i5 6500 kullanımı %90'dan aşağıya inmiyor

Xomante

Decapat
Merhaba, iyi forumlar. Bugün Forza Horizon 4'e girdiğimde fark ettiğim bir sorunu sizlere sormak istiyorum. Arkada eş zamanlı olarak Discord açık olduğunda, Discord'taki seslerde takılmalar oluşuyordu ve araba sanki ağır çekim gibi bir moda girmiş olup bir anda hızlanıyordu. Daha sonra GPU, CPU monitörlemeyi açtığımda CPU kullanımının %90-95'lerden aşağı inmediğini fark ettim. Yine Discord'tayken Chrome, Opera vb. herhangi bir tarayıcı açtığımda Discord'da 1-2 saniyelik bir sessizlik oluyor ve ardından tüm sesler hızlandırılmış şekilde duyuluyor. Bunun sebebi nedir ve nasıl çözerim?

CPU: Intel i5 6500 3.2GHz
GPU: NVIDIA GeForce 1060 6 GB
RAM: 16 GB

Merhaba, iyi forumlar. Bugün Forza Horizon 4'e girdiğimde fark ettiğim bir sorunu sizlere sormak istiyorum. Arkada eş zamanlı olarak Discord açık olduğunda, Discord'taki seslerde takılmalar oluşuyordu ve araba sanki ağır çekim gibi bir moda girmiş olup bir anda hızlanıyordu. Daha sonra GPU, CPU monitörlemeyi açtığımda CPU kullanımının %90-95'lerden aşağı inmediğini fark ettim. Yine Discord'tayken Chrome, Opera vb. herhangi bir tarayıcı açtığımda Discord'da 1-2 saniyelik bir sessizlik oluyor ve ardından tüm sesler hızlandırılmış şekilde duyuluyor. Bunun sebebi nedir ve nasıl çözerim?

CPU: Intel i5 6500 3.2GHz
GPU: NVIDIA GeForce 1060 6 GB.
RAM: 16 GB.

SSD al macun sür içini temizle sistemi temizle.

Dostum bende 6600 + senin ekran kartından vardı. Ekran kartım hala duruyor gerçi kullanıyorum. Senelerce darboğazlı takılmışım haberim yoktu. 2016'da mı ne almıştım sistemi. Kim diyorsa ki i5 6600 la 1060 6GB darboğaz yapmaz bu forumdan çıksın gitsin. Kullanmayan bilemez. O işlemci o ekran kartını 10 oyundan 8 inde + işlemci öncelikli rekabetçi oyunlarda kesinlikle beslemiyor. Aktif olarak 4 sene kullandım. Çözüm olarak işlemcini elden çıkarıp satacaksın. O işlemcide hyper threading yok sanırım o yüzden böyle bir sorun yaşanıyordu. Hayatımda yaptığım en büyük hatalardan biri 6600 işlemciye sahip olmaktı ve senelerce bilmeden darboğazlı fps droplu yaşadım. İğrenç bir deneyimdi. Şimdi ryzen 3600'üm ile çok mutluyum.

Ekran kartı kullanımı nasıl?

Ekran kartı sadece oyundayken %80 civarını görüyor. Boştayken herhangi bir sorun yok. CPU kullanımı boştayken bile %50-60 civarına çıkıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran kartı sadece oyundayken %80 civarını görüyor. Boştayken herhangi bir sorun yok. CPU kullanımı boştayken bile %50-60 civarına çıkıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Eğer işlemci %95 civarında olup, ekran kartı %80 civarında ise işlemci aşırı olmasa da darboğaz yapıyor demektir. İşlemci yetersiz gelmiş.

Hocam, işlemci yetersiz kalıyor. Zaten ekran kartına zor yeten bir işlemci. Bir de diğer uygulamalar gelince böyle oluyor.

Alıntılama olayını kullanamadım fakat hepinize teşekkür ederim. Sebebini bilmiyorum ama anakartım Speccy'de 115derece gözüküyor. Bu anakarta uygun olan i5 9400F işimi görür mü? Öneriniz var mı?

Belleklerinde XMP varsa açarak bir miktar azaltabilirsin işlemci kullanımını. En temiz çözümü yeni bir işlemciye geçmek.
Alıntılama olayını kullanamadım fakat hepinize teşekkür ederim. Sebebini bilmiyorum ama anakartım Speccy'de 115derece gözüküyor. Bu anakarta uygun olan i5 9400F işimi görür mü? Öneriniz var mı?

Bu anakartın 9. nesil desteklediğini sanmıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı