i5 7300HQ ve GTX 1050 Ti laptop düşük FPS veriyor

Chapponger

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Bilgisayar sisteminden pek anlamadığım için size sormak istediğim bir soru var. Benim i5 7300HQ işlemci ve NVIDIA 1050 Ti ekran kartı olan bir laptopum var. İçinde 8 GB RAM var. Oynadığım oyunlarda istediğim performansı elde edemiyorum. Örneği LoL'de bile fight içerisinde düşük ayarlarda 60 FPS'in altına düştüğünü gördüm. Bundan dolayı format atıp driverları güncel bir şekilde kurdum. Fakat yine bir şey değişmedi. Alta sistemimin oyun içinde elde ettiği değerleri bırakıyorum. Ekran kartını çok az kullanıyor %30'u geçmiyor. Sebebi ne olabilir?

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    535,4 KB · Görüntüleme: 47
Etkisi vardır diye düşünerek söyleyim, Dell 7566 laptop sahibiyim. 2.el olarak almıştım ve kullanıyorum. Laptopun daha önce hiç temizlenmediğini öğrenmiştim. GTA 5'e girdiğimde çok kastığını ve oynanmayacak halde olduğunu gördüm. Temiz kurulum format attım sorunumu çözmedi. İçini açıp temizledim ve sorunum çözüldü. İyi bir termal macun ve sağlam bir temizlik deneyebilirsiniz.

Etkisi vardır diye düşünerek söyleyim, Dell 7566 laptop sahibiyim. 2.el olarak almıştım ve kullanıyorum. Laptopun daha önce hiç temizlenmediğini öğrenmiştim. GTA 5'e girdiğimde çok kastığını ve oynanmayacak halde olduğunu gördüm. Temiz kurulum format attım sorunumu çözmedi. İçini açıp temizledim ve sorunum çözüldü. İyi bir termal macun ve sağlam bir temizlik deneyebilirsiniz.
Hocam termal macun değişimi ve temizlenmesi yaklaşık 2-3 ay önce yapıldı. Zaten oyun için elde ettiğim değerlerde görebilirsin. Ben sanki ekran kartına gelen güncellemelerden sonra fps düşüşü yaşamış gibi hissediyorum. Dün DDU programı ile ekran kartı sürücüsünü silip, oyuna girdim. Hiçbir FPS farkı yaşamadım. Denetim masası ayarlarını yapmamıştım ve ekran kartı sürücüsünü bile yüklememiştim. Daha sonra denetim masası ayarlarını yapıp tekrar oyuna girdim. Yine FPS farkı olmadı. Elimden gelen bütün çözümleri denedim.

Test videolarına baktınız mı onlarda aynı sorun var mı?
Bende de ASUS FX553VE-DM407T vardı sadece PUBG'de sıkıntı vardı.
Sürücü ayarlarında oyunlarda dahili ekran kartını kapat sadece 1050 Ti yönlendir.

Son düzenleme:
Test videolarına baktınız mı onlarda aynı sorun var mı?
Bende de ASUS FX553VE-DM407T vardı sadece PUBG'de sıkıntı vardı.
Sürücü ayarlarında oyunlarda dahili ekran kartını kapat sadece 1050 Ti yönlendir.
Hayır onlarda aynı problem yok. Oyuna girerken aygıt yöneticisinden İntel grafik sürücüsünü devre dışı bırakmamı mı söylüyorsunuz?

Hayır onlarda aynı problem yok. Oyuna girerken aygıt yöneticisinden Intel grafik sürücüsünü devre dışı bırakmamı mı söylüyorsunuz?

Evet arkadaş onu söylüyor ama oyuncu laptoplarında bunu otomatik bir şekilde yapıyor zaten.
FPS düşmelerinde sıcaklık değerleri nasıl oluyor?
Excalibur G650 i7700HQ 16 GB RAM 128 GB SSD +1 TB HDD modeli var aynı sorunu bende yaşıyordum. Serviste güzel bir temizlik ve yeni soğutucu ile sıcaklığı azalttım ve FPS düşümü eskiye göre azaldı.
GTA 5'te 90 üstü dereceler görürken. Şu an 78 80 derecelerde geziyor. FPS ise 55 60 arasında gidip geliyor. Bu arada oyun bende HDD üzerinde kurulu yükleme süreside farkediyor.

Evet arkadaş onu söylüyor ama oyuncu laptoplarında bunu otomatik bir şekilde yapıyor zaten.
FPS düşmelerinde sıcaklık değerleri nasıl oluyor?
Excalibur G650 i7700HQ 16 GB RAM 128 GB SSD +1 TB HDD modeli var aynı sorunu bende yaşıyordum. Serviste güzel bir temizlik ve yeni soğutucu ile sıcaklığı azalttım ve FPS düşümü eskiye göre azaldı.
GTA 5'te 90 üstü dereceler görürken. Şu an 78 80 derecelerde geziyor. FPS ise 55 60 arasında gidip geliyor. Bu arada oyun bende HDD üzerinde kurulu yükleme süreside farkediyor.
Dediğim gibi termal macun değişimi yaklaşık 4 ay önce yapıldı. Kaliteli bir termal macun kullandım ve içini de o zaman temizlemiştim. Oyun oynarken sıcaklık 60 dereceyi geçmiyor. Zaten soğutucu da kullanıyorum. Elimden gelen her yolu denedim fakat bir çözümünü bulamıyorum. Ekran kartı sürücüsüne gelen Updateler ile alakalı olabilir diye düşünmüştüm bundan dolayı eski bir Driver yükledim fakat sonuç değişmedi.

Dediğim gibi termal macun değişimi yaklaşık 4 ay önce yapıldı. Kaliteli bir termal macun kullandım ve içini de o zaman temizlemiştim. Oyun oynarken sıcaklık 60 dereceyi geçmiyor. Zaten soğutucu da kullanıyorum. Elimden gelen her yolu denedim fakat bir çözümünü bulamıyorum. Ekran kartı sürücüsüne gelen Update'ler ile alakalı olabilir diye düşünmüştüm bundan dolayı eski bir driver yükledim fakat sonuç değişmedi.

Hangi modda oynuyorsunuz oyunları? Gaming mod var normal kullanıcı modu var dengeli mod var.

Geri
Yukarı