i5 8300H 90 derece oluyor

mitux

Hectopat
Daha fazla  
Acer Aspire A715-72G adlı laptopa sahibim. Laptop'u ilk aldığımdan beri ısınma sorunu vardı, ben de bunu undervolt ederek bir nebze de olsa çözmüştüm. Geçenlerde Laptop'a M.2 SSD takmak için içerisini açtım ve 1 yıllık bir cihaz olmasına rağmen çok fazla toz toplamadığını gördüm. Anakartın ve fanların üzerindeki tozların bir kısmını temizledikten sonra Laptop'u birleştirip vidaladım ve temiz Windows 10 20H2 kurulumu gerçekleştirdim. Kurulum sırasında fanların hiç ara vermeden sürekli tam hızda döndüklerini fark ettim ama kurulum sırasında bunun normal olduğunu düşünüp üzerinde çok durmadım. Kullandığım programları ve Driver'ları kurduktan sonra bilgisayarda oyun oynarken CPU sıcaklığının 90-100 dereceye kadar çıktığını gördüm ve undervolt yapmadığım aklıma geldi. Fakat undervolt yapmama rağmen sıcaklıkta hiçbir değişim olmadı, üstelik XTU'da stres testi yaparken de thermal throttling ve Power limit throttling uyarıları aldım. Bunun üzerinde Turbo Boost'u devre dışı bırakıp işlemciyi taban frekansında çalıştırmayı denedim. İşe yaradı fakat işlemci 2.3 GHz hızında çalıştığı halde hala saçma bir şekilde sıcaklığında oynama olmamıştı. Bir süre sonra ne yaparsam yapayım işlemcinin oyun oynarken çok yüksek sıcaklıklarda olduğunu fark ettim. Boşta ise genellikle 55-65 derecede çalışıyordu. Aynı aşırı ısınma sorunu ekran kartımda da (1050 Ti) mevcuttu, oyun oynarken sürekli 90 derece ve üzerinde çalışıyordu. İşin anlamadığım tarafı da firewatch oynarken de Cyberpunk oynarken de aynı sıcaklıkları görmemdi. Oyunlardan birinin zaten oldukça ağır olması durumu anlaşılabilir kılıyordu fakat örnek olsun diye koyduğum firewatch işlemci ve ekran kartını %60'ın üzerinde kullanmıyordu bile. Format atmadan önce 90 dereceyi genelde çok görmüyor, sadece bazı oyunlarda 80-90 dereceyi görüyordum. Sizce bilgisayarın içerisini açarken bir hata yapmış ve bu ısınmaya sebebiyet vermiş olabilir miyim? XTU üzerinden yaptığım undervolt aynı, 120 mv.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı