i5 6500 sistem toplama

solsonics

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Yaklaşık 2 haftadır özellikle Recep ve Ali Bey'in videolarını, yazılarını takip ederek hiç bilmediğim 'kasa toplamak' işine giriştim. Okuduklarım, karşılaştırdıklarımla bir kombinasyon çıkardım ama pek bilgim olmadığı için biraz bilgiye ihtiyacım var. Ve birkaç sorum. İlk kez bi foruma üye oluyorum ve yazıyorum. Kombinasyonum şudur;

Anakart: MSI B150M Bazooka Soket 1151 DDR4 2133MHz / 310 - 340 TL
İşlemci: Intel Core i5 6500 Soket 1151 3.2GHz 6MB / 670 - 750 TL
Ekran Kartı: MSI GTX950 GDDR5 2GB 128Bit DX12 / 640 - 700 TL
Ram : Kingston 8GB Hyperx Fury Black DDR4 2133MHz / 120 - 180 TL
Kasa : COOLER MASTER N200 500W Micro ATX / 260 - 330 TL
HDD: WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB / 170 - 200 TL
SSD : Kingston 120GB V300 Sata (O: 450MB/Y: 450MB) / 140 - 160 TL
= 2310 - 2660 TL

İnternetten veya teknoloji marketlerinden toparladığım taban ve ortalama fiyatlar bunlar. Düşük olanlar genelde küçük çaplı internet siteleri oluyor ve ürünler kargoyla geleceği için şüpheli bakıyorum onlara. Bütçeme ek olarak monitör de ekleneceği için 2200 TL cıvarına indirmek istiyorum ama neyden feragat etmeliyim görüşlerinizi merak ediyorum. Sorularım şunlar;
1-Anakarta yapılan yorumlar gayet iyi gözüküyor. Daha sonraki yıllarda gelişime müsait mi?

2- Ekran kartı konusunda ne düşünürsünüz? Fazla mı bu kart yoksa yıllarca götürür biraz sık ve bunu al' mı dersiniz? Fiyat konusunda biraz yüksek gibi.

3- Ekran kartı için olan sorum işlemci için de geçerli. Ve işlemcinin kendi soğutucusu yeterli olur mu?

4- Ram'i daha sonra geliştireceğim. 16 GB yapacağım. Bütçeden kısmak için şimdilik 8'le idare edeceğim. Mantıklı mı?
Bu arada RAM hakkında ne dersiniz? Ucuz olması biraz korkuttu beni açıkçası.

5- Kasa konusunda bilgim çok zayıf. Neye bakarak seçeceğimi bilmiyorum. Aynı zamanda güç kaynağı 500W yeterli midir bu sistem için?

6- SSD 120GB az mı sizce?

7- Bu bileşenlerin birbiriyle uyumu hakkında biraz araştırdım sanki uygun gibi. Ne dersiniz?

Çok soru sordum bu yüzden kusura bakmayın ama sanki burdan alacağım bilgiler bana çok yardımcı olacak gibi hissediyorum. Bana ve benim gibi çok insanın çoğu sorusuna yardımcı olacaktır.

Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1-Anakart güzel ama fiyatı 2200'lere düşürmeniz gerekiyorsa ilk kısacağınız şeylerden birisi anakart. H110M pro-vd alabilirsiniz.(175TL)
2-Ekran kartı fazla değil aksine Sapphire R9 380 almanızı tavsiye ederim (2GB 700-4GB 770 TL)
3-İşlemci çok güzel ama bütçeyi düşürecekseniz işlemciyi de düşürmeniz lazım. Eğer oyun için sistem topluyorsanız i3 6100'a düşürebilirsiniz işlemciyi. Oyun performansı pek etkilenmeyecektir. Bu sayede artan bütçe ile ekran kartını R9 380X alabilirsiniz ve oyunlarda çok daha yüksek performans alabilirsiniz.
4-RAM 8 GB fazlasıyla yeter o da çok tercih edilen bir RAM problem yok.
5-Seçtiğiniz kasa 2000TL civarı ve altı bütçelerde iyi bir kasa 2500 TL gibi bütçelerde Zalman Z3 Plus tercih edilebilir.
6-SSD 120GB işletim sistemini kursanız ve programları kursanız yeterli. Bu bütçede hiç almaya da bilirsiniz. ilerde alırsınız. Ama Kingston V300 iyi bir SSD değil. Uygun fiyata kaliteli ve iyi performans veren SSD olarak Samsung 750 EVO veya Sandisk Ultra II seçilebilir.
7-Bileşenler uyumlu.

Eğer sırf kasa için maksimum bütçenizi belirtirseniz size daha iyi yardımcı olabilirim.

Eğer 2200TL'ye düşürmeniz gerekiyorsa böyle bir sistem tercih edebilirsiniz daha sonra bir ara SSD takarsınız:
upload_2016-4-5_14-15-44.png

(sinerji.gen.tr)

Son düzenleme:
SSD alma bence. Çünkü diğer hiçbir parça olmadan pc çalışmaz ama SSD olmadanda harddisk ile çalıştırabilirsin. Daha sonra SSD fiyatları dahada düştüğünde bir kenara para ayırmış olursan 240 GB'lık olanını bile alabilirsin. SSD sonrada alınabilir yani.

Ustam ilk olarak 500 Watt senin bu sistemi kurtarmaz. 650 Watt'tan bakmaya başla ve 80 Plus sertifikasını ön planda tut. RAM'ler artık yeni nesil olduğu için ucuz. Şu an DDR3'ler daha pahalı DDR4'e göre. RAM'de sıkıntı yok, 8 GB seni kurtaracaktır. Ekran kartın oyunlarda high grafikleri yakalarken biraz zorlanabilir. Ekran kartı Nvidia düşünüyorsan ve bütçen uygunsa, MSI GTX 960 işini daha iyi görür. MSI ekran kartlarında TwinFrozr adında soğutma teklonojisi kullanmış ve gayet başarılı. Aynı şeyi işlemci için söyleyemeyiz tabii ki. Sağlam bir soğutucu gerekli. Kapalı devre sıvı soğutma biraz abartı olabilir ama fan ile hem uygun bütçeyi yakalarsın, hem de sıcaklık konusunda rahat edersin.
Son olarak eğer oyun oynamayı ön planda tutacaksan, dediğim gibi GTX 950 biraz zayıf kalabilir. Daha doğrusu high ayarlarda zayıf kalabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkürler yorumlarınız için. Bütçemi biraz daha zorlayıp ekran kartını 960 ya da r9 yapacağım. Anakart konusunda çok kararsız kaldım. H110M pro-vd'ye çevirsem ya da b150M tercih etsem bana artısı eksisi ne olur merak ediyorum.

Bu arada r9 256 bit gtx960 128. Bu çok farkeder mi performansta? r9 380x fiyatı bi hayli yüksek. gpuboss'ta yaptığım karşılaştırmada gtx960 önde gözüküyor.

Oyunlarda R9 380, GTX 960'a göre daha yüksek FPS verir. bknz Sapphire R9 380 NITRO almanızı tavsiye ederim. Bu bütçede anakartın çok bir önemi yok, giriş çıkış sayısı azalacak, bios arayüzü değişecek ve gaming özellikleri olmayacak ama eğer biraz daha fazla para vermek istemiyorsanız performansı düşürmeden kısabileceğiniz başka bir donanım bulunmuyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı