i5 6500 OC yapılır mı?

İğneleme değil sen Intel işlemcilerde sadece k serisinde overclock mümkün demişsin hocam. Core de kullandım Xeon da kullandım anakart müsaade ettiği sürece overclock yapılabilir k veya değil fark etmez. Ama sen de haklısın Intel anakart yapan firmalar ile anlaşıp belli model işlemcilerde overclock u kitleyip belli modellerde açarak insanlarda sadece k serisi ile overclock yapılındığı algısını oluşturdu. 775 1156 1366 2011 2011-V3 bu soketlerde işlemcilere anakart izin verirse sorunsuz overclock yapılabilir. Güncel 12. nesillerde de k olmayan bir işlemciye overclock yapılabiliyordu ASUS'un anakartıyla modelini şu an tam hatırlamıyorum.

@FarqueS Intel yanlış hatırlamıyorsam K serisi işlemci ayrımını 12-13 senedir yapıyor. Bu olay ilk çıktığından beri hiç değişmedi. Güncel isimlendirme sebebiyle "K dışında OC yapılmıyor" diyen kişi pratik olarak haklı zaten. Tarihi geçmiş işlemcilere ineceksek firmanın kuruluşuna kadar gitmemiz gerekir. Konuyu saptırmak ve tartışmaktan başka bir şeye de faydası olmaz. O yüzden sakin olun bence iki taraf olarak da.

Arkadaşlar işlemciye overclock yapmama yardımcı olacak bu işten anlayan biri var mı rica etsem bir el atabilir mi biraz bile hızlansa kafiyim.
Aranızda tartışarak bana nasıl yardımınız dokunucak çok merak ediyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşlar işlemciye overclock yapmama yardımcı olacak bu işten anlayan biri var mı rica etsem bir el atabilir mi biraz bile hızlansa kafiyim.
Aranızda tartışarak bana nasıl yardımınız dokunucak çok merak ediyorum.

Hocam öncelikle anakartınızı Z serisi bir anakart ile değiştirin. Bunu yaptıktan sonra 2. adıma geçebiliriz

Geri
Yukarı