I5-7640X vs AMD Ryzen 5 2600x

Ömer Sait

Decapat
Daha fazla  
Lütfen nedenleri ile yazarsanız memnun olurum. Oyun için soruyorum ama arada Power Point vs. işler de olabilir.
Şimdiden Teşekkürler.

Ryzen 5 2600X daha iyi.
Ben 2600x diyorum sebebi yeni bir işlemci ve daha uygun fiyatlı ve güncel.
İntel tarafında bir işlemci alacam dersen oyun odaklı bütçen el veriyorsa i5 9600k alabilirsin vermiyorsa i5 9400F olabilir 1200 TL bandına.
Bencede intel almak istiyorsa 9400F gibi serilere bakmalı.

7640X OC ile OC yapışmış bir 2600X'i tek çekirdekte %30 civarında geçiyor. Bu nedenle birkaç oyun haricinde daha yüksek performans sağlar.
Ryzen iş uygulamalarında daha iyi ve daha güncel.
İşlemci alacaksanız yakında 3. nesil Ryzenler gelecek.

X serisi Intel işlemci almak oyun için saçma bir hareket olacaktır. Ayrıca Ryzen 5 2600x %26 gibi bir oranda daha performanslı oyunlarda.

1- 7640x 4/4 bir işlemci, gereksiz pahalı ve TDP değeri çok yüksek. Ürün.
2- 4 çekirdek devri bitti yüksek işlemci isteyen oyunlarda yüksek seviye ekran kartlarında sorun yaratır ve arka planda uygulamalarda sorun yaşarsınız. Yüksek CPU kullanımından dolayı.
3- LGA 2066 soket anakartlar çok aşırı pahalı. Ürün başka sitelerde fiyatlar 1600 başlıyor.
4- Çarpan kilidi açık ama yüksek frekanslara çıkmak için iyi bir hava yada sıvı soğutma şart.
5- O fiyata 2700 veya 2700x alınabilir iken eski bir sokete ben şahsen yatırım yapmam.
6- AMD tarafında çok uyguna gaming b450 anakartlar var.
7- 1500 TL seviyesinde 2600x alıp hava soğutmayı alır mis gibi 4.2, 4.3 de kullanırım senin yerinde olsam. Bu arada 2600 var ve 4.1 de kullanıyorum.

Karşılaştırma. 2600x fiyatı.

4 çekirdek devrinin bittiği falan yok, güçlü çekirdek olmadığı sürece çekirdekleri kabak çekirdeği gibi dizerek oyunlardan performans alamazsın. Çekirdek sayısının oyunlarda fazla önemi yok şu an.

4 çekirdek devrinin bittiği falan yok, güçlü çekirdek olmadığı sürece çekirdekleri kabak çekirdeği gibi dizerek oyunlardan performans alamazsın. Çekirdek sayısının oyunlarda fazla önemi yok şu an.
Evet fakat bu durum bu işlemci için geçerli değil. Konu sahibinin kafasını karıştırmayalım.

1- 7640x 4/4 bir işlemci, gereksiz pahalı ve TDP değeri çok yüksek. Ürün.
2- 4 çekirdek devri bitti yüksek işlemci isteyen oyunlarda yüksek seviye ekran kartlarında sorun yaratır ve arka planda uygulamalarda sorun yaşarsınız. Yüksek CPU kullanımından dolayı.
3- LGA 2066 soket anakartlar çok aşırı pahalı.
4- Çarpan kilidi açık ama yüksek frekanslara çıkmak için iyi bir hava yada sıvı soğutma şart.
5- O fiyata 2700 veya 2700x alınabilir iken eski bir sokete ben şahsen yatırım yapmam.
6- AMD tarafında çok uyguna gaming b450 anakartlar var.
7- 1500 TL seviyesinde 2600x alıp hava soğutmayı alır mis gibi 4.2, 4.3 de kullanırım senin yerinde olsam. Bu arada 2600 var ve 4.1 de kullanıyorum.

Karşılaştırma. 2600x fiyatı.
Peki hava veya sıvı soğutma önerir misiniz?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı