i5 6600K işlemci 100 derece oluyor

kareemsaid

Picopat
Merhabalar, Intel 6600-K işlemcinin stock soğutucusunu termal macun yenilemek çıkardım fakat bu işlemden sonra işlemci boşta 70-80, oyunlarda 100 derece oluyor. Soğutucunun ayaklarındaki kilitler sıkışmış durumdaydı ve tekrar takarken zorlandım. Sorunun bu olduğunu düşünüyorum ancak bildiğim kadarıyla işlemcinin 100 derece olduğunda kendini kapatması lazımken böyle bir şey yapmıyor. Sizce sorun göstergede mi, soğutucuda mı veya başka bir şeyde mi?

Merhabalar, Intel 6600-K işlemcinin stock soğutucusunu termal macun yenilemek çıkardım fakat bu işlemden sonra işlemci boşta 70-80, oyunlarda 100 derece oluyor. Soğutucunun ayaklarındaki kilitler sıkışmış durumdaydı ve tekrar takarken zorlandım. Sorunun bu olduğunu düşünüyorum ancak bildiğim kadarıyla işlemcinin 100 derece olduğunda kendini kapatması lazımken böyle bir şey yapmıyor. Sizce sorun göstergede mi, soğutucuda mı veya başka bir şeyde mi?
İyi macun hem soğutmaya yarıyor hem yüksek ısıya rağmen çalışmanın devam etmesini sağlıyor.
Tam verim içün macunu sürdükten sonra 8 saat beklemek lazım. Mesela gece yatmadan önce sürüp kapatın. Sabaha macunun tam performansını görmeye başlarsınız.

İyi macun hem soğutmaya yarıyor hem yüksek ısıya rağmen çalışmanın devam etmesini sağlıyor.
Tam verim içün macunu sürdükten sonra 8 saat beklemek lazım. Mesela gece yatmadan önce sürüp kapatın. Sabaha macunun tam performansını görmeye başlarsınız.
Ben sürdükten sonra kullanıyorum sıkıntı olmuyor.
Tekrar bir bakın fanı düzgün oturtmamış veya kablosunu takmamışsınız.

Beklemeye gerek yok, sürüp hemen test edilebilir. Belki birkaç saat sonrasında çok az oynamalar olabilir.
Sizin şu anki durumunuzda muhtemelen soğutucu yerine tam oturmadı.

Değişim işlemini dün gerçekleştirdim ve yaklaşık 20 saat sonra ilk kez sistemi çalıştırdım. Buna rağmen durum böyle.
Fanın tüm ayakları kilitlenmiyor fakat yerine tam sabit. Bu sorun için servise gideceğim. Peki 100 derece olmamasına rağmen sistemin kapanmaması normal midir ?

Değişim işlemini dün gerçekleştirdim ve yaklaşık 20 saat sonra ilk kez sistemi çalıştırdım. Buna rağmen durum böyle.
O zaman fan oturmamış olabilir.
Bir de bu K serisi iyi macun istiyor. İmkan varsa iyi de soğutucu...
Ben de Xeon x3470'li sistemde Arctic MX-4 macun + Xigmatek Whiz kule tipi soğutucu ile rahat edebiliyorum ancak.
Macunun bir işlevi de yüksek ısıya rağmen çalışmaya devam etmesini sağlamak. Yani macun soğutmada başarılı değil ama sistemi devam ettirmede işini yapıyor.

Son düzenleme:
Fanın tüm ayakları kilitlenmiyor fakat yerine tam sabit. Bu sorun için servise gideceğim. Peki 100 derece olmamasına rağmen sistemin kapanmaması normal midir ?
Bazı cihazlar 100 derece olunca sistemi kapatmak yerine hız düşürüp işlemcinin 101 derece olmasını önlerler. 100 dereceyi geçmediği için de kapanma olmaz.

Ben sürdükten sonra kullanıyorum sıkıntı olmuyor.
Tekrar bir bakın fanı düzgün oturtmamış veya kablosunu takmamışsınız.
Sıkıntı olmaz tabi de tam performansını görmek için 8 saat beklemek lazım.
Yeni nesil küçük işlemciler pek ısınmıyor. Onlar için çok önemli değil de K işlemci güçlü ama sıcak işte. Onda detaylar önemli...

Geri
Yukarı