Çözüldü i5 8265U 75 derece olunca hızı 0.40 GHz'e düşüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kingo199

Hectopat
Bilgisayarımda Unity ve Blender gibi programlar ya da oyunlar açtığımda bilgisayarın sıcaklığı 75 dereceyi gördüğünde işlemcimin hızı bir anda 0.40 GHz'e düşüyor güç planını farklı şekilde ayarladım fakat yine belli bir süre sonra yine işlemcimin hızı düşüyor. Bilgisayarımın bataryası sıkıntılı olduğu için şarja takılı olarak kullanıyorum fakat sorun bununla ilgili değil çünkü batarya sağlıklıyken de aynı sorun oluyordu. Termal macun ve fanların tozlanmasından şüpheleniyorum normalde PUBG Mobile'ya da CS:GO oynadığımda bile 70 derecenin üstünü görmüyordu. Sistemim: i5 8265U 1.60 GHz işlemci, MX 130 4 GB GDDR5 ekran kartı, 8 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, Windows 10 Home 64-bit sürüm 2004.

Çözüm
Hocam normalde dediğim gibi CS:GO oynarken bile 60 derece üzerine çıkmıyordu şu an 75 derecedeyken bu sorunu yaşıyorum. Dediğiniz gibi 90-100 derece olmuyor. Ekran kartı sıcaklığı da 60 derecenin üzerine çıkmıyor ve bilgisayar anormal derecede ısınmıyor.
Sorun belli öyleyse. ThrottleStop yükleyin. BD PROCHOT tikini kaldırın. Zaten üstü sıcaklıkları görmediğinizi söylemişsiniz.

ThrottleStop yükleyin.

Ana ekranda sol tarafta BD PROCHOT işaretli olarak gözükecektir. BD PROCHOT'u kaldırın.

Bunu her açılışta yaparım üşenmem diyorsanız yapın her açılışta ama üşenirim diyorsanız otomatik ayarlamayı göstereceğim. Hafif zahmetlidir.

Sorununuzu muhtemelen bu mesajım çözümleyecektir.
Sizin işlemcinizin yaşayabileceği iki durum vardır. U serisi işlemciler çalışma için uygun olup güç tasarrufu için üretilmişlerdir. Bu işlemciler ağır yükler altına girdiğinde çok ciddi seviyede ve hızla çok ısınırlar.

İşlemcinin bu ciddi sıcaklık (95-100 dereceler) karşısında kendisini korumaya alması gerekir. Bu da gücünü düşürerek olur. İşlemciniz eğer belirlenen sıcaklık eşiğine gelirse yavaşlatılır buna Thermal Throttling denir. Sizin yaşadığınız bu olabilir.

İkincisi ise BD PROCHOT Throttlingdir. Anakarttaki bir bileşen anormal bir sıcaklık değerine sahip ise sistemin ana noktası genelde işlemci olduğu için o parçanın soğuması ve gücünün düşmesi için işlemci yavaşlatılır.

İşte sizinki bu ikisi olabilir. Bu durumda sebebi anlamamız için sizin ThrottleStop yükleyip Ardından arka plana atıp oyun oynamalı ya da sisteme yük bindirecek farklı bir şey yapmanız gerekiyor. Bu oyun esnasında ThrottleStop arkada açık olup sebebi görecektir. Oyununuz ya da işiniz bittikten sonra ThrottleStop'u açın ve Limits sekmesinin ekran görüntüsünü atın. Ben de size olası çözümlerin hepsini söyleyeyim.

Hocam normalde dediğim gibi CS:GO oynarken bile 60 derece üzerine çıkmıyordu şu an 75 derecedeyken bu sorunu yaşıyorum. Dediğiniz gibi 90-100 derece olmuyor. Ekran kartı sıcaklığı da 60 derecenin üzerine çıkmıyor ve bilgisayar anormal derecede ısınmıyor.

Sorun belli öyleyse. ThrottleStop yükleyin. BD PROCHOT tikini kaldırın. Zaten üstü sıcaklıkları görmediğinizi söylemişsiniz.

ThrottleStop yükleyin.

Ana ekranda sol tarafta BD PROCHOT işaretli olarak gözükecektir. BD PROCHOT'u kaldırın.

Bunu her açılışta yaparım üşenmem diyorsanız yapın her açılışta ama üşenirim diyorsanız otomatik ayarlamayı göstereceğim. Hafif zahmetlidir.

Çözüm
0,40 GHz sorunu şarj aleti kaynaklı olabilir. Şarj aletinde yama varsa ya da orijinal şarj aleti değilse ya da şarj aleti bozuksa güç yetmiyor olabilir.

Sorun belli öyleyse. ThrottleStop yükleyin. Bd prochot tikini kaldırın. Zaten üstü sıcaklıkları görmediğinizi söylemişsiniz.

ThrottleStop yükleyin.

Ana ekranda sol tarafta bd prochot işaretli olarak gözükecektir. Bd Prochot'u kaldırın.

Hocam güç ayarlarından en düşük işlemci durumunu %30 en yükseği %80 yaptım bd prochot tikini kaldırdım şimdi arkada biraz işlem yapacağım bakalım sorun çözülecek mi?

Hocam limit kısmında bir şey yazmıyor. PC sıcaklığı yine aynı 70-75 derece arası ve oyunumu gayet akıcı oynayabiliyorum. Aynı şekilde programlar da sıkıntısız bir şekilde çalışıyor. En kısa zamanda ise termal macun yeniliği yaptıracağım. Son olarak hocam çok sağ olun sorunu çözdünüz.

Son düzenleme:
Hocam limit kısmında bir şey yazmıyor. PC sıcaklığı yine aynı 70-75 derece arası ve oyunumu gayet akıcı oynayabiliyorum. Aynı şekilde programlar da sıkıntısız bir şekilde çalışıyor. En kısa zamanda ise termal macun yeniliği yaptıracağım. Son olarak hocam çok sağ olun sorunu çözdünüz.
İyi günlerde kullanın. 😃

Yeni konular

Geri
Yukarı