i5 7500 ve GTX 1060 performans düşme sorunu

Meric0330

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımı yaklaşık 1 yıl önce aldım, ilk aldıgım zamanlar tam performans veriyordu, tüm oyunlarda FPS çok normaldi. Örneğin CS:GO'da 300-400 FPS alıyordum fakat şimdi 100-200 FPS alıyorum ve çoğu oyunda böyle. Format attım, termal macun yeniledim yine de bir fark olmadı. Sorun nedendir acaba?
  • Ekran kartı: MSI GTX 1060 ARMOR
  • İşlemci: Intel i5-7500 CPU
  • RAM: 8GB

Sanırım bi miktar format zamanınız gelmiş. Temiz bir kurulum yapıp tüm driverlarınızı elle kurunuz. Güncellemeleri veya driver bulucu kullanmayın. Sisteminize bulaşan herhangi bir virus ve arka planda çalışan uygulamalarınız bu durumlara sebep olabilir.

CS:GO sürekli güncelleme alan bir oyun, Eski bir oyun motoru kullandıklarından grafiklerde yaptıkları en ufak güzelleştirme büyük performans kayıplarına yol açıyor.

AAA oyunlarda MSI Afterburner ile tanılama yapın. Darboğaz yapan parçayı tespit edin. Hangi parça tüm gücüyle kullanılıp diğerinin işlem gücünü kısıtlıyor bununla öğrenebilirsin.

MSI Afterburner OSD Ayarlama
Baktım her oyuna göre değişiyor fakat benim anlamadığım şey neden eskiden iyiyken böyle olması.

CS:GO sürekli güncelleme alan bir oyun, Eski bir oyun motoru kullandıklarından grafiklerde yaptıkları en ufak güzelleştirme büyük performans kayıplarına yol açıyor.
Dediğiniz doğru olabilir ama suan benim sistemimle oynayan başka birisi daha iyi performans alabiliyor anlamadığım tarafı bu.

Baktım her oyuna göre değişiyor fakat benim anlamadığım şey neden eskiden iyiyken böyle olması.
Dostum sorunlu oyunlarda hangi parçanın diğer parçaları frenlediğine bakacaksın. Oyunda RAM kullanımı 8GB'lara dayanıyorsa RAM'de darboğaz vardır. İşlemci %100'lere dayanıyorsa işlemci darboğazı vardır. Ekran kartı %100'lere dayanıyorsa herhangi bir sorun yoktur.

Sorun kesin olarak da darboğaz olmayabilir. Oyunlara gelen güncellemeler performansı azaltıyor. Bu nedenle YouTube üzerinden izlediğiniz videoların tarihine dikkat edin.

Dostum sorunlu oyunlarda hangi parçanın diğer parçaları frenlediğine bakacaksın. Oyunda RAM kullanımı 8GB'lara dayanıyorsa RAM'de darboğaz vardır. İşlemci %100'lere dayanıyorsa işlemci darboğazı vardır. Ekran kartı %100'lere dayanıyorsa herhangi bir sorun yoktur.

Sorun kesin olarak da darboğaz olmayabilir. Oyunlara gelen güncellemeler performansı azaltıyor. Bu nedenle YouTube üzerinden izlediğiniz videoların tarihine dikkat edin.
Daha bugün birşey farkettim çoğu oyunda işlemci %100 e dayanıyor ama zamanla oldu bu olay nedeni nedir nasıl çözerim acaba ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı