınız satmak için?

RX 570 yerine RX 5500 XT alsam darboğaz yapar mı?

Aslında satabilsem satıp yeni sistem dizmek istiyorum ama satamıyorum bir türlü. Konudan alakasız ama eğer siz benim yerimde olacak olsaydınız bu sistemi kaça koyardınız satmak için?
Darboğaz yapacaktır, o işlemci GTX 1060 ile de darboğaz yapıyor yer yer. İkinci soruna gelirsek neredeyse aynı sisteme sahibiz, 2-3K arası satabilirsin. Üstünü veren olmaz. O zaman Anakart ve İşlemci sat, Ryzen 5 3600'a geç.

Darboğaz yapacaktır, o işlemci GTX 1060 ile de darboğaz yapıyor yer yer. İkinci soruna gelirsek neredeyse aynı sisteme sahibiz, 2-3K arası satabilirsin. Üstünü veren olmaz. O zaman anakart ve işlemci sat, Ryzen 5 3600'a geç.

Hocam biraz araştırdım benim kullanmış olduğum kart ve işlemciyle bile darboğaz yapmakta keza daha önceden de birtakım testler yapmıştım zaten. Önümde üç seçenek var RX 570, RX 580 ve RX 5500XT. Bunların i5 6402P ile darboğaz yapma oranları küçükten büyüğe doğru artıyor sırayla, ve şöyle bir şey var RX 5500 XT alsam bile şu an kullandığım kartla aynı darboğaz oranına sahip. 1440P ve 2160P(bu çözünürlükte özellikle) darboğaz oranları bayağı bir azalıyor. Demem o ki zaten 1440P'de kullanacağım genellikle bazı oyunlarda 1080P kullanırım belki o da çok çok nadir. Sizce hangisini almam mantıklı 1440P'de ve ara sıra 2160P'de oynayacağımı baz alırsak?

Hocam biraz araştırdım benim kullanmış olduğum kart ve işlemciyle bile darboğaz yapmakta keza daha önceden de birtakım testler yapmıştım zaten. Önümde üç seçenek var RX 570, RX 580 ve RX 5500XT. Bunların i5 6402P ile darboğaz yapma oranları küçükten büyüğe doğru artıyor sırayla, ve şöyle bir şey var RX 5500 XT alsam bile şu an kullandığım kartla aynı darboğaz oranına sahip. 1440P ve 2160P(bu çözünürlükte özellikle) darboğaz oranları bayağı bir azalıyor. Demem o ki zaten 1440P'de kullanacağım genellikle bazı oyunlarda 1080P kullanırım belki o da çok çok nadir. Sizce hangisini almam mantıklı 1440P'de ve ara sıra 2160P'de oynayacağımı baz alırsak?
Öncelikle GTX 960 o işlemci ile darboğaz yapamaz, 2K oynayacaksan oyunları o zaman RX 5500 XT alınabilir fakat o da 2K oyunculuk için ne kadar doğru bir seçim olur tartışılır.

Yeni konular

Geri
Yukarı