i5 7500 ve RX 580 GTA 5 Takılma Sorunu

ahadinios

Hectopat
Daha fazla  
Sistem;
İ5 7500
ASUS ROG STRIX RX 580 8G
B250M GIGABYTE ANAKART
16GB Kıngston 2400 MHz RAM
480GB SSD Kıngston
1T Toshıba HDD
AOC 1 MS 75HZ Monitör
600W Cooler Master 80+ güç kaynağı

Arkadaşlar eskiden sorunsuz oynadığım oyunu takılmalar ve FPS dropları yüzünden oynayamaz hale geldim. Bu yaz başından beri düzelmedi. 4 kere format attım yeniden indirdim oyunu vs sonuç aynı. Ekran kartı bile değiştirdim 1060 taktım formatladım bilgisayarı hala düzelmedi.

Oyuna giriyorum 80 FPS veriyor biraz hızlı araba kullanıyorum ve droplar yavaş yavaş başlıyor. Hele polis peşime takıldığında 15 FPS gördüm. 50 civarı çok zor çıkıyor. Ekran kartım ve işlemcimin sıcaklık değerleri 55 derece civarı. Kullanımları ise ekran kartı %100 işlemci ise %70 civarı değişiyor. Oyun SSD'de kurulu.

Bilgisayarımdaki her şeyi güncel tutarım. BIOS güncellemesi bile yaptım. Ekran kartının eski sürümlerinide denedim. Araştırma yaptım işe yarar hiçbir şey yok. Oyun içi ayarları düşürdüm en kötü ayarlarda bile drop yaşıyor. Sorun nerededir acaba ve nasıl çözebilirim bunu yardımcı olabilirseniz sevinirim. PUBG CSGO ve diğer güncel oyunları çok rahat oyunuyorum hiçbir sıkıntı yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartınızın ayarlarında oyuna özel optimizasyon olması lazım. Ordan ekran kartının oyunu ayarlamasına izin verip giriş yaparak bir daha deneyin.

Bir diğer sorun oyunu oynadığınız sürüm. Oyunların her sürümünün optimizasyonları iyi yapılamıyor malesef. Başka bir yerden başka bir sürüm indirip öyle oynamayı deneyin. Kayıt dosyalarınızı yedeklemeyi de unutmayın. Muhtemelen sisteminizde sorun yok fakat oynadığınız GTA 5 orjinal değilse güzel crack edilememiştir.

Orjinal oyunum. Online oynamaya devam etmek istiyorum ancak son 6 aydır devam edemiyorum bu sorun yüzünden. 3 farklı ekran kartı 7-8 format geçirmedi bir türlü sorunu. Özel optimizasyon vs denedim aynı. Malesef...

acaba nvidia hairworks tarzı bir ayar var da onu mu açtınız gtadan. yada HBA+ ayarını mı değiştirdiniz. dediğinize göre en düşük ayarlarda bile aynısı oluyor. Bu durumda herşeyi kapattığınızı varsayarak suçun GTA'nın optimizasyonuna bağlamaktan başka yapılabilecek bir şey yok.
Sanırım sorunu anladım. Sorun SSDden kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Zamanında bende de Kingston marka SSD vardı. Okuma yazma hızı 450 civarlarında olması gerekirken 320lerde sürünüyordu. Ayrıca SSDnin yarısından fazlası boş olmasına rağmen bunu yapıyordu. Maalesef Kingston SSDler biraz kalitesiz. Bu da bilgisayar oyunlarında performans düşüklüğüne yol açıyor. SSDyi SATA 0 slotuna (ya da ilk sata slotu hangisi olarak gösteriliyorsa- bazılarında SATA 1 de olabilir) takmayı deneyin. Bir de hız testi yapın. Muhtemelen hızı olması gerekenden düşük çıkacaktır. Oyundayken de ara ara okuma yazma hızı bir anda düşüyor ise performansı kırıyor olmalı. Eğer birinden Samsung marka bir SSD alıp deneme şansınız varsa bir de öyle denemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı