i5 6500 Sistem Yeniden Başlatması ve Siyah Ekran Vermesi

bumude95

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar biraz uzun oldu kusura bakmayın ama sonuna kadar okuyup yardımcı olursanız çok sevinirim.Öncelikle hepinize iyi günler diliyorum. Bu yeniden başlatma ve siyah ekran verme hatalarını bir seneden uzun bir süredir yaşıyorum. Vatandan almıştım iki kez götürdüm bakmaları için ikisinde de hiçbir sıkıntısı yok diyerek geri gönderdiler. Sanıyorum servislere bile göndermemişler. Soruna gelecek olursak biraz tuhaf bir durum. Bilgisayar bazı durumlarda kendini durmadan yeniden başlatıyor. Belli bir süre aralığı yok 3-5 saat boyunca problem vermediği de olabiliyor üst üste üç kez gittiği de olabiliyor. Kendini yeniden başlatma olayı genelde oyun oynarken oluyor ama kendine göre de oyun seçiyor bazı oyunlarda hiç sıkıntı yaşamıyorum örneğin saatlerce LoL oynuyorum bir şey yok ama Black Desert Frostpunk CsGo gibi oyunları açtığımda durum bambaşka ağız tadıyla oynayamadan pıt gidiyor ve yeniden başlatıyor. Yeniden başlatma sonrası bilgisayar direk açılmıyor. Bu bios ayarlarına girmek için Del tuşuna bastığımız yeri geçince siyah ekran veriyor ve o konumda bekliyor bir kaç saat beklemeyi denedim ancak hiçbir şekilde geçmedi ama hemen sonrasında başlat tuşuna basıp açtığımda sıkıntısız başlıyor. Bunu adet edindi her seferinde oluyor bu durum.

Yeniden başlatma yapmadığı oyunlar var Hitman gibi eğer onu açıp o açıkken problemle karşılaştığım bir oyunu oynamaya devam edersem hiçbir sıkıntı olmuyor ne kapanıyor ne siyah ekran veriyor. Ekran kararması durumuna gelecek olursak o da genelde video izlerken oluyor. Ekran bir anda gidiyor bazen hoparlörden çok tiz bir ses geliyor siyah ekranda iken -her zaman değil- Bilgisayar herhangi bir komuta cevap vermiyor, bütün fanlar çalışmaya devam ediyor kapat ve yeniden başlat tuşu işe yaramıyor bu tuşlardan birine 10 saniye kadar basılı tutunca zorla kapanıyor. Gerçekten çok ilginç bir durum çok gerçekçi gelmeyebilir size ancak durum bu. Farklı bir monitörde denedim siyah ekran devam ediyor. Evin voltajından olabilir dediler başka bir evde de denedim o da çözüm olmadı. Harddisk problem olabilir dediler SSD aldım format attım gene düzelmedi.

Artık endişelenmeye başladım, dişimden tırnağımdan arttırarak aldım çok masraflı bir şey çıkmasından korkuyorum herhangi bir fikriniz varsa lütfen söyleyin her öneriye açığım ve deneyeceğim. Bir kaç kez video çekmiştim yardımcı olur derseniz onu da upload edebilirim. Ekran kartı sıcaklıklarını takip ediyorum yük altında 65-70 civarı oluyor.
Bilgisayar bileşenleri:
  • Sapphire R390 Nitro
  • Asus Maximus Ranger VIII
  • İntel i5-6500
  • Cooler Master Haf 912 Combat 750 W
  • Corsair Vengeance DDR4 3200Mhz 8x2

Son düzenleyen: Moderatör:
Güç kaynağının voltaj dalgalanmasından dolayı sisteme zarar vermiş olabileceğini düşünüyorum. İmkanınız varsa başka bir PSU ile sistemi çalıştırın.

Son düzenleme:
Güç kaynağının akım dalgalanmasından dolayı sisteme zarar vermiş olabileceğini düşünüyorum. İmkanınız varsa başka bir PSU ile sistemi çalıştırın.
Mümkün olan en kısa sürede denemeye çalışacağım ama PSU'yu bulmam biraz vakit alabilir. Eğer düşündüğünüz gibi ise ek parçalara zarar vermiş olma ihtimali var mıdır ?

Mümkün olan en kısa sürede denemeye çalışacağım ama PSU'yu bulmam biraz vakit alabilir. Eğer düşündüğünüz gibi ise ek parçalara zarar vermiş olma ihtimali var mıdır ?
Ekran kartına zarar verme ihtimali çok yüksek. Bunun dışında anakart'da zarar görmüş olabilir. Bu arada güç kaynağınızın modeli nedir?

Ekran kartına zarar verme ihtimali çok yüksek. Bunun dışında anakart'da zarar görmüş olabilir. Bu arada güç kaynağınızın modeli nedir?
Kasaya dahildi sanırım bu GX 80PLUS 750W
Hocam rahatsız ediyorum var mı aklına gelen başka bir şeyler ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı