i5 7500 ve GTX 970 sistem yüksek CPU kullanımı sorunu

lyana

Decapat
Bende MSI Z270 GAMING M5 anakart vardı sanırım anakarttan dolayı 2 mouse, 2 klavye aynı şekilde bozuldu. İşlemci sorunu yaşıyorum, kısaca anlatayım.
Oyunlarda işlemci %20 olması gereken yerlerde %100 oluyor ve FPS'i yarıya kadar indiriyor. Ama hiç bir ısınma yok, işlemci de aynı şekilde. RAM'ler de garip, sürekli önbellege %90 RAM alınıyor boşaltmam gerekiyor bi programla.
Anakart değiştirdim dün hala aynı sorunu yaşıyorum. Acaba bu anakart RAM'leri vs. bozmuş olmasın? Teşekkürler.
Sistem:
  • EVGA GTX 970 OOC
  • Intel i5 7500
  • Asus ROG Strix H270F
  • Corsair Vengeance LPX 8 GB 2X
  • Samsung 250 GB SSD

Islemci her zaman %20 olmak degil. Bu bahsettiginiz olaya darbogaz deniyor. Grafik ayarlariniz dusukteyse olabilir. Hangi oyunda yasiyorsunuz sorunu ? MSI Afterburner degerlerini paylasabilir misiniz ?

Islemci her zaman %20 olmak degil. Bu bahsettiginiz olaya darbogaz deniyor. Grafik ayarlariniz dusukteyse olabilir. Hangi oyunda yasiyorsunuz sorunu ? MSI Afterburner degerlerini paylasabilir misiniz ?

Yanlış.

i5, 970 ile birlikte darboğaz yapmaz. Sistemi olduğunda boşta çalıştırın. Görev yöneticisindeki CPU değerlerine bir göz atın. %0'da çalışmadığını görebilirsiniz. Eğer SYSTEM boştayken %20 cpu yiyorsa bilgisayarınıza orijinal Windows formatı atın. Artı kaç tane SATA'ya takılı disk var?

Yanlış.

i5, 970 ile birlikte darboğaz yapmaz. Sistemi olduğunda boşta çalıştırın. Görev yöneticisindeki CPU değerlerine bir göz atın. %0'da çalışmadığını görebilirsiniz. Eğer SYSTEM boştayken %20 cpu yiyorsa bilgisayarınıza orijinal Windows formatı atın. Artı kaç tane SATA'ya takılı disk var?
Nerede yanlisim var ? Her oyun miktarda CPU kullaniyor diye bir kaide mi var ? Grafik ayarlarini dusurmek ekran karti kullanımını dusurup islemciye binen yuk miktarini arttiracaktir. İ5 demissiniz birde sadece her i5 ayni mi sizce ?

ramleri tek tek denedigimde sadece birinin 10-15fps daha iyi perfonmans verdigini goruyorum
mesela rocket league-overwatch gibi oyunlarda daha önceden %50 60 yerken 100 oluyor ve aldıgım fps 200 ise 130 120 gibi yerlere iniyor
bilgisayarda 2 adet disk var 250 ssd ve 1tb hdd

msi afterburner derken burayamı atayım?
ayrıca cpu %95leri görüyor %40ı görmedigi oyunda ve inanılmaz bi ses çıkartıyor fanlar :d
sesin işlemci fanından geldigini farkettim özellikle oyun açılırken veya alt-tab yaptıgımda inanılmaz bir hızla-sesle çalışıyor fakat hızı 60c yi geçmiyor

Dosya Ekleri

• sdds.png
    sdds.png
    114,3 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    14,7 KB · Görüntüleme: 51
Son düzenleme:
msi afterburner derken burayamı atayım?
ayrıca cpu %95leri görüyor %40ı görmedigi oyunda ve inanılmaz bi ses çıkartıyor fanlar :d
sesin işlemci fanından geldigini farkettim özellikle oyun açılırken veya alt-tab yaptıgımda inanılmaz bir hızla-sesle çalışıyor fakat hızı 60c yi geçmiyor
RAM ı tek kanal kullanmak islemci performansini önemli olcude dusurecektir. MSI Afterburner olayini yanlis anlamissiniz. :) Youtube technopat kanalinda nasil yapilacagi mevcut. Sorun sicaklik gibi gorunuyor ses var dediginize göre. Ama emin olmak icin MSI Afterburnerle oyun ici degerlere bir bakalim.

RAM ı tek kanal kullanmak islemci performansini önemli olcude dusurecektir. MSI Afterburner olayini yanlis anlamissiniz. :) Youtube technopat kanalinda nasil yapilacagi mevcut. Sorun sicaklik gibi gorunuyor ses var dediginize göre. Ama emin olmak icin MSI Afterburnerle oyun ici degerlere bir bakalim.
dedigim gibi ses işlemci fanından geliyor fakat ısınma yok

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı