i5 7500 ve GTX 1060 PUBG darboğaz sorunu

AtakanGuney

Hectopat
i5 7500 işlemcim GTX 1060 3GB kartıma PUBG oyununda darboğaz yapıyor. Normalde 80-120 FPS alıyorum yüksek ayarlarda fakat işlemci kullanımı 90'dan aşağı düşmüyor. Bazen oyunda takılmalar oluyor böyle olunca oyunun zevki kalmıyor.
NOT:
Windows 10 1709 kullanıyorum, en son sürüm Windows 10 1903 darboğaz sorunu daha da fazla oluyor, işlemci kullanımı daha da artıyor son sürüm Windows'ta ondan bu sürümü kullanıyorum. Ekran kartı sürücülerim güncel.
i5 7500
GTX 1060 3GB
B250F
16GB (8x2 2400MHz)
600W PSU
240GB SSD (oyun ve Windows buna kurulu.)
1TB HDD

Son düzenleyen: Moderatör:
İ5 7500 GTX 1060'a darboğaz yapmamalı. %90 kullanım normaldir. İşlemci kullanımı %100 ama GPU kullanımı %70 civarlarındaysa bu darboğazdır. Ultra ayarlarda oynuyorsanız 3GB ekran kartı belleği yetersiz geliyor olabilir.
Her türlü ayarı denedim genede kasıyor, takılıyor sinirlenmemek elde değil :/

Monitörünüz 60 Hz veya 75 Hz ise V-Sync'i açmanızı tavsiye ederim. En azından 80-120 FPS aralığında meydana gelen ani dalgalı takılmaların önüne geçersiniz.
Sanırım sorunum darboğazdan daha büyük, konuyu biraz daha derinlemesine donanıma çekeceğim fakat bilgisayarımda 16gb ram var. 2 tane 8 var. Ben bunların birini pc ye takınca açılıyor fakat ikisini takınca açılmıyor bazen, çıkarıp çıkarıp takmam gerekiyor. Bazen pc stabil çalışmıyor, donuyor kendini yeniden başlatıyor, masaüstünde sağtık yapınca bekletiyor hatta minecraft oynarken 80 70 fps görüyorum, işlemcim garanti kapsamında bir kere gitti ve yeni olarak geldi, ama bu psu zalman 600w le, sanırım bütün suç ona ait. Bildiğim kadarıyla kalitesiz bir psu sorun açabiliyor pc de.

Bahsettiğiniz şekilde güç kaynağıyla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. OCCT ve Prime 95 ile 10 dk'lık bir test yaptınız mı daha önceden? Sistem stabil çalışıyor mu stress altında? Ayrıca Cinebench, Passmark, Unigine Heaven, 3D Mark gibi yazılımlarını çalıştırıp, bileşenlerinizin normalde elde etmesi gereken puan aralıklarının dışında değerler elde edip etmediğini kontrol edin derim. Sisteminizde ciddi bir sorun olduğu çok belli ayrıca, teker teker ihtimalleri değerlendirmek lazım. @AtakanGuney, ayrıca profilinizde o kadar çok açılmış i5 7500 + 1060 3G problemi var ki bu ikiliyle yaşamış olduğunuz performans sorununun çözülmesini en az sizin kadar istiyorum desem yalan olmaz gerçekten 😀 .

Bahsettiğiniz şekilde güç kaynağıyla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. OCCT ve Prime 95 ile 10 Dk'lık bir test yaptınız mı daha önceden? Sistem stabil çalışıyor mu stress altında? Ayrıca Cinebench, Passmark, Unigine Heaven, 3D Mark gibi yazılımlarını çalıştırıp, bileşenlerinizin normalde elde etmesi gereken puan aralıklarının dışında değerler elde edip etmediğini kontrol edin derim. Sisteminizde ciddi bir sorun olduğu çok belli ayrıca, teker teker ihtimalleri değerlendirmek lazım. @AtakanGuney, ayrıca profilinizde o kadar çok açılmış i5 7500 + 1060 3G problemi var ki bu ikiliyle yaşamış olduğunuz performans sorununun çözülmesini en az sizin kadar istiyorum desem yalan olmaz gerçekten 😀.

Vallaha şöyle söyliyeyim aldığımdan beri bir gündem bir güne GTX 1060 lan bu güçlü kart performansa bak diyemedim. Rica etsem tam olarak indirmem gereken test programlarını söyler mısınız bu dediklerinizi mi indireyim yoksa başka uygulama da indireyim mi?

3D Mark, Unigine Heaven, Unigine Valley, Passmark, Blender, Passmark yazılımlarını indirip, çalıştırın. Sonradan i5 7500 ve 1060 3G'nin almış aldığı skorlarla karşılaştırın derim, arada büyük uçurumlar varsa bileşenlerinden birisi sıkıntısılı olabilir. Aslında sadece bu yazılımlar kesin olarak şu parçanın sağlıklı ve stabil olup olmadığını tam olarak belirleyen araçlar değil, sadece yol göstermesi açısından öneriyorum. Ama siz yine de bir çalıştırın, kıyaslayın. Sistemi stress ve maksimum yük altına sokmak istiyorsanız; Prime 95 ve OCCT'yi 10 dk'lık sürelerle başlatın, bakın sistemde herhangi bir donma, reset veya beklenmeyen herhangi bir tepki oluşursa; ilk şüphelenilecek parça güç kaynağı derim, daha sonra yine diğer parçaların yük altındaki güç yayınım ünitelerinde bir sıkıntı olup olmadığı değerlendirilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı