i5 6500 ve GTX 1060 sistem oyunda yüksek CPU kullanımı sorunu

utkuulu

Kilopat
Arkadaşlar sistemi epey uzun süre önce topladım ancak uzun süredir aynı sorunu yaşıyorum, kendim birçok çare denedim ancak aklımda fikir kalmayınca sormak istedim.

Sistemimin dengeli olduğunu düşünüyorum;

• i5-6500 / Arctic Freezer 33+
  • Gigabyte GTX 1060 6GB
  • 2x8GB Kingston Hyperx Fury
  • MSI B150M Bazooka
  • Kingston 240GB SSD
  • 3xWD Blue 1TB HDD
  • Dark Supernova (80+ 650W PSU)

GTA 5, AC Syndicate, Origins, NFS Payback ve benzeri tüm oyunlarda işlemciye takılıyorum. Şu an Payback'te 50 FPS civarında geziyor ve işlemci 4 çekirdekte %100 GPU %60-80 arası oynuyor.

Windows ve oyunların tamamı orjinal.

RAM'i çift kanal çalıştırmak adına 2. 8GB Stick aldım, işlemciye ilerde baska bir islemciyle kullanabilirim diye dusunerek gereksiz kuvvetli bir soğutucu aldım ancak sorun cozulmedi.

Arkada gereksiz bir program veya antivirus vs yok. Oyunda genelde görev yoneticisi islemci degerleri %80 oyun %10 System ve %0-1 diger uygulamalar olarak dağılıyor.

İşlemci sıcaklıklarım yükte dahi 45-55 arası.

Tüm sürücüler ve oyunlar güncel.

Anlık frame düşmeleri şeklinde değil genel olarak 60'ın altında kalıyor AAA oyunlar. Çözünürlüğü 2K'ya doğru çekersem bu sefer GTX 1060'dan takıldığım için yine 60 altında kalıyorum.

Var mı aklına başka bir şey gelen? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz söz konusu değil.

Bios güncellemesini deneyebilirsiniz.Son sürümünüz budur.

Dosya Ekleri

• update.PNG
    update.PNG
    9,1 KB · Görüntüleme: 158
Söylediğin oyunlar işlemciye yükleniyor. O yüzden yüksek CPU kullanımı olması normal, ama 50 FPS olacak kadar da değil. MSI Afterburner ile değerleri paylaş. Ayrıca V-Sync açık mı?

Söylediğin oyunlar işlemciye yükleniyor. O yüzden yüksek CPU kullanımı olması normal, ama 50 FPS olacak kadar da değil. MSI Afterburner ile değerleri paylaş. Ayrıca V-Sync açık mı?

Normalde istediğim 60 ı geçip vsymc acmak ancak altinda kaldigi surece kapali tutuyorum, gpu tam kullanilsa veya istedigim fps yi alabilsem islemci kullanimi elbette yuksek olabilir sorun degil ama i5 6500 ün 1060 a darbogaz yapmamasi gerekir diye biliyorum. İmkan olunca degerleri paylasacagim. Cok tesekkurler :)

Değerler genelde şu civarda, daha düşük veya yüksek fps olduğu da oluyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    155 KB · Görüntüleme: 81
  • Screenshot_3.jpg
    Screenshot_3.jpg
    18,3 KB · Görüntüleme: 73
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı