i5 7500 işlemci değişmeli mi? Darboğaz mı var?

Hood24

Kilopat
2 sene önce kurduğum sistemde aslında farkında olmadan sanki tam verim alamıyormuşum gibi düşündürmeye başladı. Özellikle son 3-4 aydır oynadığım oyunlarda işlemcinin %100 kullanması beni zorlayarak değiştirmem mi gerekiyor yoksa içerisinde bir sıkıntı mı var diye aramaya başladım fakat bir sonuç bulamadım. PUBG gibi bir oyunda özellikle işlemci %100 aşağı neredeyse hiç inmiyor aynı şekilde CoD Warzone gibi bir oyunda da anlık droplar yaşıyorum. Sistem aşağıda ki gibi sizce işlemciyi i7 6700 veya i7 7700 gibi bir işlemci ile değiştirsem sorun ortadan kalkar mı?

Ek Açıklama 2020-04-13 185248.png

2 sene önce kurduğum sistemde aslında farkında olmadan sanki tam verim alamıyormuşum gibi düşündürmeye başladı. Özellikle son 3-4 aydır oynadığım oyunlarda işlemcinin %100 kullanması beni zorlayarak değiştirmem mi gerekiyor yoksa içerisinde bir sıkıntı mı var diye aramaya başladım fakat bir sonuç bulamadım. PUBG gibi bir oyunda özellikle işlemci %100 aşağı neredeyse hiç inmiyor aynı şekilde CoD Warzone gibi bir oyunda da anlık droplar yaşıyorum. Sistem aşağıda ki gibi sizce işlemciyi i7 6700 veya i7 7700 gibi bir işlemci ile değiştirsem sorun ortadan kalkar mı?

Eki Görüntüle 535635
İ5 7500 GTX 1060'ı gayet rahat besleyebilir. Darboğaz olsa bile çok az miktarda olur. Drop yemenizin sebebi ramleriniz olabilir. Bahsettiğiniz oyunlar şu anda çok ram tüketen oyunlar. Ayrıca raminizin MHz değerleride bayağı düşük. Tavsiyem yanına bir 8 GB'lık ram daha almanız veya 16 GB'lık MHz değeri daha yüksek ramler almanız.

Eki Görüntüle 535635
Aslında i5 7500 değilde i5 7600 alsan bir tık daha iyi olurmuş zamanında. Böyle olacağını tahmin ettiğim için ben i5 7500 iade edip i5 7600 almıştım. Şimdi dostum şu anda yapabileceğin en iyi hareket elindeki işlemci ve anakartı satıp elindeki parayıda katıp yeni nesil işlemci ve anakart almak olur. Daha bile uyguna geldiği gibi hem sistemin önü açılır hem güncellenmiş olur.

Şimdi i7 7700 almaya kalksan 1500 liradan aşağı bir para vermeyeceksin hemde kullanılmış bir ürün almış olacaksın. Onun yerine i5 9400f alırsın 1100 liraya 400 lirayada yeni bir anakart alırsın. Hem daha iyi performans almış olursun hem ileride yükseltme imkanın olur istersen. Hem 2 yıl garantin ve sıfır ürünün olur. Ben senin yerinde olsam böyle yapardım yani.

İ5 7500 GTX 1060'ı gayet rahat besleyebilir. Darboğaz olsa bile çok az miktarda olur. Drop yemenizin sebebi ramleriniz olabilir. Bahsettiğiniz oyunlar şu anda çok ram tüketen oyunlar. Ayrıca raminizin MHz değerleride bayağı düşük. Tavsiyem yanına bir 8 GB'lık ram daha almanız veya 16 GB'lık MHz değeri daha yüksek ramler almanız.

aslında ramlerin hızı 2400 MHz düşük mü bilemedim. Evet tek 8 GB ram olması sıkıntı yaratabiliyor ama oyunlarda işlemci kullanımı hep %100 bu normal mi ?
Şu anda işlemci mi satıp üstüne bir miktar para koyup i7 7700 alabiliyorum ama mantıklı bir geçiş olur mu acaba ?

Aslında i5 7500 değilde i5 7600 alsan bir tık daha iyi olurmuş zamanında. Böyle olacağını tahmin ettiğim için ben i5 7500 iade edip i5 7600 almıştım. Şimdi dostum şu anda yapabileceğin en iyi hareket elindeki işlemci ve anakartı satıp elindeki parayıda katıp yeni nesil işlemci ve anakart almak olur. Daha bile uyguna geldiği gibi hem sistemin önü açılır hem güncellenmiş olur.

zamanında direk i7 alacaktım ama anlık kur artışı ve fiyatların yükselmesi buraya yönlendirdi. Söylediğiniz işlemci biraz geride kalıyor gibi ama dediğiniz gibi de 0 olarak alınması insanı rahatlatıyor bu işlemci ile aynı sıkıntıyı yaşar mıyım bilemedim.

Bence de RAM'ini yükselt ayrıca arkaplanda çalışan veya çok fazla arkadaş ekliyse işlemcinin gücünü bayağı bir sömürüyor.

hocam kaç kere baktım arkaplanda çalışan çalışmayan bütün her şeyi kapadım aynı sıkıntı 0 hesap arkadaşı dahi olmayan hesapla girdim yine aynı.

Bence bir tane daha 8 GB'lik RAM al. Sorunun muhtemelen düzelecektir.

COD hariç baktığım diğer oyunların hepsinde işlemci sadece %100 oluyor.

Bu şekilde açmam gerekenleri açtım mı tam emin olamadım

Eki Görüntüle 535706
Darboğaz var. Oyun içi ayalarınız nasıl? Oyun içi grafik ayarlarınızı arttırarak GPU'ya biraz daha yük binmesini sağlayın. Ayrıca gördüğünüz gibi ram kullanımıda 7590 MB. 8 GB ram daha alırsanız sistem biraz daha rahatlayacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı