i5 6600 ve GTX1070 Düşük GPU Kullanımı

SedatYekta

Kilopat
Daha fazla  
PUBG oyununda FPS 40-50 civarı geziniyor, arada sırada kasmalar oluyor. GPU kullanımı %40 civarı geziniyor. CPU kullanımı %60'larda. Nasıl GPU kullanımını arttırabilirim? 1440x900 çözünürlükte oynuyorum. Oyun HDD'ye kurulu.
Sistem: i56600, GTX1070

Son düzenleyen: Moderatör:
DSR açınca ekran karıncalanıyor tuhaf oluyor. VGA to HDMI dönüştürücü kullandığımdan olabilir mi?
Bu konu hakkında net bir bilgim yok. 1080p veya 2K monitöre geçebiliyorsanız geçin. Geçemiyorsanız ise bildiğim kadarı ile bottleneck'i minimum seviyeye düşürmek için oyunu max ayarlara alıp, MSAA vesaire ne varsa köklemeniz gerekir.

DSR açınca ekran karıncalanıyor tuhaf oluyor. VGA to HDMI dönüştürücü kullandığımdan olabilir mi?
Muhtemelen monitör çözünürlüğünün düşük olmasından, yani evet. Sorun dönüştürücü değil, monitörün 1080P olsa daha net görüntü alırsın. Bir süre idare edeceksin sanırım o monitörle.

Monitörü değiştirmekten başka çarem yok mu?

Bu konu hakkında net bir bilgim yok. 1080p veya 2K monitöre geçebiliyorsanız geçin. Geçemiyorsanız ise bildiğim kadarı ile bottleneck'i minimum seviyeye düşürmek için oyunu max ayarlara alıp, MSAA vesaire ne varsa köklemeniz gerekir.
Zaten ultra ayarlarda oluyor bu olay.

Monitörü değiştirmekten başka çarem yok mu?

Zaten ultra ayarlarda oluyor bu olay.
DSR dedim karınca dedin. Monitör tek çare gibi gözüküyor o_O

Yukarıda belirtmek istediğim ekran kartı 1440x900'de zorlanmadığı için ayarları aşırı abartıp %100 kullanım sağlamak.

DSR dedim karınca dedin Monitör tek çare gibi gözüküyor o_O

Yukarıda belirtmek istediğim ekran kartı 1440x900'de zorlanmadığı için ayarları aşırı abartıp %100 kullanım sağlamak.
Ultra ayarlarda oynuyorum zaten de GPU kullanımının 40 FPS olmasına rağmen az olmasını anlamadım.

Birkaç sorum olacak özenle kontrol ederseniz sevinirim.

• Ekran kartınız 6-8 pinlik ek güç girişleri ile mi çalışıyor?
  • Nvidia Denetim Masası'nda Güç Yönetimi ayarı Maksimum Performansı Tercih Et şeklinde mi ayarlı?
  • Oyunda aldığınız fps 40 ise bunun bir fotoğrafını bizimle paylaşabilir misiniz? (Afterburner'dan bütün özellikleri açıp test ederseniz iyi olur)
  • Monitörünüz sahip olduğu en yüksek Hz değerlerinde mi çalışıyor?
  • Vsync vb. ayarları açıp mı oynuyorsunuz?(Yarım yenileme hızı yapmış olabilirsiniz)
  • Oynadığınız oyunun optimizasyon açısından bilinen sorunları var mı?
  • %40 GPU kullanımında ekran kartınızın güç kullanımı %kaç olarak gözüküyor.
  • BIOS'a girip Load Optimized Defaults gibi bir ayar varsa ya da Varsayılan ayarlara geri dönebiliyorsanız bunu denediniz mi?
Sorularımı deneyebilirsiniz veya cevap verip de yardımcı olmamı da sağlayabilirsiniz. Umarım bir çare bulabiliriz.

Ek olarak her şeyin donanım kaynaklı olmadığını bilmenizi ve yazılımsal sorunlar da yaşabileceğinizi bilmenizi isterim. Denemenizi istediğim birkaç şey daha olacak.

Nvidia denetim masasında değiştirdiğiniz ayarlar varsa sıfırlayın. Sadece oyun için veya genel ayarlardan gölgelendirici önbelleğini kapatın bir de bu şekilde deneyin belki bir şeyler değişir.

Birkaç sorum olacak özenle kontrol ederseniz sevinirim.

• Ekran kartınız 6-8 pinlik ek güç girişleri ile mi çalışıyor?
  • Nvidia Denetim Masası'nda Güç Yönetimi ayarı Maksimum Performansı Tercih Et şeklinde mi ayarlı?
  • Oyunda aldığınız fps 40 ise bunun bir fotoğrafını bizimle paylaşabilir misiniz? (Afterburner'dan bütün özellikleri açıp test ederseniz iyi olur)
  • Monitörünüz sahip olduğu en yüksek Hz değerlerinde mi çalışıyor?
  • Vsync vb. ayarları açıp mı oynuyorsunuz?(Yarım yenileme hızı yapmış olabilirsinin)
  • Oynadığınız oyunun optimizasyon açısından bilinen sorunları var mı?
  • %40 GPU kullanımında ekran kartınızın güç kullanımı %kaç olarak gözüküyor.
  • BIOS'a girip Load Optimized Defaults gibi bir ayar varsa ya da Varsayılan ayarlara geri dönebiliyorsanız bunu denediniz mi?
Sorularımı deneyebilirsiniz veya cevap verip de yardımcı olmamı da sağlayabilirsiniz. Umarım bir çare bulabiliriz.

Ek olarak her şeyin donanım kaynaklı olmadığını bilmenizi ve yazılımsal sorunlar da yaşabileceğinizi bilmenizi isterim. Denemenizi istediğim birkaç şey daha olacak.

Nvidia denetim masasında değiştirdiğiniz ayarlar varsa sıfırlayın. Sadece oyun için veya genel ayarlardan gölgelendirici önbelleğini kapatın bir de bu şekilde deneyin belki bir şeyler değişir.
1--Evet güç girişi 6-8 pin.
2-Dediğiniz ayarı bulamadım
3-Alta koyacağım
4-Evet 60Hz' de çalışıyor.
5-Hem oyun içi hem Nvidia Denetim Masası'nda Vsync kapalı.
6-Oyun PUBG, oyunun optimizasyon sorunları var sanırım.
20170712_182048 (1328 x 747).jpg

7-Güç kullanımını Afterburner'den seçmeme rağmen göremedim.
8- BIOS'u varsayılana sıfırladım
Gölgelendirici Önbelleğini de Nvidia Denetim Masası'ndan kapattım fakat bir şey değişmedi :cry:

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı