i5 6600K Yeniden Başlatmadan Sonra Frekans Değerinin Düşmesi

Azmich

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Psikolog
Profil Kapağı
1524498912
Merhaba arkadaşlar.

i5-6600K ile Gigabyte Z170X Gaming 7 Rev 1.0 EU anakart kullanmaktayım. İşlemciye giden voltajı 0.1 arttırarak 1.35V değerinde kullanıyorum ve frekansı 4.5 GHz'e çıkardım fakat bilgisayar yeniden başladığında işlemci yeniden 3.9 GHz Turbo Boost değerine tekrar geri dönüyor.

Overclock işlemi Gigabyte Easy Tune ile, voltaj arttırmayı ise Intel Extreme Tuning ile yapıyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler.

Eğer reset tuşuna batıysanız veya PSU anahtarını açıp kapattıysanız bios normal haline döner.

Normal olarak başlat menüsünden kapatıyorum bilgisayarı. :)

BIOS üzerinden voltaj ayarı bulamadığım için tüm hız aşırtmayı Windows üzerinden gerçekleştirdim malesef.

Peki OC butonunu hiç denediniz mi?

BIOS içinse belki bu video size yardımcı olabilir:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu anakartı sipariş etmeden önce izlemiştim fakat benim BIOS bundan tamamen farklı. Sorunu da şu an itibari ile çözdüm.

Zaten Technopat Sosyal'de herkes hız aşırtmanın BIOS üzerinden yapılmasını tavsiye ediyordu. Biraz kurcalayınca BIOS'un M.I.T seçeneğinde CPU Voltage ayarını bulabildim ve 1.35V (+100) ayarına aldıktan sonra tüm sorunum çözüldü. İlgilenen arkadaşlara teşekkürler. :)

Gözünüz aydın :)

Ancak benim kafam daha hala OC butonuna takıldı :kararsız: Neden o butonu kullanmadınız?
İlla sizi kullanın diye zorlamıyorum, yanlış anlaşılma olmasın. Sadece merak ettim :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı