i5 7400 ve GTX 1060 6GB Sistem Deneyimi

Merhabalar, bundan yaklaşık 1 yıl 2 ay önce i5 7400 ve GTX 1060 6GB ikilisiyle bir sistem toplamıştım. Bugün size uzun süren kullanım deneyimim hakkında genel bir yorum yapacağım. Bilgisayarı satın aldığım zaman Dolar 3.53 idi.

Başlamadan Önce:
O zamanlar pek donanım ile ilgilenmiyordum. Tanıdığım bir bilgiyar işiyle uğraşan birine danıştım ve yaklaşık bir gün sonra sistem özellikleri e-posta üzerinden attı ve yakın bir zaman da sistemi satın almaya gidecektim fakat bir şeyler ters gibiydi i3 7100 GTX 1050Ti (içinde Dark marka 400W'lık bir kasa bulunuyordu) sistem yaklaşık 4000 Türk lirası tutuyordu inanabiliyor musunuz? İnternette araştıra araştıra yavaştan kendi sistemimi oluşturmaya başladım ardından Technopat Sosyale üye oldum ve i3 7100 GTX 1050Ti'lik sistemi paylaştım ve fotoğrafında Enver Paşa olan biri yorum yapmıştı çok dengesiz demişti fakat ne kadar arasam da profilini bulamadım. Ardından tekrar gittik ve başka bir sistem almak istediğimi söyledim GTX 1060 3GB i5 7400'lük bir sistem alacaktım 4000 Türk lirasına tam sistemi sipariş ediyorduk ki GTX 1060 3GB stoktan çıktı haliyle alamadık baya da iyi oldu. Ardından bulunduğum şehirdeki bütün bilgisayar parçası satan yerlere araştırmaya başladım (sadece Vatan bilgisayar var) ve oradan yaklaşık GTX 1060 6GB , i5 7400 ve 450 monitörü bir sistemi yaklaşık 4.200 Türk Lirasına satın aldım. Kredi kartı internete kapalıydı internetten alma şansım yoktu. Neyse sistem incelemesine geçelim.

İşlemci i5 7400: Evet keşke Ryzen 5 serisinden bir işlemci alsaydım dediğim zamanlara yavaş yavaş geliyorum. Belli bazı oyunlarda baya ciddi dar boğaz sorunları yaşatıyor. Batman Arkham Knight'ta dar boğaz sorunun yaşamamak için 1440p'de oynamak zorunda kaldım. Intel'in stok soğutucusu ile kullanıyorum %100 yükte iken 60° oluyor. Soğutması hayal kırıklığı.

GTX 1060 6GB: Kullandığım Kartın modeli MSI Armor GTX 1060 6GB OCV1 TwinFrozr 5 soğutmasıyla beraber geliyor. Armor modelinin soğutması kesinlikle harika boşta sistem 34 derece civarlarında takılıyor oyun oynarken ise 60°'den fazlasını görmedim. 6 GB bellek gayet yeterli en yüksek 5.7 GB gördüm. Armor serisinin tek sıkıntısı kesinlikle kartın bütünlüğünü koruyan üst plakanın olmaması bu sorunu ise ekran kartının güç bağlantı kablosunu yukarı kaldırarak kartın dik durmasını sağladım. Ekran kartı internette bile 1.800 lira seviyelerinde satılırken ben garip bir şekilde Vatan Bilgisayardan 1.300 liraya satın aldım. Ekran kartı 60 dereceye ulaştığında fanlar dönmeye başlıyor kart gene 50 dereceye düşüyor sonra 60 derece tekrar çıkıyor.

MSI B250M BAZOOKA:
Üzerinde 4 tane bellek yuvası bulunduran 1 tane PCIe x16 ve 1 x1 slotu olan bir anakart. Anakart kutusunun üzerinde baya bir köşesi ışıkla ama bende yanmıyor. Dolar 3.5 seviyesinde iken fiyatına göre güzel bir anakarttı.

Corsair Vengeance RAM: Üzerinde kırmızı soğutma blok bulunduran 8GB 2400MHz CL16 Ddr4 bir bellek. En kısa sürede 1 tane daha RAM eklemek istiyorum fakat fiyatlar baya bir arttı.

HDD: 1 TB WD 64MB önbellek bulunduran bir HDD kendileri biraz gürültülü.

SSD: Bir ay önce aldığım 120GB Corsair SSD. Sayesinde artık Windows ekranı gelene kadar 1 dakika beklemiyorum.

PSU: Önceki güç kaynağım Zalman 600W'lık bir güç kaynağı idi. Sonra eski bilgisayarımın güç kaynağı yandığından dolayı yeni bir güç kaynağı almam gerekti tercihimi CoolerMaster MasterWatt 600W'dan yana kullandım iyi ki kullanmışım Zalman'dan sonra baya bir sessiz çalışıyor.

Kasa: Zalman Z3 Plus ne kadar ucuz bir kasa olsa da kablolama konusunda baya bir sıkıntılı arkası baya bir dar güç kaynağı değiştirirken baya zorlandım belki ilk kablolama deneyimim olduğundan dolayı becerememiş olabilirim. Kasa 4 tane fan ile birlikte geliyor önde 2 yukarıda 1 arkada ise önde de 1 tane fakat öne bir tane daha fan ekleyebilirsiniz. Kasada cam var fakat ''Z'' gibi bir işaret yapmaya çalışmış olmalılar ki cam biraz az alan kaplıyor. Kasanın üzerinde fanları kontrol etmek için bir tuşta bulunuyor.

Oyun oynarken: Gayet güzel akıcılıkta oynatıyor i5 7400 engel olmadığı sürece oyun oynamak gayet zevkli.

Yaşadığım sorunlar: Bilgisayarı aldıktan sonra yaklaşık 1 hafta sonra sistem uzun süreli kapalı kaldıktan sonra açmak istediğim de ekran gelmiyordu basit BIOS güncellemesi sayesinde çözdüm.

Bugün sabah kalktığımda bilgisayar bakarken aniden bobin titremesi tarzı tiz bir ses geldi oyuna girince artıyordu. Sistemi çatım temizledim ama sorun devam ediyordu ardından işlemcinin macununu yeniledim ve sorun çözülmüştü ne alaka pek bir fikrim yok.

Ek teşekkür olarak sistemi aldıktan sonra benim saçma sorularıma mahsur kalan @My Man! 'e teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran 3213213.PNG
    Ekran 3213213.PNG
    120,3 KB · Görüntüleme: 100
  • WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.07(1).jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.07(1).jpeg
    165,7 KB · Görüntüleme: 110
  • WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.07.jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.07.jpeg
    166,5 KB · Görüntüleme: 96
  • WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.10.jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.10.jpeg
    156,8 KB · Görüntüleme: 112
  • WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.06(2).jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-02 at 19.28.06(2).jpeg
    79,2 KB · Görüntüleme: 114
  • WhatsApp Image 2018-09-02 at 21.02.23.jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-02 at 21.02.23.jpeg
    138 KB · Görüntüleme: 109
  • WhatsApp Image 2018-09-02 at 21.04.24.jpeg
    WhatsApp Image 2018-09-02 at 21.04.24.jpeg
    241,8 KB · Görüntüleme: 105
Son düzenleyen: Moderatör:
Parçaları ve kasayı internette gördüm birkaç bilgisayar toplama videosu izledikten sonra almaya karar verdim. Güç Kaynağına Sosyal'de bir soru sordum önerildi ve satın aldım.
Kasa kendimin de daha önce kullandığı ve biricik Strix R9 390 kartımın yanmasına neden olan bir kasa. Kesinlikle bu tip bir sistemi hak etmeyen bir kasa.
PSU ise yine almış olduğum ama izlediğim videolardan sonra kutusunu bile açmadan geri verdiğim bir PSU.
PSU'da adam akıllı file koruma yok toz birikme sebebi. Uygun fiyatlı olabilir ama şahsen ben kullanmadım.

Aynı kasayı bende kullanıyorum oldukça da memnunum. Kablolama konusunda bir sorun yaşamadım şahsen. Ayrıca kasanın hava sürkülasyonu da benim gözlemim dahilinde gayet iyi. Tek sıkıntım tuşlar çok kaliteli şekilde ayarlanmamış. Pek sağlam gelmiyorlar.

Kasa kendimin de daha önce kullandığı ve biricik Strix R9 390 kartımın yanmasına neden olan bir kasa. Kesinlikle bu tip bir sistemi hak etmeyen bir kasa.
PSU ise yine almış olduğum ama izlediğim videolardan sonra kutusunu bile açmadan geri verdiğim bir PSU.
PSU'da adam akıllı file koruma yok toz birikme sebebi. Uygun fiyatlı olabilir ama şahsen ben kullanmadım.
İmzan da bulunan güç kaynağı serisiyle benim kullandığım güç kaynağı aynı. :D Kasa nasıl ekran kartını yaktı merak ediyorum alt tarafı kasa sonuçta.

İmzan da bulunan güç kaynağı serisiyle benim kullandığım güç kaynağı aynı. :D Kasa nasıl ekran kartını yaktı merak ediyorum alt tarafı kasa sonuçta.
Aynı değil.
Sendeki MasterWatt Lite, bendeki MasterWatt. Alt tarafı kasa deme. Hava sirkülasyonu çok az geldi. Sistemi ne zaman uzay montajlasam daha serin çalıştı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı