i5 7300HQ laptop OpenCore ile kurulum

dergos

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

MSI GL62M 7RD model eski laptopuma Mac kurmak istiyorum. Xcode çalıştırmayı düşündüğümden son versiyonunu kurmak istedim.
Fakat gerekli USB ayarlamalarını yapıyorum. Ana başlıktaki EFI klasöründen kaby Lake laptop için olan EFI'yi gereken klasöre atıyorum.
BIOS ayarları için hem.
Bu linkten hem de ana konudaki BIOS ayarları bölümüne göre ayarladım. Fakat boot menüde install Mac dediğimde ilk olarak;

"support.apple.com/mac/setup" yazısı ardından "ocb startimage failed - aborted" yazısı geliyor. Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Daha önce sierra falan kurmuştum daha önceki laptopuma fakat şu an hiçbir şey hatırlamıyorum zaten süreçte değişmiş.

Kısacası hatam nerede olabilir? Mac sürüm seçimi mi hatalı? EFI dosyasında bir şeyler mi yapmam gerekiyor? Yoksa BIOS'ta hala atladığım bir şeyler mi var sizce?

Intel i5-7300HQ
NVIDIA GeForce GTX 1050.

Merhaba,

MSI GL62M 7RD model eski laptopuma Mac kurmak istiyorum. Xcode çalıştırmayı düşündüğümden son versiyonunu kurmak istedim.
Fakat gerekli USB ayarlamalarını yapıyorum. Ana başlıktaki EFI klasöründen kaby Lake laptop için olan EFI'yi gereken klasöre atıyorum.
BIOS ayarları için hem.
Bu linkten hem de ana konudaki BIOS ayarları bölümüne göre ayarladım. Fakat boot menüde install Mac dediğimde ilk olarak;

"support.apple.com/mac/setup" yazısı ardından "ocb startimage failed - aborted" yazısı geliyor. Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum. Daha önce sierra falan kurmuştum daha önceki laptopuma fakat şu an hiçbir şey hatırlamıyorum zaten süreçte değişmiş.

Kısacası hatam nerede olabilir? Mac sürüm seçimi mi hatalı? EFI dosyasında bir şeyler mi yapmam gerekiyor? Yoksa BIOS'ta hala atladığım bir şeyler mi var sizce?

Intel i5-7300HQ
NVIDIA GeForce GTX 1050.

Bizim EFI klasörümüz ile denediniz mi?

Evet. ISO dosyasını da EFI dosyasını da direkt buradan indirdim. Ana başlık olarak bahsettiğim konu direkt buradaki dosyalar.

Öncelikle indirmiş olduğunuz EFI'yi klasöre çıkartın. Ardından EFI>OC>configler>Laptop>İntel klasörü üzerinden config-kabylake.plist yazan dosyayı OC klasörüne atıp ismini config.plist olarak değiştirin.

Öncelikle indirmiş olduğunuz EFI'yi klasöre çıkartın. Ardından EFI>OC>configler>Laptop>İntel klasörü üzerinden config-kabylake.plist yazan dosyayı OC klasörüne atıp ismini config.plist olarak değiştirin.
Tam olarak anlattığınız gibi yaptım işlemi. Hatta emin olmak için 1-2 defa yaptım ama olmuyor.

@claus hocam müsait olduğunda yardımcı olacaktır.

Tam olarak anlattığınız gibi yaptım işlemi. Hatta emin olmak için 1-2 defa yaptım ama olmuyor.
Bizim EFI ile denediğinde aldığın hatanın bir görselini yollar mısın ?
BIOS ayarlarını buradaki rehbere göre yaptın mı ?

Bizim EFI ile denediğinde aldığın hatanın bir görselini yollar mısın ?
BIOS ayarlarını buradaki rehbere göre yaptın mı ?
Siyah ekranda tek satır olarak "ocb startimage failed - aborted" bu hatayı alıyorum daha sonra boot kapanıyor. Şuan evde olmadığımdan atamıyorum.

Aynı kurulum denemesinin üzerine hiç bir BIOS ayarı güncellemeden/değiştirmeden Ventura kurulumu yapabildim. Onun içinden Sonomaya güncellemek istediğimde ise indirme %10 civarı kapanıp "Bir hata oluştu, internet bağlantınızı kontrol edin" gibi bir hata alıyorum. Fakat Sonoma kurmam gerektiği için sıfırdan indirme yapıp, tekrar yazıp, tekrar kurulum deneyeceğim.

Konu hakkında dikkat etmemi gerektiren veya ekstra yapmam gereken bir şey var mıdır?

Bizim EFI ile denediğinde aldığın hatanın bir görselini yollar mısın?
BIOS ayarlarını buradaki rehbere göre yaptın mı?

Ekte hataların ekran görüntüsünü ekledim. İlk olarak stop işaretli ekran daha sonra ocb hatası alıyorum. Config dosyasının yolunu doğru konumda olduğunu da diğer ekran görüntüsünden görebilirsiniz. Son olarak da kullandığım Config dosyasını ekliyorum. Direkt sosyaldeki konudan indirdiğim Kaby Lake laptop için olan Config dosyası.

Dosya Ekleri

• 20240517_204832.jpg
    20240517_204832.jpg
    117,7 KB · Görüntüleme: 9
  • 20240517_204836.jpg
    20240517_204836.jpg
    177,7 KB · Görüntüleme: 8
  • resim_2024-05-17_210201798.png
    resim_2024-05-17_210201798.png
    39,9 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Şimdi bu hatayı temiz kurulum yaparken mi alıyorsun ?
Config dosyanı aç GenSMBIOS ile uygun SMBIOS gir.
Boot args'ta no compat check kodu varsa sil.

Booter/ Quirks kısmında DevirtualiseMmio kısmındaki durum nedir ?
Booter/ Quirks kısmında DevirtualiseMmio boolean olarak "False" görünüyor. GenSMBIOS ile uygun hale getirdiğimi düşünüyorum. i5 7300HQ işlemci var. hd graphics 630 onboard grafik kartı var. Bu nedenle model olarak MacBookPro14,3 seçtim. Umarım doğrudur. DevirtualiseMmio değerini değiştirmem gerekiyor mu?

Bahsettiğim SMBIOS değişikliğiyle tekrar kurulum denedim aynı hata devam ediyor. Hiç bir farklılık yok ne yazıkki.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı