i5 8265U işlemciye undervolt yapılabiliyor mu?

Hocam benim işlemcim 2.4'te çalışıyor normalde Turbo ile 4.2 oluyor ama çok ısındığı için neredeyse daha kötü performans veriyor.

Güç planı ayarlarından.
1673898643215.png

Maalesef öyle bir seçenek bende mevcut değil.

Buradaki adımları takip edin ayar oraya gelmiş olacak.

Siz en son devre dışı bırakmak yerine verimli etkine geçersiniz.

Buradaki adımları takip edin ayar oraya gelmiş olacak.

Siz en son devre dışı bırakmak yerine verimli etkine geçersiniz.
Geç cevap verdiğim için özür dilerim. Bunu yaptım ve Efficient Enabled (Verimli Etkin) modunu açtım. Fakat işlemci hala her zaman Turbo modunda ve boşta bırakıldığında bile temel frekansına düşmüyor. Normal mi? 3.5-3.8GHz arasında gidip geliyor.

Geç cevap verdiğim için özür dilerim. Bunu yaptım ve Efficient Enabled (Verimli Etkin) modunu açtım. Fakat işlemci hala her zaman Turbo modunda ve boşta bırakıldığında bile temel frekansına düşmüyor. Normal mi? 3.5-3.8GHz arasında gidip geliyor.
Normal değil. Görev çubuğundaki güç ayarı yüksek performanstaysa dengeliye çekebilirsiniz.

Turbo Boost'u kapatıp kullanmayı deneyin. Performans kaybı sizi çok etkilemiyorsa öyle devam edin. Aklıma başka bir şey gelmiyor.

@purrito Güç planı ayarlarında sistem soğutma ilkesini edilgen yapabilirsiniz. Belki biraz hızı keser.

@Yener K. hocam sizce bu konuda başka ne yapılabilir? ThrottleStop kullanarak Turbo frekansını 3'e falan çekebiliyor muyuz?

Son düzenleme:
İlk olarak "System cooling policy" üzerinden denesin. Olmazsa ThorrtleStop ile bakabilir.

Böyle bir yabancı kaynak buldum işlemcisi de benzer. Anlatıyor nasıl kısıtlayacağını. Ben de deneyeyim. 4.2GHz olunca çok ısınıyor. 4'e çekerim.

Yeni konular

Geri
Yukarı