i5 6500 sistem aniden kapanıyor

Mekloroth

Yoctopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Sıkıntımı aylardır yaşamaktayım ve bir türlü sıkıntının kaynağını bulamadım.
Kısaca yaşanan olay şu, bilgisayarım zamanlı zamansız olarak kendini kapatmakta. Bu durumla alakalı olarak size söyleyebileceklerimin listesi şu şekilde:
- Bilgisayar net bir şarta bağlı olarak kapanmamaktadır.
- Bazen oyun oynarken birkaç dakika sonra kapanmakta, bazen de benim oyunu saatlerce oynamama izin vermektedir.
- Sıkıntının saat 18.00'dan sonra daha çok yaşandığını fark etmem üzerine, bilgisayarın bağlı olduğu prizleri ve topraklamaları elden geçirdim fakat bir değişiklik olmadı.
- Windows'u fabrika ayarlarına getirip içerisindeki her şeyi silip tam bir reset atmama rağmen sıkıntı devam etti.
- Ekran kartından bağlı olabileceğini düşündüğüm için onu çıkartıp, onboard olan ile denemelerimi yaptığımda da aynı sıkıntıları yaşadım.
- Windows'un RAM durumunu tespit etmek için sunduğu "Windows Memory diagnostic" ile yaptığım testlerde herhangi bir sıkıntının varlığı saptanamamıştır.
- "CrystalDiskInfo" ile yaptığım testlerin sonucunda hard disk ve SSD'de herhangi bir sorun bulunmamıştır.
- İşlemci üstündeki stock Fan'dan kaynaklı olabileceğini düşündüğüm için yeni bir tane fan alıp takmama rağmen, bir değişiklik olmadı.
- Bilgisayarı birçok hardware test programı ile (Memtest86, AIDA64, Prime95, HWiNFO64) stres testine tabii tuttum ve donanımın durumunu kontrol ettim ama hiçbir programdan herhangi bir donanım ile alakalı olarak olumsuz sonuç elde etmedim ve bu testler sırasında bilgisayar sapa sağlam çalıştı.
- Ben İzmir de yaşamaktayım, bu durum depremden sonra yaşandığı için acaba apartmanımızdaki bir elektrik hattında sıkıntı mı oldu diye arkadaşımın evine kasayı taşıdım. Orada da aynı ani kapanma durumu ile karşılaştım.
- Bu ani kapanma durumu o kadar garip ki, bilgisayar kendini herhangi bir uyarı olmadan aniden kapatıyor açıyor ve boot sırasında bile kendini aniden kapatıyor. Bu durum üst üste gerçekleştiği zamanlarda ( ki çoğu zaman bu durum oluyor) Windows artık beni sorun giderme sayfasına yönlendirmek durumunda kalıyor.
- Bu sıkıntı yaşadığından beri tüm driverları aylık kontrol edip güncelledim ama bir değişiklik olmadı.

Burada sorunun kaynağını bulmak için benim ek olarak yapabileceğim şeyler var mı? Çünkü malum dolar aldı başını gitti ve ben sıkıntıyı bulana kadar donanımda parça değiştirmek istemiyorum.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Donanım bilgileri:
Anakart: Gigabyte GA-Z170-HD3p
İşlemci: Intel i5 6500.
RAM: Kingston HyperX KHX2133C14/8G
Ekran kartı: Sapphire AMD Radeon RX 560.
Hard disk: Western Digital WD10EZEX-00wn4a0 1TB.
SSD: Kingston shFS37A240G 240GB.
Güç kaynağı: Corsair VS 650W.

Hocam hiç RAM kaynaklı olacağını düşündünüz mü? Çünkü arkadaşımda aynı bu şekilde sıkıntı yaşıyordu en son temassızlık sorunu gibi bir şey demişti. Servise gönderdi düzelttiler şimdi kapanma falan yaşamıyor.

Fakrlı bir güç kaynağı bulup deneme imkanınız var mı hocam?
Bunu bende denemek istedim ama çevremdeki arkadaşlarımda hep laptop olduğu için ve komşularımda bu olaya pek yanaşmadığı için alıp deneme şansım bir türlü olmadı.
Hocam hiç RAM kaynaklı olacağını düşündünüz mü? Çünkü arkadaşımda aynı bu şekilde sıkıntı yaşıyordu en son temassızlık sorunu gibi bir şey demişti. Servise gönderdi düzelttiler şimdi kapanma falan yaşamıyor.
Bunuda düşündüm RAM'i çıkartıp takılı olduğu slotunu değiştirdim ve üstüne de dediğim gibi Windows Memory diagnostic ile test yaptım. Windows Memory diagnostic RAM'de bir hata tespitinde bulunmadı. Slot değiştirmemde sıkıntıya bir çözüm olmadı. 🥲

Geri
Yukarı