i5 6500 İçin Soğutucu Önerisi

2 yıl önce bilgisayar toplamak için Technopat.net sitesinden yardım istedim ve uygun fiyata güzel bir sistem topladım. O zamanlar sadece hikaye oyunları vb. oyunlar oynayacağımı söylemiştim yardımcı olanlara. Kısaca sistem buna göre toplandı. Fakat şuan ki sorunum online oyunlarda (özellikle PUBG) işlemcimin ısısıyla kaynaklı olduğunu düşündüğüm kasmalar meydana geliyor. ekran kartım işlemcim anakartım vb. oyunu yüksek grafikle birlikte en az 50-60 FPS'te açabilecek parçalar fakat işlemci soğutucum stok fan.

Zamanında bana "eğer online oyuncu değilsen bu stok fan, işlemcin için yeterli" tarzı bir şey söylendiğini hatırlıyorum. Oyunda sıkıntının internetle alakalı olduğunu sanıp paketimi yükselttim, grafik ayarları en en düşüklerde de oynadım, fakat oyuna ilk girdiğim bir kaç el de her zaman bu takılma sorununu yaşıyorum. Sorunu biraz açayım. Fare ile kontrol sırasında 0.7 saliselik donmalar yapıyor, bu donmalar FPS düşmesi tarzında değil, benim hareketimi kısıtlayan donmalar oluyor. 100 liradan 400 liraya kadar bütçem var.

Sorunun hala %100 işlemciyle alakalı olup olmadığını da bilmiyorum fakat denemediğim bir tek bu yol kaldı. Anakartımı, işlemcimi ve kasa modelimi yazacağım. işlemci soğutucu alırken bu bilgiler lazım sanırım. Şimdiden çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
  • CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-02 80PLUS 650W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA
  • MSI B150 GAMING M3 Intel B150 Soket 1151 DDR4 2133MHz USB3.1 Anakart
  • Intel Core İ5-6500 CPU 3.20GHz (4CPUs)

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyun içi MSI Afterburner ile değerleri atın bakalım. İşlemcinin kaç derece olduğunu öğrenelim ona göre hareket ederiz.
MSİ Afterburner ile oyun içi GPU sıcaklığına anlayabildiğim kadar bakmaya çalıştım. Gördüğüm kadarıyla oyun içi 67-70 arası gidip geliyor. Bu aralar ani droplar olmaya başladı hatta oyunlarımda. 10 saniye boyunca fotoğraf gibi kalıyor oyun.
Not: Bu aralar bilgisayarım kendi kendini yeniden başlatma gibi bir şey de yapıyor. İsteğiniz üzerine oyun içi GPU ısısını ölçtükten bir kaç dakika sonra yeniden başlatıldı ve açılmamakta ısrar ediyor. İnternette işlemci ısısını kontrol ediniz tarzı şeyler yazıyor bu problemle alakalı. 70 derece çok sanırım
asdadadad.PNG
Ekran asdasdad.PNG

Son düzenleme:
CPU ve GPU sıcaklıklarını, kullanım miktarlarını ve kullanılan RAM miktarını da ekleyin ekrana.

Dediğiniz gibi oyun içi bütün bilgilerin çıkması için gerekli ayarlamaları yaptım fakat steam'den oyunu açamadım çünkü kendi kendine silinmiş. en kısa sürede gerekli bilgileri yollayacağım
CPU ve GPU sıcaklıklarını, kullanım miktarlarını ve kullanılan RAM miktarını da ekleyin ekrana.

Doğru mudur
bu.png

Son düzenleme:
Kart kendisini tam kullanmıyor. 64 derece stok fan için ortalama bir değer. Biraz grafikleri yükseltmeyi deneyin bakalım. Ekran kartı neydi?

MSI GeForce GTX970 GAMING 4G GDDR5 4GB 256Bit Nvidia DX12 Ekran Kartı

Grafikleri yüksek ayarlarda da denedim. fps konusunda sıkıntım yok oyuna düşük grafikte oynamaya alıştığım için sadece öyle yapıyorum. Kart kendisini tam kullanmıyor derken ne demek istediniz üzgünüm tam anlayamadım.

Kartın kullanım miktarı %66. Sahneden sahneye değişir gerçi ama genelde o değerlerde seyrediyorsa bir problem vardır. %99 kullanım olmalı genelde. Bellek miktarı da yeterliymiş. Hmm... Başka oyunlarda problem yaşamıyorsanız muhtemelen oyunla alakalıdır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı