i5 7500 ve GTX 1050 Ti sistem yayındayken oyunlarda FPS düşüyor

Teriblephoenix

Hectopat
Daha fazla  
Bundan 6 ay once felan bilgisayar topladim ve ozellikleri tam olarak soyle;
  • Anakart: Prime B250M-Plus
  • Islemci: Intel i5 7500 1151 LGA
  • Ekran karti: Asus GTX 1050 Ti OC 4GB
  • RAM: Gskill 8 GB
  • Depolama: 250GB Kingston SSD ve 1 TB Western Digital
  • Kasa: Zalman Z3 Plus
  • Guc kaynagi: Kasanin yaninda verilen guc kaynagi kullanildi tam bilgi sahibi degilim konu ile ilgili ise ogrenebilirim.

Yayin acmaya basladim ve 100-200 kisilik boyle canli bir chat ekranimiz var. PUBG olsun CS-GO olsun falan oyunlar sahane fakat yayin acmazken sorun yokken OBS ile yayin acildiginda ozellikle CS:GO'da asiri bir kare atlama ve FPS dususu var. OBS bildigim kadari ile CPU kullaniyor ve yayin acildiginda %20'lik oranlara kadar cikiyor.

1. Bu noktada benim anladigim kadari ile islemciye binen yuk sayesinde ekran karti yeterince beslenemiyor ve bu sayede FPS'dedusus yasiyorum
  2. Bu nedenden oturu almak istedigim i7 7700 islemci olacak fakat bunun icin ayriyetten bir guc kaynagi gerekir mi?
  3. NanoKatalog isimli sitede yaptigim bir canli sohbet sonucu islemcimin iyi oldugunu ekran kartimi yukseltmem gerektigini soyluyor, aklimi karistirdi. Yine en saglam sonuc burada alinir diye dusundum.

Simdiden tum Sosyal ailesine tesekkurler.

Son düzenleyen: Moderatör:
İ5 7500 GTX 1050 Ti rahatlıkla besleyebilecek bir işlemci. Bana göre yayına bağlanan kişiler için yollanan veriler işlemciye yük bindiriyor Dolayısıyla işlemci ekran kartına yetişemiyor ve performans düşüyor. Ben yayın konusunda pek bilgi sahibi değilim. Yayın konusunda bilgili arkadaşlar size yardım ederse iyi olur. Farklı bir sebebi olabilir.

Siz sohbeti açtığınızda CPU ve GPU kullanımları yüzde kaç oluyor ?

8 GB RAM artık güncel sistemlerde yeterli değil hem oyun hem yayın için hiç yeterli değil. Önce onu yükseltin. Sonuç değişmezse o zaman düşünebilirsiniz işlemci veya ekran kartı yükseltmeyi.

Bence önce 16 RAM yaparsa sorun kalmaz.
sadece RAM yukseltmesi yeterli olacaksa cok kolay olur.
i8 alamam anakart degismesi gerekecek o degisirse guc kaynagida muhtelemen degismesi gerekecektir. O cok zor is ama RAM diyorsaniz 8 GB bir tane daha alip DUAL yaptirabilrim.

Bu arada zaten i5 7500 islemci ekran kartini %100 besleyebiliyor onda sorun yok da. Yayin acilinca bunu yapmasi bana tuhaf geldi siz ne diyorsunuz @Ali Özbakır

Kusura bakmayın geç cevap verebiliyorum. Yayın açılınca hem işlemcide hemde RAM bellekte kullanım artacaktır. Sistem 8 GB RAM bellek ile bu işlere yetişemediği zaman FPS düşüşleri ve droplar yaşanmaktadır. RAM Belleği 16 GB yaptığınız zaman sisteminizin rahatlayacağını göreceksiniz. Son olarak PSU ile bilgi paylaşabilir misiniz ?

Kusura bakmayın geç cevap verebiliyorum. Yayın açılınca hem işlemcide hemde RAM bellekte kullanım artacaktır. Sistem 8 GB RAM bellek ile bu işlere yetişemediği zaman FPS düşüşleri ve droplar yaşanmaktadır. RAM Belleği 16 GB yaptığınız zaman sisteminizin rahatlayacağını göreceksiniz. Son olarak PSU ile bilgi paylaşabilir misiniz ?
biraz gec oldu ama kusura bakmayin psu bilgisi nedir guc kaynagi mi

biraz gec oldu ama kusura bakmayin psu bilgisi nedir guc kaynagi mi
600watt imis baktim simdi Google'dan

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı