i5 6500 Sistem yüksek ayarlarda oyun oynarken kapanıp açılması

firatkarakas

Hectopat
Daha fazla  
Şimdiye kadar hiçbir şekilde böyle bir sorunla karşılaşmadım. Yaklaşık bir yıl oldu sistemi toplayalı ilk kez bu yaz sıcaklarında başıma geliyor. Oyunlarda yüksek ayarlara çıktığımda veya optimizasyonu çok iyi olmayan (PUBG gibi) oyunları oynadığım sırada birden sistem kendisini kapatıp açıyor. Soruna çözüm bulamadım, lütfen yardımcı olun arkadaşlar.

Denediğim yöntemler:
  • BIOS update
  • BIOS downgrade
  • BIOS reset
  • Format
  • RAM yuvası değiştirme
  • Bütün güç kablolarının doğru takıldığından emin olma
  • MemTest86 (Sıfır hata ile test bitti)
  • Prime95 (Sistem yeniden başlamadı ve gayet stabil çalıştı) (Edit: Son test sırasında işlemci 95-100 dereceleri gördü fakat sistem kapanmadı)
  • Oynanılan oyun sırasında işlemci ve ekran kartı ısı kontrolü (İşlemci en son 75 derecelere geliyor. Ekran kartı maksimum 60 dereceyi gördü şimdiye kadar)

Sistem:
  • İşlemci: Intel i5 6500
  • Anakart: MSI H110m Pro-VD
  • RAM: Gskill Aegis 8GB 2133 MHz
  • Ekran Kartı: Zotac GTX970 AMP! Extreme Core Edition
  • PSU: Corsair VS650
Sistem boştayken değerler:

Taslak.png

Prime95 Testi sırasında değerler:

Adsız.png

Son düzenleme:
RAM yetersiz geliyor olabilir. Aklıma başka mantıklı açıklama gelmiyor. Ne kadar süre oynadıktan sonra reset atıyor veya belirli bir yer veya mekanda mı?

Eskiden oynadığın oyunlarda şu an aynısı oluyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM yetersiz geliyor olabilir. Aklıma başka mantıklı açıklama gelmiyor. Ne kadar süre oynadıktan sonra reset atıyor veya belirli bir yer veya mekanda mı?

Eskiden oynadığın oyunlarda şu an aynısı oluyor mu?

Oyun sırasında özellikle kontrol ediyorum görev yöneticisinden maksimum bellek kullanımı %70'lerde seyrediyor. Eskiden oynadığım oyunlarda da sorun var şu an evet.

Bugün yeni bir şey fark ettim işlemci fanı veri kablosu çalışmıyor sanırım zira işlemci fan hızını göremiyorum. Sürekli sabit dönüyor ne hızlanıyor ne yavaşlıyor. Kasada takılı olan fanı işlemci fan yuvasına takarak denedim dönüş hızı gibi değerleri gördüm ve hızını kontrol edebildim yani fan yuvasında sorun yok. Yeni fan siparişi verdim güncellemeye devam edeceğim konuyu.

Edit: Yeni fan kurulumunu yaptım değerler gayet normal seviyelerde Prime95 testinde maksimum sıcaklık 54 derece. Sorun hala devam etmekte.

Sanırım PSU +12V değerinde bir sorun var 11.700V seviyelerine kadar düştüğünü gözlemledim. Bu konu hakkında bir bilgim yok, bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

İşlemci soğutucusu değiştikten sonraki değerler (Prime95 ve Furmark'ı aynı anda çalıştırdım bu değerleri alırken)

Adsız.png

Son düzenleme:
Sorunun hemen hemen aynısını bende yaşıyordum. Sistemim kendini kapatıp geri açmaya başladı. Bir süre geçince resetleme aralarının süresi arttı.
Çok şey denememe rağmen bir çözüm bulamadım. Sistemin her parçasını ayrı ayrı başka bir sistemde denedim ama yine de çözüm bulamadım. Öyle ki artık yeni bir sistem almayı düşünüyordum ki tamamen tesadüf eseri yeni bir güç kaynağı taktım ve sorun kalmadı.
Güç kaynağını bir değiştirmeyi dene. Araştırdığım kadarıyla bazı PSU lar buna benzer sorunlara neden olabiliyor.

Sorunun hemen hemen aynısını bende yaşıyordum. Sistemim kendini kapatıp geri açmaya başladı. Bir süre geçince resetleme aralarının süresi arttı.
Çok şey denememe rağmen bir çözüm bulamadım. Sistemin her parçasını ayrı ayrı başka bir sistemde denedim ama yine de çözüm bulamadım. Öyle ki artık yeni bir sistem almayı düşünüyordum ki tamamen tesadüf eseri yeni bir güç kaynağı taktım ve sorun kalmadı.
Güç kaynağını bir değiştirmeyi dene. Araştırdığım kadarıyla bazı PSU lar buna benzer sorunlara neden olabiliyor.

Benim güç kaynağını garantiye göndericem en kısa zamanda büyük ihtimalle. Teşekkür ederim.

Edit: Böyle bir sorun yaşayan kişiler için güncelliyorum konuyu, sorun tamamen güç kaynağındaymış. Başka bir güç kaynağı ile denedim ve sorun düzeldi.

aynı güç kaynağını kullanıyorum bende sanırım sorunlu bir seriden kaynaklanıyor çünkü problemi bende pubg oynarken yaşıyorum yeni güç kaynağı alıp deneyyim mi yoksa garantiye yollamalımıyım sizce ne yapayım birdaha corsair vs650 kullanmam asla

ayrıca yeni almış olduğunuz güç kaynağının markası nedir?

aynı güç kaynağını kullanıyorum bende sanırım sorunlu bir seriden kaynaklanıyor çünkü problemi bende pubg oynarken yaşıyorum yeni güç kaynağı alıp deneyyim mi yoksa garantiye yollamalımıyım sizce ne yapayım birdaha corsair vs650 kullanmam asla

ayrıca yeni almış olduğunuz güç kaynağının markası nedir?
Ayni güç kaynagi bende de var sanirim soyledigin gibi seriden kaynaklanan sikinti 1 sene saglamdi sonra bu problem önerebileceginiz saglam psu var mi?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı