Çözüldü i5 8300 ve GTX 1050 laptop Battlefield 1 ısınma sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HowAreYouToday

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar BF1 oyununu satın aldım fakat laptop çok ısınıyor. İşlemciye daha önce undervolt yapmama rağmen sıcaklık değeri 90 derece seviyesine çıkıyor. NVIDIA ile oyunu optimizasyon ettim. Laptop soğutucu kullanıyorum. Neden bu kadar çok ısınma oluyor? Sina çölü ve birkaç harita dışında drop yiyorum. RAM kaynaklı olabilir mi?
İşlemci: i5 8300H.
Ekran kartı: GTX 1050(3GB)
RAM: 8 GB.

Dosya Ekleri

• IMG_20200412_191321.jpg
    IMG_20200412_191321.jpg
    851,3 KB · Görüntüleme: 87
Son düzenleme:
Çözüm
Arkadaşlar ısınma sorununu çözdüm. Turbo modu kapattım, orta ayarda sabit 50FPS'de hiçbir kasma yaşamadan oyunu rahatlıkla oynuyorum. 30 derecelik bir düşüş oldu.
Oyunun DX12 modu sıkıntılı, drop yemeniz oldukça normal bu modda. DX11 modunu aktif hale getirip, GPU Memory Restriction, HDR10 ve V-Sync'i devre dışı bıraktıktan sonra, oyunu 1080p orta-yüksek ayarlarda oynamanızı öneririm. Ayrıca 93 derece işlemci sıcaklığı orta düzey dizüstü bilgisayarlarda normal karşılanabilecek bir durum, drop yaşamanıza neden olan bir durum değil. 96 derecede i7-7700 HQ kullanıyorum ben de. Herhangi bir şekilde drop, kasma vb. sorunlar yok. 100 dereceye kadar dayanabilen işlemciler bunlar, ama yine de bu sıcaklıklarda işlemciler doğal olarak thermal throttle eşik seviyesini aştıkları için otomatik olarak down-clock yapabiliyor. Bu da sağlıklı ve stabil çalışma şartlarında çok istenmeyen bir durumdur açıkçası. Ayrıca 8 GB RAM Online sunucularda yer yer yetersiz kalabiliyor, 9.5 GB peak RAM kullanımı gördüğümü hatırlarım bu oyunda. Yukarıda söylemiş olduğum yöntemleri uygulayın, eğer düzelmezse termal macun/ped değişimi gibi yöntemlere başvurulabilir.

Son düzenleme:
Oyunun DX12 modu sıkıntılı, drop yemeniz oldukça normal bu modda. DX11 modunu aktif hale getirip, GPU Memory Restriction, HDR10 ve V-Sync'i devre dışı bıraktıktan sonra, oyunu 1080P orta-yüksek ayarlarda oynamanızı öneririm. Ayrıca 93 derece işlemci sıcaklığı orta düzey dizüstü bilgisayarlarda normal karşılanabilecek bir durum, drop yaşamanıza neden olan bir durum değil. 96 derecede i7-7700 HQ kullanıyorum ben de. Herhangi bir şekilde drop, kasma vb. sorunlar yok. 100 dereceye kadar dayanabilen işlemciler bunlar, ama yine de bu sıcaklıklarda işlemciler doğal olarak thermal throttle eşik seviyesini aştıkları için otomatik olarak down-clock yapabiliyor. Ayrıca 8 GB RAM Online sunucularda yer yer yetersiz kalabiliyor, 9.5 GB peak RAM kullanımı gördüğümü hatırlarım bu oyunda. Yukarıda söylemiş olduğum yöntemleri uygulayın, eğer düzelmezse termal macun/ped değişimi gibi yöntemlere başvurulabilir.

Teşekkürler hocam, yazdıklarınızı en kısa zamanda deneyip geri dönüş yapacağım. RAM kaynaklı drop olabilir mi? 8 GB RAM mevcut Laptop'da.

Arkadaşlar ısınma sorununu çözdüm. Turbo modu kapattım, orta ayarda sabit 50FPS'de hiçbir kasma yaşamadan oyunu rahatlıkla oynuyorum. 30 derecelik bir düşüş oldu.

Dosya Ekleri

• IMG_20200414_022739.jpg
    IMG_20200414_022739.jpg
    416,4 KB · Görüntüleme: 94
Çözüm
Turbo Boost'u kapatmadan önce size söylediğim şekilde DX11 modunu aktif hale getirip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra denediniz mi? Sonuçları mümkünse paylaşın, ayrıca Turbo Boost'u kapatmanın size, elde edebileceğinizden daha düşük bir performans deneyimi sunacaktır. 95-96 derecelerde 7700 HQ ile drop olmuyor bende, sizde de olmaz. Ayrıca, Afterburner ile işlemcinin turbo clock değerinin çok düştüğünü gözlemlerseniz bu şekilde devre dışı bırakıp da yolunuza devam edebilirsiniz, bir sıkıntı olmaz.

Turbo Boost'u kapatmadan önce size söylediğim şekilde DX11 modunu aktif hale getirip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra denediniz mi? Sonuçları mümkünse paylaşın, ayrıca Turbo Boost'u kapatmanın size, elde edebileceğinizden daha düşük bir performans deneyimi sunacaktır. 95-96 derecelerde 7700 HQ ile drop olmuyor bende, sizde de olmaz. Ayrıca, Afterburner ile işlemcinin Turbo clock değerinin çok düştüğünü gözlemlerseniz bu şekilde devre dışı bırakıp da yolunuza devam edebilirsiniz, bir sıkıntı olmaz.

Evet hocam dediğiniz şekilde yaptım ve düzeldi yardımınız için teşekkür ederim.

Geri
Yukarı