Helios 300 i5-10300H undervolt yapılabiliyor mu?

KRALCAN

Megapat
Makaleler
6
Yer
İzmir-Bayraklı
Daha fazla  
Arkadaşlar şöyle bir baktım da herhalde 10. nesil Intel işlemcilerde sıkıntı oluyormuş her cihazda olmuyormuş. Benim cihazımda olur mu? Konuya hakim bir arkadaş cevap verirse sevinirim.

Hocam nedeni nedir ve hiç mi yolu yok?
Intel güvenlik açığından dolayı yazılımlarla voltaj kontrolünü kilitledi. Yapsan yapsan BIOS'dan yaparsın ki yapılan cihazlarda böyle yapılıyor. Bazı MSI/ASUS laptop BIOS'larında işlemci voltajı kontrol edilebiliyor. ACER'de maalesef olmaz.

Intel güvenlik açığından dolayı yazılımlarla voltaj kontrolünü kilitledi. Yapsan yapsan BIOS'dan yaparsın ki yapılan cihazlarda böyle yapılıyor. Bazı MSI/ASUS laptop BIOS'larında işlemci voltajı kontrol edilebiliyor. ACER'de maalesef olmaz.
Her yerden ''Bruh Moment'' oldum yani... Mux yok, Undervolt yok, Single channel geldi cihaz vb. :)
Ayrıca şunu da sorayım sonradan Intel yazılımla tekrardan izin verebilir mi?

Her yerden ''Bruh Moment'' oldum yani... Mux yok, Undervolt yok, Single channel geldi cihaz vb. :)
Bende de Predator Triton 300 var. RAM'i çift 16'ya çıkarınca mis gibi makine oldu. MUX zamazingosu forumda çok abartılıyor, onu eksiden saymazdım ben. Undervolt zaten çoğu 10.nesil laptopta kilitli. Sırf undervolt için aynı özelliklere sahip MSI laptopa fazladan 2000 kayme verilmez.
Ayrıca şunu da sorayım sonradan Intel yazılımla tekrardan izin verebilir mi?
Pek ihtimal vermiyorum ama olabilir. Intel, NVIDIA zaten ürünlerinin kurcalanmasını çok sevmeyen firmalar.

Bende de Predator Triton 300 var. RAM'i çift 16'ya çıkarınca mis gibi makine oldu. MUX zamazingosu forumda çok abartılıyor, onu eksiden saymazdım ben. Undervolt zaten çoğu 10.nesil laptopta kilitli. Sırf undervolt için aynı özelliklere sahip MSI laptopa fazladan 2000 kayme verilmez.
Demek Triton'da tek kanal ile geliyor... Hocam cidden abartıldığı kadar bir performans artışı oluyor mu ya?

Demek Triton'da tek kanal ile geliyor... Hocam cidden abartıldığı kadar bir performans artışı oluyor mu ya?
Çift kanala geçince BF5, Overwatch, R6 gibi oyunlarda çok güzel artış oluyor. Metro Exodus, RDR2 gibi oyunlarda ise çift kanal da olsa MUX da olsa aradaki performans farkını hissetmezsin ölçüm sayacını açmazsan. Tecrübeyle sabit.

Laptop bataryası kaç saat gidiyor senin?

Çift kanala geçince BF5, Overwatch, R6 gibi oyunlarda çok güzel artış oluyor. Metro Exodus, RDR2 gibi oyunlarda ise çift kanal da olsa MUX da olsa aradaki performans farkını hissetmezsin ölçüm sayacını açmazsan. Tecrübeyle sabit.

Hocam yalan olmasın her şeyi oyun için ayarlamıştım ben zamanında yani o ayarlarla 2 saate yakın gidiyor, senin?

Ayrıca seninki de mi 90W RTX 2060?

Hocam yalan olmasın her şeyi oyun için ayarlamıştım ben zamanında yani o ayarlarla 2 saate yakın gidiyor, senin?
Aynı. YouTube'da Helios 4 saat gidiyor falan diyor inceleme kanalları. Hemen hemen aynı makineler bizimkiler, benimki 2 civarı gidince bi' işkillendim o kadar.

Şimdi o makineye bi' 16 GB RAM daha takarsan mis gibi olur. Hatta bak RAM ekledikten sonra televizyona bağlayıp test edersen MUX'la kaç FPS alacağını görürsün, arada çok az fark olduğunu anlarsın. İçin rahat eder. MUX'un olayı 2060'ı doğrudan laptop ekranına bağlamak. Harici monitör, televizyon falan kullanırsan yine aynı şey olur. Laptoptaki HDMI portu direkt 2060'a bağlı.

Geri
Yukarı