i5 7400 ve GTX 1060 sistem toplama

viyaboyle

Hectopat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar dilerim.

Çeşitli sebeplerden dolayı 2013'te aldığım oyun odaklı sistemimin ekran kartı ve anakartı yandığı için yeni bir sistem toplamaya karar verdim.

Elimde:
Corsair Carbide 400R kasa,
Seasonic 620 Watt PSU,
Seagate Barracuda 1 TB harddisk,
120 GB Samsung 250 Evo SSD,
Cooler Master Hyper 212X kule tipi soğutucu bulunuyor. Yani ihtiyacım olan sadece ana bileşenler.

Ekran kartı: MSI NVIDIA GeForce GTX 1060 3GT OC 3GB 192 bit GDDR5 DX(12) Fiyatı
İşlemci: Intel Kaby Lake Core i5 7400 3.0GHz 6MB Cache LGA1151 Fiyatı
RAM: Kingston HyperX Fury Black 16GB 2400MHz DDR4 Ram Fiyatı
Veya 2 adet: Adata Premier Series 8GB 2133MHz DDR4 Ram AD4U213338G15-R Fiyatı
Anakart: Gigabyte GA-H270-HD3 Intel H270 2400MHz (OC) DDR4 Soket 1151 Fiyatı

Yanlış bir şeyler yapmak istemediğim için sizlerden görüş almak istedim.

Aklıma öncelikle hangi yonga setini içeren anakartı almam gerekiyor sorusu takılıyor. Çok ufak bir araştırma ile overclock yapılmayan Intel işlemci için H270 yonga seti alınabileceğini öğrendim.

Bir diğeri ise ADATA RAM'ler ile Kingston HyperX RAM'lerin performans açısından ne gibi farkları olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam bütçe verirsen Ryzen ile güzel bir sistem toplarız arkadaşlarla.
H serisi bir anakart işini görür. Intel yerine Ryzen bir sistem alabilirsin.

Yorumlar için teşekkür ederim.
Maalesef AMD düşünmüyorum eski yanan sistemim AMD idi ve pek memnun olduğum söylenemezdi.
Busefer İntel ve Nvidia düşünüyorum. Tam bütçem PSU, UPS, Ekran kartı, İşlemci, Anakart, Ram için tam 4000TL.

RAM markası performans etkilemez MHz ve Cl değerleri belirli uygulamalarda fark yapar ancak oyunlarda MHz değeri İntel kanadın da performans etkilemez. Topladığınız parçalar güzel ancak ben olsam 6 GB 1060 almaya çalışırdım ancak bütçe bu kadarsa güzel olmuş. Anakart için o kadar para vermene gerek yok bu tarz bir anakart işini görür.
Asus PRIME B250M-K Intel B250 2400MHz DDR4 Soket LGA1151 Fiyatı
Ekran kartı için de o kadar para vermenw gerek yok bu ürün işini görür. Galax markası gayet iyidir şüphen olmasın.
Galax Nvidia GeForce GTX1060 OC 3GB 192Bit DDR5 (DX12) PCI-E Fiyatı

Benchmark ve oyun testlerini inceledikten sonra Sanırım Emircan arkadaşın dediği gibi AMD sistem toplama kararı aldım.

Ryzen 5 1600X ve RX570 almayı düşünüyorum.
Ryzen sistemler Intel sistemlere göre daha performanslı. Neden ölü bir sokete yatırım yapmak istiyorsun?
Uyardığınız için teşekkür ederim. Şuan ki pozisyonda AMD revaçta gözüküyor.
Ryzen 5 1600X, İ5 7600'den, RX570 ise GTX 1060'dan daha performanslı gözüküyor.

1600X için hangi chipset'e sahip anakarti önerirsiniz?

OC yapacaksanız X370 veya B350 alın yapmayacaksanız da B350 veya A320 tercih edin. Bence B350 alınmalı çünkü orta direk.
Asus PRIME B350-PLUS Amd B350 3200+MHz DDR4 Soket AM4 ATX Fiyatı
Gigabyte GA-AB350-Gaming 3 Amd B350 3200MHz (OC) DDR4 Soket Fiyatı
Yardimlariniz için tekrar teşekkürler. İkisinden birini almayı düşünüyorum.
Ekran kartı olarakta linkini attığınız GALAX marka GTX 1060 modelinin 6Gb olanını tercih edeceğim.

Şuan için tek endişem bukadar alet edevatı eski güç kaynağıma güvenerek bağlayabilecek miyim?
Kendisi çalışıyor ama sistemimi yakan güç kaynağı mı anlayabilmiş değilim. Tahminimce sistemi yakan güç kaynağı olsa kendiside yanardı.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı