Boşta yüksek işlemci sıcaklığı

Mert Can Ayhan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba araştırdım ama aynı sebeplerden bu sorunu yaşayan bulamadım. Herhalde statik elektrik birikiminden bir süredir bilgisayarım kapanmıyordu kapat dediğimde hemen tekrar açılıyordu. Bilgisayarımı kapamadan sürekli açık kullandığım için pek ilgilenmiyordum. Bugün bilgisayar başında değilken şalterler ile oynanmış arka arkaya kapatılıpı açılınca bilgisayar doğal olarak kafayı yedi. Mavi ekran görmeye başladım.

Burası kolay format atsam halledebilirim ama bilgisayarı bir türlü açamıyordum. Açıyorum biraz bekliyor, kapanıyor. Bazen hemen kapanıyor. Bir türlü halledemedim. Biraz bilgisayar kapalıyken prizden elektriği kestim beklettim.

Soğumasıyla beraber tekrar açtığımda BIOS’a girmeyi başardım. Baktım kırmızı bir şekilde işlemci sıcaklığı 83 derece. Gittim termal macun aldım geldim soğutucuyu söktüm eski macunu iyice temizledim daha sonra yenisini sıkıp bir güzel vidaladım ve bir daha denedim.

Başta BIOS tuşunu kaçırdım ve American Megatrends sayfası açıldı. Bu sefer CPU over temps. Hatası vermiyordu yeni CPU takıldı diyordu(temizlerken çıkardım genel bir kontrol yapıp taktım). Daha sonra “F1”e basınca gayet rahat BIOS açıldı çözüldü sandım halbuki işlemci soğuduğu içinmiş :( . Dereceye baktım gayet normal gözüküyordu sonra bir fark ettim sürekli 1-2 derece artıyor. Ne zaman 83’e geliyor o sıcaklıkta duruyor.

Soğutucu kaynaklı olduğunu sanmıyorum H100I GTX kullanıyorum ve işlemci sıcaklığı arttığı gibi yüksek devirde çalışmaya başlıyor. Elimi hortuma koyduğumda şiddetli bir şekilde su akışı olduğunu da aynı şekilde hissedebiliyorum. Bana kalırsa voltaj ile ilgili bir sorun yok gibi gözüküyor. Sizce sorun ne olabilir, nasıl çözüme kavuşabilirim?

Dosya Ekleri

• B933F4D2-9D66-42BF-B779-A7406FD091CE.jpeg
    B933F4D2-9D66-42BF-B779-A7406FD091CE.jpeg
    111,2 KB · Görüntüleme: 152
Genel muayene yaptırabileceğiniz yer varsa bir uğrayın. Sorun olduğuna kesin ve net eminim, buradan bir şey çıkmaz.
Maalesef götürebileceğim bir yer yok etrafımda x99 sistem kullanan olsa parçaları dener arızalı olan neymiş anlardım. Sorunu bulsam ona göre 1 sene idarelik bir parça alıcam seneye yurt dışına taşınıyorum orada güncelleme yapacağım artık.

İstanbul içi bilgisayarı test için gönderebileceğim yer yok mudur acaba? Sorunlu parçayı öğrensem de değiştirsem. İşlemciyse 2.el bir sürü 5930k var alayım birini yoksa piyasada anakart huananzi F8 diye bir anakart var sadece ondan alacağım.
Herkese merhabalar öncelikle,
Bugün bütün sistemi söktüm şansıma elimdeki bütün kabloların yedeği olduğu için baştan sona kabloları yenileyerek yeniden topladım. Kasada 24pin + kendi Power Switch vs. kabloları hariç her türlü kabloyu yenisiyle değiştim. Şu an sorunsuz bir şekilde çalışıyor bilgisayar. Yardımcı olmak isteyem herkese teşekkür ederim. Sorunum küçük uğraşlarım sonrası çözülmüştür. İleride benzer bir durumda birinin ihtiyacı olabilir diye bütün yaptıklarımı buraya yazmak istedim.

Dosya Ekleri

• ECDD2C2D-7174-46D9-A99A-22E34457201B.jpeg
    ECDD2C2D-7174-46D9-A99A-22E34457201B.jpeg
    212,2 KB · Görüntüleme: 27
  • 91BE42F4-B14D-441D-A087-6F604975CB2A.jpeg
    91BE42F4-B14D-441D-A087-6F604975CB2A.jpeg
    326 KB · Görüntüleme: 38

Geri
Yukarı