i5 6500 ve GTX 970 sisteme yükseltme

@Barış Günderen 2070, 1080 ile 1080 Ti arası bir kart, 1080p'de her oyun ultra'da minimum 100 FPS diye düşünebilirsin. 2700X çöp diyenleri ciddiye alma. Testler ortada, fiyat ortada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

9600K bazı oyunlarda 5 bazılarında 10 bazılarında 15 FPS daha önde ama iş çok çekirdek performansına geldiğinde 2700X açık ara farkla önde. Ortalama 10 FPS için 1000 liralık soğutucu masrafı ve çoklu çekirdek gerektiren işlerde yarım performans almak pek mantıklı değil ama sana mantıklı geldiyse 9600K al tabii tercih senin.

Dediğiniz gibi oyunlar çok çekirdek performansına yönelmeye başlayacaksa, 2700x almak daha mantıklı çünkü şuanda 9600k ile aralarındaki performans farkı 3-5 fps. Fakat hala bi kararsızlık söz konusu çünkü kanıtlarıya birlikte 9600k modelini övenler ve ne olursa olsun 2700x al keyfine bak diyenler oluyor. Forumlarda okuyorum herkes amd çöp tarzı şeyler söylüyor, baktığınızda yayıncıların da çoğu intel işlemciler kullanıyorlar. Amd eski nesilleri çöp olabilir ama ryzen ile yeni seri çok iyi diyenler oluyor. Anakart ve ekran kartında Z390+RTX 2070 modellerinde karalıyım ama yinede 2070’in 1080p performansı nasıl olur düşüncesindeyim.
Ilerde monitorunuzu yukseltirsiniz o sorun degil simdilik. Eger 9600k alirsaniz bugun mutlu olursunuz, fakat 2700X alirsaniz bugun, yarin ve obur gun de mutlu olursunuz. Ne demek istedigimi anlamissinizdir umarim. Sistem toplanirken yarin dusunulmelidir ve gelecege yonelik yatirimlar yapilmalidir.

@Barış Günderen 2070, 1080 ile 1080 Ti arası bir kart, 1080p'de her oyun ultra'da minimum 100 FPS diye düşünebilirsin. 2700X çöp diyenleri ciddiye alma. Testler ortada, fiyat ortada.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

9600K bazı oyunlarda 5 bazılarında 10 bazılarında 15 FPS daha önde ama iş çok çekirdek performansına geldiğinde 2700X açık ara farkla önde. Ortalama 10 FPS için 1000 liralık soğutucu masrafı ve çoklu çekirdek gerektiren işlerde yarım performans almak pek mantıklı değil ama sana mantıklı geldiyse 9600K al tabii tercih senin.
Ilerde monitorunuzu yukseltirsiniz o sorun degil simdilik. Eger 9600k alirsaniz bugun mutlu olursunuz, fakat 2700X alirsaniz bugun, yarin ve obur gun de mutlu olursunuz. Ne demek istedigimi anlamissinizdir umarim. Sistem toplanirken yarin dusunulmelidir ve gelecege yonelik yatirimlar yapilmalidir.

Söylediklerinizi çok iyi anladım. 2700x alacağım. Çok teşekkür ederim. Bir de 2700x için bir soğutucu almam gerekir mi sizce, stok fan’ı çok iyi gibi ama OC ile nasıl olur benim bir bilgim yok. Siz ne dersiniz? Çok teşekkür ederim tekrardan yardımınız için.

Bu forumda, sanırım bütün sistem toplama konularında Ryzen övülüyor. Ya işlerine gelince 1080P olsa Intel derdim ama ... diyorlar. Sistemi 1080P kullanacağım diyenlere de ileride yükseltirsin diyorlar. 1080P için Intel daha mantıklı hem de daha ucuz, genelde Intel'i pahalı diye önermiyorlar ama daha ucuz. O kalan parayla da sıvı soğutma alırsın 5 GHZ OC yaparsın kullanırsın. Ama sen de eminim ki Ryzen alacaksın.

O.C yapmayacaksanız stok fan gayet yeterli. Hayırlı olsun şimdiden, en doğru tercihi yaptınız. Bilgim dahilinde yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

Çok yardımcı oldunuz çok teşekkür ederim 🖐
Bu forumda, sanırım bütün sistem toplama konularında Ryzen övülüyor. Ya işlerine gelince 1080P olsa Intel derdim ama ... diyorlar. Sistemi 1080P kullanacağım diyenlere de ileride yükseltirsin diyorlar. 1080P için Intel daha mantıklı hem de daha ucuz, genelde Intel'i pahalı diye önermiyorlar ama daha ucuz. O kalan parayla da sıvı soğutma alırsın 5 GHZ OC yaparsın kullanırsın. Ama sen de eminim ki Ryzen alacaksın.

İntel için ben de sizin gibi düşünüyordum aslında siz de haklısınız. Fakat iş geleceğe yönelik düşünülünce sanki ryzen bir tık daha önde gibi gözükmüyor mu sizce de? AMD yi bu kadar önermemenizin sebebimi merak ediyorum amacım öğrenmek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı