i5-760 Tam güçte çalışmıyor

Eternalist

Hectopat
Selamlar.
i5-760
8 GB 1333MHz RAM.
Gigabyte GTS 450 OC.
Gigabyte H55M-USB3.
Sistemim bu. Aldığımdan beri değiştirdiğim tek ayar Intel'in kendi Turbo Boost'unu açmaktı. İşlemci sabit 2.91 GHz'de çalışıyor. Arada 2.90'a düşüyor. Oyundayken, masaüstündeyken, Google'da bile hep aynı hızda çalışıyor. İşlemcinin kendi sitesinden baktım. Normalde Turbo Boost açıkken 3.33 GHz'e çıkması gerek. Bende sabit 2.91. Bilgisayarımda bir problem mi var?

1628604656786.png

1628604668419.png

Nihai Performans'ta kullanıyorum PC'yi.

Son düzenleme:
Selamlar.
i5-760
8 GB 1333MHz RAM.
Gigabyte GTS 450 OC.
Gigabyte H55M-USB3.
Sistemim bu. Aldığımdan beri değiştirdiğim tek ayar Intel'in kendi Turbo Boost'unu açmaktı. İşlemci sabit 2.91 GHz'de çalışıyor. Arada 2.90'a düşüyor. Oyundayken, masaüstündeyken, Google'da bile hep aynı hızda çalışıyor. İşlemcinin kendi sitesinden baktım. Normalde Turbo Boost açıkken 3.33 GHz'e çıkması gerek. Bende sabit 2.91. Bilgisayarımda bir problem mi var?

Eki Görüntüle 1133762

Eki Görüntüle 1133763
Nihai Performans'ta kullanıyorum PC'yi.

Masaüstünde çıkmaması normal oyun veya yük bindirecek bir uygulama açtığında Turbo devreye girecektir.

Merhaba öncelikle işlemci senin yaptığın işlemlere göre hızını ve performansını belirler. bunu sen belirleyemezsin. işlemci eğer sen oyun oynuyorsan farklı, bir excel kullanıyorsan farklı hızda çalışır.

Masaüstünde çıkmaması normal oyun veya yük bindirecek bir uygulama açtığında Turbo devreye girecektir.

Dostum bunu bildiğim için oraya oyunda da masaüstünde de her zaman aynı hızda yazdım. Bende biliyorum yük binince değişeceğini değişmiyor ama. Zorlayacak oyunlar da açıyorum değişmiyor.
Merhaba öncelikle işlemci senin yaptığın işlemlere göre hızını ve performansını belirler. Bunu sen belirleyemezsin. İşlemci eğer sen oyun oynuyorsan farklı, bir Excel kullanıyorsan farklı hızda çalışır.

Biliyorum. Hepsinde aynı değer olduğu için konuyu açtım. Dikkatli okusaydınız Google'da, zorlayacak oyunlarda her şeyde aynı hızı verdiğini söyledim ve konuyu o yüzden açtım.
Merhaba öncelikle işlemci senin yaptığın işlemlere göre hızını ve performansını belirler. bunu sen belirleyemezsin. işlemci eğer sen oyun oynuyorsan farklı, bir excel kullanıyorsan farklı hızda çalışır.
Yardımcı olabilir misin?

Son düzenleme:
Dostum bunu bildiğim için oraya oyunda da masaüstünde de her zaman aynı hızda yazdım. Bende biliyorum yük binince değişeceğini değişmiyor ama. Zorlayacak oyunlar da açıyorum değişmiyor.

Biliyorum. Hepsinde aynı değer olduğu için konuyu açtım. Dikkatli okusaydınız Google'da, zorlayacak oyunlarda her şeyde aynı hızı verdiğini söyledim ve konuyu o yüzden açtım.

Yardımcı olabilir misin?
dediğim gibi işlemcinin hızını sen yönetemezsin. işlemci ne hızı uygun görürse o hızda çalışır. demekki kullandığın programlar işlemciyi fazla zorlamıyor ve temel frekansta çalışıyor.

Tavsiyelerim:

CPU-z'dan gerçekten frekansın artmadığını doğrulayın,
Sıcaklıkları kontrol ederek CPU'nun 'thermal throttle' dolayısıyla frekans düşürmediğini doğrulayın (bunun olması düşük bir ihtimal),
BIOS ayarlarını default yapıp deneyin,
BIOS update deneyin, sonraki BIOS güncellemesinde turbo boost özelliğinin update aldığı yazılmış: Does Gigabyte's motherboards supports Intel Turbo Boost Technology?

NOT: BIOS güncellemeyi bilmiyorsanız rehberleri takip edin veya hiç yapmayın. Anakartınızı tuğlaya çevirebilirsiniz! Sorumluluk size aittir.

Yeni konular

Geri
Yukarı