Çözüldü i5 7300HQ ve GTX 1050 sistem anlık FPS düşmesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Berkan16

Hectopat
Haziranda laptop almıştım özellikleri GTX 1050 4 GB ve i5 7300HQ. İşlemciden HDD'den gelebilecek sesler geliyor. İşlemciden geldiğine eminim ve FPS dropları yaşıyorum. Mesela scroll kaydırırken de tiz bir ses geliyor doğru düzgün oyun oynayamıyorum. GTA V'te CPU kullanımım 100'ken GPU kullanımım 70-100. Darboğaz söz konusu olmamalı bu işlemci ile bu ekran kartı arasında. Resmen bilgisayardan soğudum çözümler için teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Afterburner kurup oyun içinde işlemci sıcaklığı ve frekans değerini paylaşır mısınız?

Minidump paylaşın:

Recep Bey geç bir cevap oldu biraz ama ilginiz için teşekkürler :) Sorunlarım Windows10 Update'leri ve sürücülerin Update'lerinin sorunları aşmasıyla düzeldi sanırım. Ufak tefek FPS droplar almaya devam etmekteyim ancak onlar da hala HDD kullanmamdan ve 8 GB RAM kullanmamdan kaynaklıdır diye düşünüyorum. İyi forumlar.
Kardeşim, çok araştırdım, farkındaysan eğer; oyundayken işlemci frekansı düşüyor normal olarak, acaba bu yüzden mi dedim, throttlestop kullandım fark etmedi. Herhangi bir oyunda (sandstorm-PUBG-CS) ayarları ve çözünürlüğü en yüksekten en düşüğe doğru teker teker çekip denedim yine fayda etmedi. NVIDIA denetim masasını kurcaladım, yine olmadı. GeForce Experience'dan optimize ettim olmadı, kıstım olmadı. Sanırım bu işlemciyle bu ekran kartı arasında kronik bir sorun bu. En sağlıklısı garantiye göndermek.
Kardeşim işlemci darboğaz yapmıyor aynı sorun bende de var. Yüksek ihtimalle Windows güncellemesi veya ekran kartının yeni bir driveri ile alakalı, önceden ben de GTA 5'i %70-%80 CPU kullanımı %99 GPU kullanımı ile oynuyordum 60-70 FPS veriyordu. Fakat son 1 aydır CPU %90-100 ve GPU %51 kullanılıyor FPS 35-40 ben de SSD taktım PSU değiştirdim format attım ayar falan falan yaptım derken her şeyi denedim sorun çözülmedi. Ben Windows veya NVIDIA ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Çok fazla kişide bu düşük GPU kullanımı sorunu var. İnsanlar farkında değil ekran kartları yatıyor.
Arkadaşlar aynı sorunları ben de yaşıyorum i5 7300HQ 1050 Ti 8 GB RAM var laptob'umda. Monster Abra A5 V9.3 kullanıcısıyım. Monster'i aradım format atın cihazın işlemcisi ya da ekrankartından değildir dediler. Driver sürücülerinden kaynaklı olabileceğini söyledir. Konu hakkında gelişme sağlayan yazabilirse sevinirim her şeyim güncel ama sorun Windows'ta ya da NVIDIA'da.
Benim kullandığım ASUS ROG GL553VE model dizüstü bilgisayarda Windows 10 ve NVIDIA sürücülerinden kaynaklı bu tarz performans sorunları yaşamıştım. Windows 10'un eski sürümünü ve NVIDIA'nında bulabildiğim en eski sürümünü kurmayı denedim ve performans sorunlarımda dahil olmak üzere zaman zaman AutoCAD vb. uygulamalarda aldığım mavi ekran gibi hatalarda çözüldü. Siz de deneyebilirsiniz.
Sürücü ve Windows sürümlerini paylaşır mısınız? (NVIDIA sürücüsü)

Yabancı sitelerden birisinde benim kullandığım uygulamalarda aynı soruyu yaşayan birisinin verdiği bir sürüm numarasıydı bu, bende direk onu kurdum ve gerçekten de sorunlar çözüldü. Daha sonra yeni sürümlerini kontrol etme gereği duymadım.

Windows için bir şey denmemişti okuduğum yerde ancak ben tekrar sıkıntı olması halinde uğraşmamak için onu da güncellemeye pek yanaşmadım. Şimdiye kadar bu şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı olmadı.

Nereden okuduğumu şuan hatırlamıyorum ancak eğer bulabilirsem ve yasak değil ise buraya da linkini koyarım.

Bende bu sorunlarla 2018 Mart-Nisan aylarında çok uğraşmıştım, o zamanlar bende eski sürücülerini bulamamıştım kendi sitesinde Nvidia'nın. Biraz internette yaptığım araştırmalarla şuan kullandığım sürücüyü buldum. Daha sonra ne olur ne olmaz diyerek USB'ye yedekledim. Sıkıntı olduğu zaman oradan kuruyorum.

İlk sürümü olabilir açıkçası hiç bilmiyorum ama memnunum diyelim. Zaten son sürümde gelen çoğu özelliğini kullanmadığım için şimdiye kadar bir eksikliğini hissetmedim diyebilirim. :)

Yabancı sitelerden birisinde benim kullandığım uygulamalarda aynı soruyu yaşayan birisinin verdiği bir sürüm numarasıydı bu, ben de direk onu kurdum ve gerçekten de sorunlar çözüldü. Daha sonra yeni sürümlerini kontrol etme gereği duymadım.

Windows için bir şey denmemişti okuduğum yerde ancak ben tekrar sıkıntı olması halinde uğraşmamak için onu da güncellemeye pek yanaşmadım. Şimdiye kadar bu şekilde kullanıyorum ve bir sıkıntı olmadı.

Nereden okuduğumu şu an hatırlamıyorum ancak eğer bulabilirsem ve yasak değil ise buraya da linkini koyarım.

ben de bu sorunlarla 2018 Mart-Nisan aylarında çok uğraşmıştım, o zamanlar ben de eski sürücülerini bulamamıştım kendi sitesinde NVIDIA'nın. Biraz internette yaptığım araştırmalarla şu an kullandığım sürücüyü buldum. Daha sonra ne olur ne olmaz diğerek USB'ye yedekledim. Sıkıntı olduğu zaman oradan kuruyorum.

İlk sürümü olabilir açıkçası hiç bilmiyorum ama memnunum diyelim. Zaten son sürümde gelen çoğu özelliğini kullanmadığım için şimdiye kadar bir eksikliğini hissetmedim diyebilirim. :)
Dün hard format attım bilgisayara, Windows sürümü 1500 küsürlerde, NVIDIA’nın bilgisayar ile gelen sürücüsünü yükleyecektim fakat uygun donanım bulunamadı hatası verdi, ben de mecbur en son sürümü yükledim. Açıkçası pek bir fark olmadı Windows açısından.

Yabancı sitelerden birisinde benim kullandığım uygulamalarda aynı soruyu yaşayan birisinin verdiği bir sürüm numarasıydı bu, ben de direk onu kurdum ve gerçekten de sorunlar çözüldü. Daha sonra yeni sürümlerini kontrol etme gereği duymadım.

Nereden okuduğumu şu an hatırlamıyorum ancak eğer bulabilirsem ve yasak değil ise buraya da linkini koyarım.

ben de bu sorunlarla 2018 Mart-Nisan aylarında çok uğraşmıştım, o zamanlar ben de eski sürücülerini bulamamıştım kendi sitesinde NVIDIA'nın. Biraz internette yaptığım araştırmalarla şu an kullandığım sürücüyü buldum. Daha sonra ne olur ne olmaz diğerek USB'ye yedekledim. Sıkıntı olduğu zaman oradan kuruyorum.

Sisteminiz nedir hocam bu arada? Hemen bende deneyip yorum yapacağım indirmesini bekliyorum :)

*** NVIDIA 374.74 sürücüsünü bulabildim oda Monster flashında vardı 1050 Ti kullanıyorum ve sorun bir nebze hallolabildi 373.19 sürümünü bulabilirsem onu da kurayacağım bir yerden buldum ama yüklemedi bu sürücü 1050 Ti için değil mi yoksa acaba.

Sisteminiz nedir hocam bu arada ? Hemen bende deneyip yorum yapıcam indirmesini bekliyorum :)

*** Nvidia 374.74 sürücüsünü bulabildim oda monster flashında vardı 1050ti kullanıyorum ve sorun bir nebze hallolabildi 373.19 sürümünü bulabilirsem onuda kurucam bir yerden buldum ama yüklemedi bu sürücü 1050ti için değilmi yoksa acaba...

Şuan Asus ROG GL553VE-DM107 model laptopu kullanmaktayım. Bende şuan hatırladığım kadarıyla sürücüyü bulduğum yere baktım da siteyi bulamadım şuan. Ancak Nvidia'nın kendi sitesinde 372.90 sürümü bulunmakta, ben o sürümü kullanmadığım için yorum yapamayacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı