i5-650 sistem yüksetlme

fenerliq

Hectopat
Merhabalar, benim birkaç sorum olacak. Önce sistemimi belirteyim.

R7 240, Intel i5-650 işlemci, 8 GB DDR 3 RAM ve Intel H55 anakart. (Evet, Turbox mağduruyum.)

Ben bir monitör almak istiyorum. Şu anki monitörüm berbat. 1366x768 60 Hz 5 ms 18.5 inç. Link bu:

Bu monitör, bu sisteme fazla; evet, biliyorum ama bunu aldıktan sonra önce yeni işlemci (X3470 olabilir), bir süre sonra da ekran kartı (RX 560-70) alarak düzeltmek istiyorum.
Sizce böyle masrafa gerek var mı, yoksa direkt bilgisayarı satıp (en fazla 1500 TL) yeni bir PC mi toplasam? Büyük ihtimalle böyle diyeceksiniz ama benim için çok zor. Durumum çok kötü şu sıralar. Zorlasam en fazla 3 bin TL'ye ayarlayabilirim belki.
Bu monitörü almayıp direkt ekran kartı ve işlemci de alabilirim sanırım en fazla 1200 TL olacak şekilde ikisi de. He, tabii anakartı da değiştirmek gerekecek. Böyle mi yapmalıyım? Siz ne düşünürsünüz?

Oynamak istediğim oyunlar Apex, PUBG, Valorant ve Battlefield 1 gibi oyunlar. Çok yüksek bir sistem de gerekmiyor bunlar için. Sizce ne yapayım? Bekliyorum. :)

Bu arada önce işlemciyi değiştireceğim dedim, anakartı da değiştirmek zorunda mıyız, yoksa ekran kartını değiştirirken anakart değiştirmek zorunlu mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminizin 1500 TL edebileceğini düşünmüyorum. Ne yalan söyleyeyim, piyasa fiyatları oldukça şişirme. Sistem DDR3 ve i5 650 var içerisinde. Yükseltme yapmak da zor, ancak imkansız diye bir şey yoktur. Belki bilgisayarınız 1000 TL eder. Eğer bu olursa, piyasayı takip ederek bir süre içerisinde 1900-2500TL civarına ideal bir pc toplamanız mümkün.
MSI B350 PRO-VD
Ryzen 5 1600 14NM
8GB 3000MHz CL16
MSI RX 460 2GB
240GB 2.5" SSD
350W 80+ PSU

Biliyorum, bakıldığında güçlü parçalar değiller ancak sizi ayakta tutar ve performansınızı katlarlar.
RX460 şu anda 400 TL civarında var.
Ryzen 5 700 TL civarında.
8 GB ramler 200 küsür olmakta.
350W powerlar 150 tl civarında.
Anakart 300 civarında geziyor.
SSD yi de sıfır alabiliriz. Kasayı da uygun fiyatlı seçersiniz.
2000 TL tuttu bu sistem.

Pazarlık yaparak daha da uyguna alabileceğinizi düşünüyorum.
Biraz daha bütçe çıkarak 1TB HDD ve 8 GB ram daha alırsanız daha da uzun süre idare edecektir. O haliyle de 2600 Falan olur tahminimce. Zaten 1000 TL kasanızın edeceğini varsayarsak, cebinizden 3000 vermenize gerek kalmadan bu kitabı en ucuz fiyattan kaparsınız :D
Çok mu toplama, evet öyle ama gülü seven dikenine katlanır.

Son düzenleme:
Sisteminizin 1500 TL edebileceğini düşünmüyorum. Ne yalan söyleyeyim, piyasa fiyatları oldukça şişirme. Sistem DDR3 ve i5 650 var içerisinde. Yükseltme yapmak da zor, ancak imkansız diye bir şey yoktur. Belki bilgisayarınız 1000 TL eder. Eğer bu olursa, piyasayı takip ederek bir süre içerisinde 1900-2500TL civarına ideal bir PC toplamanız mümkün.
MSI B350 PRO-VD.
Ryzen 5 1600 14nm.
8 GB 3000MHz CL16.
MSI RX 460 2 GB.
240GB 2.5" SSD.
350W 80+ PSU.

Biliyorum, bakıldığında güçlü parçalar değiller ancak sizi ayakta tutar ve performansınızı katlarlar.
8 GB RAM'ler 200 küsur olmakta.
350W Power'lar 150 TL civarında.
SSD'yi de sıfır alabiliriz. Kasayı da uygun fiyatlı seçersiniz.
2000 TL tuttu bu sistem.

Biraz daha bütçe çıkarak 1TB HDD ve 8 GB RAM daha alırsanız daha da uzun süre idare edecektir. O haliyle de 2600 falan olur tahminimce. Zaten 1000 TL kasanızın edeceğini varsayarsak, cebinizden 3000 vermenize gerek kalmadan bu kitabı en ucuz fiyattan kaparsınız :D.

Çok teşekkür ederim güzel açıklamışsınız ben şöyle yapmayı düşünüyorum uygun mudur sizce.

Önce attığım linkte ki monitörü alacağım sonra bu sisteme sadece X3470 ekleyeceğim oyun amaçlı FPS artsın diye sadece anakarta da uyumlu sanırım X3470 ileride belki yani çok düşük bir olasılık ama ekran kartı takviyesi de yapabilirim sizin dediğiniz daha mantıklı ama cidden uğraştırıcı ve böyle iyi gibi benim :)

Bu arada kaç sene gider şu an sistemim?
Sisteminizin 1500 TL edebileceğini düşünmüyorum. Ne yalan söyleyeyim, piyasa fiyatları oldukça şişirme. Sistem DDR3 ve i5 650 var içerisinde. Yükseltme yapmak da zor, ancak imkansız diye bir şey yoktur. Belki bilgisayarınız 1000 TL eder. Eğer bu olursa, piyasayı takip ederek bir süre içerisinde 1900-2500TL civarına ideal bir PC toplamanız mümkün.
MSI B350 PRO-VD.
Ryzen 5 1600 14nm.
8 GB 3000MHz CL16.
MSI RX 460 2 GB.
240GB 2.5" SSD.
350W 80+ PSU.

8 GB RAM'ler 200 küsur olmakta.
350W Power'lar 150 TL civarında.
SSD'yi de sıfır alabiliriz. Kasayı da uygun fiyatlı seçersiniz.
2000 TL tuttu bu sistem.

Biraz daha bütçe çıkarak 1TB HDD ve 8 GB RAM daha alırsanız daha da uzun süre idare edecektir. O haliyle de 2600 falan olur tahminimce. Zaten 1000 TL kasanızın edeceğini varsayarsak, cebinizden 3000 vermenize gerek kalmadan bu kitabı en ucuz fiyattan kaparsınız :D.

Yani dediğim gibi sisteme sadece X3470 eklemek de performans artacak ise böyle de kullanırım zaten Valorant CS:GO gibi oyunlarda iyi oynanıyor. RDR2 gibi oyunlarda gözüm yok yani :)

Vrb olayı olmasa onu alacaktım.

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim güzel açıklamışsınız ben şöyle yapmayı düşünüyorum uygun mudur sizce.

Önce attığım linkte ki monitörü alacağım sonra bu sisteme sadece X3470 ekleyeceğim oyun amaçlı FPS artsın diye sadece anakarta da uyumlu sanırım X3470 ileride belki yani çok düşük bir olasılık ama ekran kartı takviyesi de yapabilirim sizin dediğiniz daha mantıklı ama cidden uğraştırıcı ve böyle iyi gibi benim :)

Bu arada kaç sene gider şu an sistemim?

Yani dediğim gibi sisteme sadece X3470 eklemek de performans artacak ise böyle de kullanırım zaten Valorant CS:GO gibi oyunlarda iyi oynanıyor. RDR2 gibi oyunlarda gözüm yok yani :)

Vrb olayı olmasa onu alacaktım.
Elinizdeki sistem, inanın üzmem gibi bir amacım yok , önü aşırı kapalı bir sistem. Ben bu yüzden yükseltmekten ziyade yenisini almaya yöneldim. Tabi işlemciyi yükselttiğinizde belki fark olacaktır. Ama bence hem ddr4 bir sisteme geçip, hem de yeni bir işlemci almanız daha ideal olacak. Hem yanlışım yoksa Bu anakart üzerinden farklı işlemciler de alabilirsiniz. Tercih sizin :D

Elinizdeki sistem, inanın üzmem gibi bir amacım yok, önü aşırı kapalı bir sistem. Ben bu yüzden yükseltmekten ziyade yenisini almaya yöneldim. Tabi işlemciyi yükselttiğinizde belki fark olacaktır. Ama bence hem DDR4 bir sisteme geçip, hem de yeni bir işlemci almanız daha ideal olacak. Hem yanlışım yoksa bu anakart üzerinden farklı işlemciler de alabilirsiniz. Tercih sizin :D.

Peki böyle 2500 3000 arası kendim toplamayacağım da hazır sistemler baksam hem benim için daha kolay olur ama fiyat yükselir sanırım doğru mu?
Böyle APU sistemler var sanırım onları almak mantıklı mı?
Ama ben direk ekran kartlı işlemcisi her şeyi olan bir sistem istiyorum veya dediğim gibi yükseltme.
Elinizdeki sistem, inanın üzmem gibi bir amacım yok, önü aşırı kapalı bir sistem. Ben bu yüzden yükseltmekten ziyade yenisini almaya yöneldim. Tabi işlemciyi yükselttiğinizde belki fark olacaktır. Ama bence hem DDR4 bir sisteme geçip, hem de yeni bir işlemci almanız daha ideal olacak. Hem yanlışım yoksa bu anakart üzerinden farklı işlemciler de alabilirsiniz. Tercih sizin :D.

Bu arada monitörü almayı önerir misiniz?

Dediğiniz parçalara da baktım neredeyse 3 k tuttu sistem sizin dediğiniz kadar ucuz nerden bulabilirim ki? 2 katı fiyat vardı neredeyse.

Son düzenleme:
Peki böyle 2500 3000 arası kendim toplamayacağım da hazır sistemler baksam hem benim için daha kolay olur ama fiyat yükselir sanırım doğru mu?
Böyle APU sistemler var sanırım onları almak mantıklı mı?
Ama ben direk ekran kartlı işlemcisi her şeyi olan bir sistem istiyorum veya dediğim gibi yükseltme.

Bu arada monitörü almayı önerir misiniz?

Dediğiniz parçalara da baktım neredeyse 3 k tuttu sistem sizin dediğiniz kadar ucuz nerden bulabilirim ki? 2 katı fiyat vardı neredeyse.

İstanbul'da, 2. El bazında en ucuz ürünlere baktım. Farklı şehirdeyseniz, farklı sonuç verebilir ayrıca, ünlü bir YT üyesinin paylaştığı bir sistem paylaştım. Popüler olmuş olabilir yani :D
Ki zaten piyasa dalgalanmasını hesaba katarak 1900-2500 demiştim.

Yeni konular

Geri
Yukarı