i5 7400 ve GTX 1060 Sistemde FPS Düşmeleri

Lawagen

Hectopat
Herkese iyi günler. Sistemim şu şekilde:
  • i5 7400
  • GTX 1060 6GB
  • Asus b250m-a
  • 16 GB 2400 MHz RAM
  • 250GB SSD
  • 1 TB 7200 RPM HDD
  • High power 500W 80+
  • 1080p 60Hz BenQ
Sorunum şu başlıktaki gibi 2 hafta önce mevcut sistemime 8 GB 2400 MHz aynı modül ve Samsung EVO 250 GB SSD eklemesi yaptım. Daha sonra UEF Windows 10'u SSD'ye kurulum yaptım.
Tüm güncellemeri ve tüm güncel sürücüleri eksiksiz sistemime kurdum. (BIOS güncellemesi dahil.) Mevcut oynadığım The Division oyununda FPS anlamında kayda değer iyileştirmem oldu ki bu harika bir haberdi.
Ancak FPS droplar baş gösterdi, bu şöyle gerçekleşiyor. Oyuna başlıyorum ve takribi 1 saat sonra FPS 60'lardan 40- 45'lere ani olarak düşüş oluyor (1080p 60 Hz'lik monitörde Vsync açık şekilde kullanıyorum.) ve saniyelik takılma meydana geliyor. MSI Afterburner'dan takip sağladığımda tüm sıcaklık değerleri gayet stabil, GPU 69° işlemci 65° derecelerde.
Daha önemlisi kasanın içinden bu parça eklemesi sonrası oluşan sanki PC ilk açılışta devreye giren anlık yüksek fan sesi çıkar ya, işte öyle bir ses meydana geliyor 2 saniyelik bir şey.
Bu dediğim oyunlarda baş gösteriyor. Kasanın kapağını açtım bir göz attım bu ses 120 mm'lik havalandırma, işlemci fanı veya ekran kartı değil eminim. Geriye PSU fanı kalıyor ancak onu gözlemlemedim.
Ayrıca bu ses sonrası görev yöneticisinden baktığımda 2.depolama olarak kullandığım HDD kullanımı saniyelik %100 oluyor ve sıfıra iniyor. Enteresan. Siz değerli dostlardan yardım bekliyorum. Uzun oldu galiba ama inşallah açıklayıcı olmuşumdur. İyi günler...

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci kullanımı %100 ' e ulaşınca ani fps düşüşleri malesef yaşanıyor. Aynı durumdan bende de var.Ben grafik ayarlarını işlemci yüzde kullanımı %80'i geçmeyecek şekilde ayarladım. İ7 işlemciye geçene kadar böyle idare edeceğim.

İşlemci kullanımı %100 ' e ulaşınca ani fps düşüşleri malesef yaşanıyor. Aynı durumdan bende de var.Ben grafik ayarlarını işlemci yüzde kullanımı %80'i geçmeyecek şekilde ayarladım. İ7 işlemciye geçene kadar böyle idare edeceğim.
Şuna bak ya i7 işlemci artık farz oldu. I5 işlemci ile ne güzel her sene çıkan oyunlari rahatlıkla oynardık şimdi ise durum değişti. Ya 8.nesil i5 alınacak ya da sisteminde hangi nesil işlemci varsa o nesilin i7 işlemcisi alınacak oyun firmalarına bak ya.

Sorunu yeni bir anakart ve işlemci alarak çözeceğim. Ryzen 5 2600 alarak çözeceğim. Alınca buraya yazarım.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı